Předmět: Geografie migrace a integrace cizinců

» Seznam fakult » FIF » KSA
Název předmětu Geografie migrace a integrace cizinců
Kód předmětu KSA/GMIC
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Dohnalová Eva, PhDr. Ph.D.
Obsah předmětu
1. Úvod. Zopakování základních pojmů vztažených k současné mezinárodní migraci v celosvětovém měřítku. Vymezení makroregionů. 2. Mezinárodní migrace v Evropě. 3. Mezinárodní migrace v Severní Americe. 4. Mezinárodní migrace v Asii. 5. Mezinárodní migrace v Africe.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Aktivizující práce ve skupinách
Výstupy z učení
Cílem předmětu je seznámit studenty a studentky s podmíněnostmi mezinárodní migrace ve vybraných makroregionech a zemích světa. Studenti si mají osvojit znalosti o zakořeněnosti současných migračních pohybů v historických vztazích a o provázanosti geopolitických, demografických, socioekonomických, geografických a kulturních faktorů. Studovány jsou zejména následující makroregiony: Evropa, Severní Amerika; Asie; Afrika.
Po úspěšném absolvování kurzu student umí vymezit základní terminologii spojenou s mezinárodními migracemi, bude umět interpretovat přístupy ke studiu migrace a migrační politiky a bude mít dostatečné povědomí o základních a aktuálních typech migrace včetně toho, jak je ovlivňují postupující procesy transnacionalizace a globalizace. Student dále umí zhodnotit a kriticky interpretovat migrační situaci v celosvětovém i národním kontextu a dokáže jí porozumět v aktuálních souvislostech.
Předpoklady
Kurz navazuje na předmět "Úvod do teorií migrace". Předpokládají se tedy odpovídající vstupní znalosti. Dále je předpokládána schopnost porozumět anglicky psanému textu (odborným článkům, kapitolám z knih).

Hodnoticí metody a kritéria
Seminární práce, Písemný test

Požadavky: 1) Seminární práce a její prezentace (15 - 20 minut) 2) Písemný test Hodnocení: seminární práce a její prezentace 70 % výsledné známky, písemný test 30 % výsledné známky. Veškeré informace k výuce jsou v případě potřeby zasílány na školní e-mail.
Doporučená literatura
  • DOHNALOVÁ, Eva. Governance of migrant integration in the Czech Republic. , 2020, ISSN ISSN 1213-620.
  • DRBOHLAV D. Migrace a (i)migranti v Česku. Praha: SLON, 2010. ISBN 978-80-7419-039-1..
  • HASMAN, Jiří, NOVOTNÝ, Josef. Kdo, odkud, kam a s kým: prostorová příbuznost migračních skupin na globální, národní i lokální úrovni. Praha. 2017.
  • International Organisation for Migration. World Migration Report 2024. 2024, ISSN 978-92-9268-5.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Sociologie maior (2019) Kategorie: Sociální vědy 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: -
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Sociologie minor (2019) Kategorie: Sociální vědy 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: -
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Sociologie minor (2024) Kategorie: Sociální vědy 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: -
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Sociologie maior (2024) Kategorie: Sociální vědy 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: -