Vyučující
|
-
Šimečková Eva, doc. JUDr. Ph.D.
-
Tesaříková Čermáková Klára, Mgr. Bc.
|
Obsah předmětu
|
Právní problematika bude zaměřena na následující věcné studijní okruhy: - Právní dualismus, právo veřejné, právo soukromé, vybrané prameny práva na úseku práva veřejného. - Právo veřejné, základní charakteristika vybraných odvětví práva veřejného. - Základy právní propedeutiky na úseku práva veřejného, charakter právních norem a působnost právních norem. - Právo ústavní, prameny právní úpravy. Dělba moci, moc zákonodárná, výkonná a soudní. Ústavní zakotvení územní samosprávy. - Listina základních práv a svobod. - Právo správní, členění (část obecná, zvláštní, procesní a trestní), vymezení a charakteristika základních pojmů a institutů. - Veřejná správa, její členění, právní předpoklady pro výkon státní správy a právní rámec samosprávy. Vztah veřejné správy k moci výkonné, zákonodárné a soudní. - Organizace veřejné správy v ČR, subjekty a vykonavatelé. Obec, kraj jako veřejnoprávní korporace, výkon samostatné a přenesené působnosti. - Základy občanského práva. - Základy trestního práva. - Právo veřejné a trestání, správní trestání, přestupky a správní delikty, trestné činy, právní předpoklady pro uložení sankce. - Základy pracovního práva.
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž)
|
Výstupy z učení
|
Předmět patří k úvodnímu odbornému právnímu předmětu, jehož hlavním cílem je uvést do problematiky z pohledu právní terminologie a vybraných institutů ve veřejné správě a vybraných odvětvích práva veřejného, s akcentem na odvětví práva ústavního a odvětví práva správního. Cílem je nejen kvalifikovaná orientace ve vybrané právní problematice a příslušných pramenech práva, ale i přiměřená schopnost aplikovat tyto právní pojmy a instituty při řešení konkrétních právních situací. Zejména z pohledu ústavního rámce patří tento předmět k nosným odborným předmětům, na který budou navazovat další právní disciplíny.
- Student zná základní pojmy a instituty z oblasti práva. - Student umí aplikovat nabyté teoretické poznatky v modelových příkladech. - Student umí interpretovat a aplikovat právní předpisy českého právního řádu. - Student absolvující tento předmět získá základní znalosti z oblasti práva. Student tak bude schopen teoretickou znalost právní úpravy této oblasti prakticky aplikovat na konkrétní případy. Po absolvování předmětu absolvent bude schopen: - prezentovat právní znalost o obsahu, formě a předmětu práva, - orientovat se v pojmech jako je např. právní norma a její působnost (a demonstrovat pochopení její vnitřní struktury), právní předpis, právní odvětví, právní řád, právní síla právního předpisu, hierarchie právního řádu a další, - aplikovat právní pojmy a instituty v praxi, včetně postupů vztahujících se k vyhlašování právních předpisů, jejich platnosti a účinnosti, a to jak u právních předpisů s působností celostátní, tak na úrovní územní veřejné správy, - charakterizovat základní pojmy a principy práva veřejného a soukromého, - vyhledat právní předpis pro řešení konkrétního problému, - orientovat se v právním řádu ČR.
|
Předpoklady
|
Absolvování tohoto předmětu není podmíněno absolvováním některého jiného předmětu. Cílem předmětu je představit základní právní pojmy a instituty teorie práva obecně platné pro právní řád České republiky. Absolvování předmětu studentovi poskytne základní právní orientaci ve vybraných odvětvích práva veřejného a práva soukromého, v právním dualismu. Studium tohoto předmětu bude zaměřeno na vymezení základních pojmů a institutů, systematiku a charakteristiku vybraných právních předpisů s akcentem na aplikaci v praxi.
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Písemná zkouška
Vypracování korespondenčního úkolu zadaného při tutoriálu.
|
Doporučená literatura
|
-
Gerloch, Aleš. Teorie práva, 8. vydání. Plzeň: Aleš Čeněk, 2021.
|