Předmět: Judaismus

» Seznam fakult » FIF » KSA
Název předmětu Judaismus
Kód předmětu KSA/JUD
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu nespecifikováno
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Soukup Daniel, Mgr. Ph.D.
  • Soukup Václav, CSc.
Obsah předmětu
Harmonogram: - Úvodní hodina - Kdo jsou Židé? Směry v judaismu. - Životní cyklus. (1) Smrt, pohřební bratrstvo (2) Pohřeb, hrob, výročí zemřelého (Seminář se bude konat na židovském hřbitově v Olomouci - Neředín, tram. zastávka Hřbitovy) - Židovská modlitba, její místo a čas: (1) Rituální náplň dne, berachot (požehnání) - (2) Synagoga, synagogální bohoslužba - Kalendář, židovské svátky (1) Šabat - (2) Vysoké svátky - Návštěva židovské obce. - Šaloš regalim (poutní svátky). Sukot. Pesach. Omer - Lag ba-omer - Šavuot - Židovská domácnost. (1) Kašrut - jídlo - (2) Kašrut - oděvy - cniut - Historické svátky: Chanuka. Purim - Životní cyklus. (1) Manželství - svatba - rozvod (2) Narození - obřízka. (3) Bar/bat micva.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou), Demonstrace, Projekce (statická, dynamická)
Výstupy z učení
Cílem toho kurzu bude poskytnout základní vhled do problematiky židovství obecně a souvisejících témat. Bude prozkoumána nejen otázka, co je to judaismus a židovství, ale postupně představen také stručný přehled vzniku a vývoje židovského myšlení, tradic a zvyků. Hlavní důraz ovšem bude kladen na synchronní přístup a na seznámení frekventantů s praktickým judaismem dneška.
Po absolvování tohoto úvodního kurzu, by měli studenti získat co možná nejobjektivnější náhled na téma a především klíčové problémy vývoje a současnosti judaismu, židovské kultury a sekulárního židovství. Stejně tak by měli získat základní přehled o židovských svátcích, zvycích a prostředí " židovské kultury" v Českých zemích.
Předpoklady
Kurz je koncipován jako základní úvod do tématu především pro první ročník studentů Judaistiky a Religionistiky, ale vítáni jsou všichni zájemci o danou problematiku bez ohledu na studovaný obor a ročník.

Hodnoticí metody a kritéria
Známkou, Analýza výkonů studenta, Rozhovor, Seminární práce, Písemný test

Požadavky pro absolvování kurzu: - účast na hodinách - referát - závěrečný test
Doporučená literatura
  • & Blažek, J. Sidur Adir ba-marom: le-chol, le-šabat u-le-jamim tovim im targum čechi : nosach aškenaz = Sidur Adir ba-marom : modlitební kniha pro všední dny, šabat a svátky s paralelním českým překladem a komentářem : nosach aškenaz. Prag: Bergman.
  • Blažek, J., & Holubová, M. Machzor Ateret Jisra'el: le-Roš ha-šana im targum čechi : im slichot le-erev Roš ha-šana u-le-aseret jemej tešuva al pi minhag Behmen, Mehren, Šlezien ve-Ungarn : nusach aškenaz = Machzor Ateret Jisra'el : modlitební kniha pro Roš ha-šana s paralelním českým překladem a komentářem : se slichot pro Erev Roš ha-šana a deset dní pokání podle minhagu Čech, Moravy, Slezska a Horních a Dolních Uher : nosach aškenaz. Prag: Bergman.
  • Ganzfried, Š. J., & Havelková, M. (2011). Kicur Šulchan aruch. [Stránka]: Agadah.
  • Ganzfried, Š. J., & Havelková, M. (2012). Kicur Šulchan aruch. [Stránka]: Agadah.
  • Kosáková, E., & Klímová-Pavlátová, H. (2004). Slovník judaik. Praha: Židovské muzeum.
  • Lau, J. M., & Blažek, J. (2012). Praktický judaismus. Praha: P3K.
  • Newman, J., Sivan, G., Zbavitel, D., & Zbavitelová, M. (1992). Judaismus od A do Z: slovník pojmů a termínů. Praha: Sefer.
  • Nosek, B., & Sidon, E. K. (1996). S pomocí Boží nová pražská pesachová Hagada =: Hagada Šel Pesach. Praha: Sefer.
  • Rendtorff, R., & Hoblík, J. (2003). Hebrejská bible a dějiny: úvod do starozákonní literatury. Praha: Vyšehrad.
  • Schubert, K., & Slabý, J. (2010). Židovské náboženství v proměnách věků: zdroje, teologie, filosofie, mystika. Praha: Vyšehrad.
  • Stemberger, G., & Sláma, P. (2011). Talmud a midraš: úvod do rabínské literatury. Praha: Vyšehrad.
  • Stern, M., & Smutná, A. (2002). Svátky v životě židů: vzpomínání, slavení, vyprávění. Praha: Vyšehrad.
  • Vries, S. P. (2009). Židovské obřady a symboly. Praha: Vyšehrad.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr