Vyučující
|
-
Zajícová Lenka, prof. Mgr. Ph.D.
|
Obsah předmětu
|
1. Iberoamerikanistika jako vědní disciplína. Vývoj a vymezení předmětu studia. Současná iberoamerikanistika. České vklady do iberoamerických studií v minulosti i současnosti. 2. Původ obyvatel amer. kontinentu a teorie o jeho osídlování. Od lovců a sběračů přes zemědělce k velkým civilizacím. 3. Mezoamerika. Vymezení a kulturní okruhy. Olmékové - kolébka mezoamerických kultur. Kultury klasického období: Teotihuacan, Zapotékové, Mixtékové. Toltékové. Říše Aztéků. Mayská civilizace. Současná situace indiánského obyvatelstva v Mesoamerice. 4. Kultury karibské a středoamerické oblasti. Arawakové, Karibové, Chibchové. Indiánské obyvatelstvo Střední Ameriky, Kolumbie a Venezuely v současnosti. 5. Předincké kultury na peruánské pobřeží. Kultury Altiplana, Tiahuanaco. Incká říše. Kečuové v současnosti. Etnika peruánské Amazonie. 6. Kultury Gran Chaka a Patagonie. Indiánské obyvatelstvo Paraguaye, Argentiny, Chile v současnosti. 7. Indiánská etnika Brazílie. Černošské obyvatelstvo Latinské Ameriky. Fenomén míšenectví, prolínání indiánských, afrických a evropských tradic. Etnické složení jednotlivých zemí. Indiánské mýty a náboženský synkretismus. 8. Dějiny objevitelských výprav (1492-1519). Kryštof Kolumbus a ti druzí. Dějiny dobývání Ameriky (1519-1556). Hernán Cortés a dobytí Mexika. Francisco Pizarro a dobytí Peru. Výpravy do Chile a na Río de la Plata. 9. Koloniální období (1556-1808). Právní vymezení a polemika o postavení indiánů. Formování a stratifikace koloniální společnosti, fenomén míšenectví. Koloniální instituce. Koloniální hospodářství, encomienda, otrokářství. Odlišnosti od ostatní evropské, zejména anglosaské kolonizace. Úloha církve v koloniální společnosti. Indiánské misie. Vzdělávací instituce. Bourbonské reformy v 18. století. 10. Války za nezávislost (1808-1898) a budování jednotlivých států. Inspirace, první vyhlášení nezávislosti na Río de la Plata a v Mexiku. Války za nezávislost v Jižní Americe: Velká Kolumbie, Chile, Peru. Nezávislost Kuby a Filipín. Specifický vývoj k nezávislosti v Brazílii. 11. Latinská Amerika ve 20. a 21. století. Caudillové, diktátoři a revolucionáři. Současná politická a sociální hnutí. Mezinárodní ekonomické a politické vztahy. 12. Předkolumbovská literatura. Od indiánských kodexů přes ústní lidovou slovesnost po současnou indiánskou literaturu v původních i evropských jazycích. Přehled latinskoamerické literatury. Od kronik o objevech a dobývání (pohled poražených i vítězů) po současnou latinskoamerickou literaturu ve španělštině a portugalštině. Další projevy latinskoamerické umělecké tvorby: hudba, výtvarné umění, film
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Přednášení, Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou)
|
Výstupy z učení
|
Uvedení do latinskoamerických studií s důrazem na dějiny a současnost původních obyvatel, jejich kulturu, tradice i současné společenské a politické postavení v jednotlivých zemích. Zvláštní zřetel je brán ke kulturním aspektům (společenské instituce, náboženství, hodnotový systém, zvyky a rituály, umění atd.) a k formování "smíšené" latinskoamerické kulturní identity.
Po úspěšném absolvování kurzu bude student schopen definovat předmět studia iberoamerikanistiky; objasnit teorie o původu amerického obyvatelstva; popsat klíčové momenty minulosti a současnosti původních obyvatel i jednotlivých latinskoamerických zemí; vysvětlit specifika latinskoamerické kulturní identity.
|
Předpoklady
|
nespecifikováno
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Ústní zkouška
Účast na hodinách, vypracování referátu o zadané knize a prokázání znalosti učiva u kolokvia.
|
Doporučená literatura
|
-
Kašpar, Oldřich:. Předkolumbovská Amerika z antropologické perspektivy. Brno: CERM, 2002..
-
KATZ, Friedrich:. Staré americké civilizace. Praha: Odeon, 1989..
-
Kol. aut.:. Kdo byl kdo: Čeští a slovenští orientalisté, afrikanisté a iberoamerikanisté. Praha: Libri, 1999..
-
Kunc, Jiří - Barteček, Ivo:. Dobytí a osvobození Latinské Ameriky. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci, 2008..
-
OPATRNÝ, Josef:. Amerika v proměnách staletí. Praha: Libri, 1998..
-
Štěpánek, Pavel. Umění mayských civilizací. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci, 2002..
-
Štěpánek, Pavel. Umění mexických indiánských civilizací. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci, 2002..
-
VRHEL, František:. Předkolumbovská literatura: Témata, problémy, dějiny. Brno: CERM, 2003..
|