Předmět: Dějiny náboženství

» Seznam fakult » FIF » KSA
Název předmětu Dějiny náboženství
Kód předmětu KSA/DNST
Organizační forma výuky bez kontaktní výuky
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 0
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu nespecifikováno
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Bubík Tomáš, doc. Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
Dějiny náboženství (20 okruhů) 1) vznik klasického judaismu; rabínský judaismus a jeho následný vývoj; středověký judaismus; židovská diaspora; šíření judaizmu jako nemisijního náboženství. 2) židovství v době racionalismu, osvícenství, liberalismu a nacionalismu; současný judaizmus ve světě a jeho duchovní proudy. 3) židovská Bible a další posvátné texty judaizmu; pojetí náboženské autority a povaha posvátného prostoru; židovské zvyky a svátky; modlitby a rituály; židovské náboženské právo; etické normy a pravidla. 4) Židé, křesťané a muslimové v dějinách; Židé a židovství v českých zemích a na Moravě; dějiny antisemitismu, fenoménu sionismu a příčiny současného izraelsko-palestinského konfliktu. 5) Ježíš z Nazareta a jeho učení; vznik křesťanství a zrod prvotní církve; křesťané v římské říši; křesťanský středověk. 6) Důvody zrodu reformace, konfesionalismus a křesťanský humanismus v 16. století; křesťanství a křesťanské církve v době racionalismu, osvícenství a liberalismu; současné podoby křesťanství. 7) komparace katolicismu, protestantismu a pravoslaví, jejich věroučné podobnosti a rozdíly; podoby institucionální struktury církví; křesťanství a státní moc; situace křesťanských církví v České republice. 8) posvátné osoby v křesťanství; hlavní křesťanské rituály; úcta ke svatým; fenomén křesťanských poutí; etické principy křesťanství. 9) ekumenické hnutí a jeho vývoj; proměna postojů křesťanů k jiným náboženstvím; křesťané a sekulární společnost. 10) náboženství a společnost v předislámské Arábii; vznik a historický vývoj a šíření islámu; zakladatel ummy Muhammad; korán; mešita. 11) pilíře islámské víry; muslimské obřady a zvyky; islámská právní věda a teologie. 12) sunnité, šíité další duchovní proudy islámu; chalífát; povaha islámského práva; etické zásady islámu. 13) islám v dnešním světě; islám v českých zemích a na Moravě; postoje islámu k jiným náboženstvím; islám a sekulární společnost. 14) Buddha a jeho učení v historické perspektivě; koncept dharmy v buddhismu; duchovní a praktický význam sanghy. 15) buddhistické obřady, slavnosti, poutní místa, kultické předměty; posvátné osoby. 16) šíření buddhistické nauky; školy a směry v buddhismu; mniši a theraváda, koncily, rozpory a diferenciace sanghy. 17) Tibetský buddhismus - historie a školy; Čínský buddhismus - historie a školy; Japonský buddhismus - historie a školy. 18) významné osobnosti buddhistického myšlení; situace buddhismu v dnešním světě; objevení buddhismu na Západě a konstrukce buddhismu; buddhismus v České republice. 19) historický vývoj náboženství v českých zemích, na Moravě a ve Slezsku; raná christianizace; ideje a osobnosti české reformace; příčiny rekatolizace a její průběh. 20) náboženská situace v Československu ve 20. století - v období meziválečném, komunistickém a po pádu komunistického režimu; současná náboženská v ČR z pohledu posledních tří sčítání lidu.

Studijní aktivity a metody výuky
nespecifikováno
Výstupy z učení
Student na základě předepsané literatury prokazuje v rámci Státní závěreční zkoušky základní znalost hlavních náboženských tradic. Student/ka předloží zkušební komisi seznam přečtené religionistické literatury v průběhu celého studia (bez bibliografie uvedené v bakalářské práci).

Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška

V průběhu státní zkoušky student/ka prezentuje odpovědi na tři otázky, které si vylosoval z celkového počtu 40 státnicových okruhů. Po jejich vylosování má čas (15 minut) na přípravu odpovědí, po níž je zahájena samotná ústní státní zkouška trvající okolo 40 minut. Celková doba trvání státní závěrečné zkoušky je asi 60 minut.
Doporučená literatura


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr