Vyučující
|
-
Šotola Jaroslav, Mgr. Ph.D.
|
Obsah předmětu
|
1. Kulturní ekologie adaptace společností na přírodní prostředí. 2. Lovci a sběrači, zahradnické kultury, rozvinuté zemědělství a pastevci. 3. Současná urbánní antropologie, terénní výzkum v urbánním prostředí. 4. Politická antropologie - interkulturní pojetí moci a autority. 5. Acefalické společnosti, kmeny, náčelnictví, stát. 6. Ekonomická antropologie spor mezi formalisty a substantivisty, kritika homo economicus. 7. Reciprocita a redistribuce, fenomén kula (K. Polányi, M. Sahlins, M. Mauss, B. Malinowski) 8. Problematika hodnoty ve směně, potlač; příklad integrace kulturních subsystémů v tradičních společnostech vztah mezi náboženstvím a ekonomikou. 9. Kapitalismus a jeho charakteristiky z pohledu ekonomické antropologie. 10. Teorie světového systému, dependency theory. 11. Postrozvojová studia. 12. Globalizace.
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Přednášení, Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou)
- Účast na výuce
- 39 hodin za semestr
- Domácí příprava na výuku
- 40 hodin za semestr
- Příprava na zápočet
- 15 hodin za semestr
- Příprava na zkoušku
- 15 hodin za semestr
|
Výstupy z učení
|
Kurz je zaměřen na rozšíření základní představy o historickém i současném poli zájmu kulturní antropologie. Důraz je kladen na seznámení se základními tématy následujících antropologických subdisciplín: kulturní ekologie, politická antropologie, antropologie práva a ekonomická antropologie. Důraz je kladen na vysvětlení různých možností konceptualizace tématu, a to nejen v rámci různých antropologických tradic, ale také v komparaci s ostatními sociálně-vědnými disciplínami. Cílem je také prezentovat diverzitu kulturních projevů, a to formou seznamování s výsledky nejznámějších antropologických výzkumů v průběhu 20. století. Přednášky jsou doplněny semináři, kde se formou rozboru textů diskutují a upevňují znalosti z přednášených témat.
Po úspěšném absolvování kurzu bude student schopen popsat možný přístup ke studiu adaptability kultur na přírodní prostředí a objasnit výsledky antropologických bádání ve vztahu k tomuto tématu; analyzovat konkrétní příklady uspořádání politické moci a autority v interkulturním srovnání; objasnit přínosy antropologie práva pro pochopení způsobu ustavování sociálních norem a způsoby realizace sociální kontroly; diskutovat různé podoby možné tematizace ekonomického jednání člověka.
|
Předpoklady
|
Kurz predpoklada dobrou znalost angličtiny, protože většina textů není přístupna v češtině.
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Ústní zkouška, Seminární práce
Aktivní úšast na přednáškách, samostudium, zavěrečný test.
|
Doporučená literatura
|
-
CLASTRES, Pierre:. Kronika indiánů kmene Guayakí. Praha: Argo, 2003..
-
ERIKSEN, Thomas: H.:. Antropologie multikulturních společností. Praha: Triton, 2007..
-
ERIKSEN, Thomas H.:. Sociální a kulturní antropologie: příbuzenství, národnostní příslušnost, rituál. Praha: Portál, 2008..
-
GMELCH, George, KEMPER, Robert V., ZENNER, Walter:. Urban life. Readings in the antropology of the city. Long Grove: Waweland Press, 2010..
-
Hahn, Ch., Hart, K. Economic Anthropology. History, Ethnography, Critique. Cambridge; Malden: Polity, 2011.
-
Lewelen, T. C. Political Anthropology. An Introduction. Westport: Praeger, 2003.
-
LEWIS, Oscar:. Five Families.Mexican Case Studies in the Culture of Poverty. New York, Basic Books, 1959..
-
MALINOWSKI, Bronislaw:. Argonauts of the western Pacific. An account of native enterprise and adventure in the archipelagoes of melanesian New Guinea. Illinois: Waweland, 1984..
-
MAUSS, Marcel:. Esej o daru, podobě a důvodech směny v archaických společnostech. Praha: Sociologické nakladatelství, 1999..
-
ROSMAN, Abraham, RUBEL, Paula G., WEISGRAU, Maxine:. The tapestry of culture. An introduction to cultural anthropology. New York: Altamira Press, 2009..
|