Vyučující
|
-
Topinka Daniel, doc. PhDr. Ph.D.
-
Králová Alžběta, Mgr. Ph.D.
|
Obsah předmětu
|
1. Základní prameny a povaha mezinárodního, evropského a vnitrostátního práva. Úvod do mezinárodněprávní ochrany uprchlíků. 2. Definice a právní postavení uprchlíka dle Úmluvy o právním postavení uprchlíků (1951). 3. Společný evropský azylový systém - úvodní vymezení, historický kontext a aktuální vývoj. Prameny právní úpravy a jejich dopad do vnitrostátního práva. Dublinský systém. 4. Úprava azylu dle kvalifikační směrnice, doplňková ochrana. Promítnutí do vnitrostátního práva - zákon o azylu. 5. UNHCR - Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky: mandát a činnost ve prospěch uprchlíků a nuceně vysídlených osob ve světě i v České republice, problematika přesídlování. 6. Vstup cizince na území, ochrana vnějších hranic, problematika volného pohybu osob v rámci EU. 7. Pobyt cizince na území - kategorizace typů pobytu a jejich účelu (dlouhodobý pobyt, trvalý pobyt, přechodný a trvalý pobyt občanů EU a jejich rodinných příslušníků) - zákon o pobytu cizinců, zakotvení v unijním právu. 8. Správní vyhoštění. Návratová směrnice a úprava v zákoně o pobytu cizinců. Garance principu non-refoulement. 9. Návratová politika EU a ČR, dobrovolné návraty, realizace nucených návratů - právní úprava a praxe v ČR, návratové operace Frontex. 10. Zajištění - administrativní detence cizinců za účelem správního vyhoštění či předání do jiného státu. Specifika zajištění rodin s dětmi v migrační situaci, materiální podmínky detence dle lidskoprávních standardů, situace v ČR. 11. Postavení a ochrana práv nezletilých cizinců bez doprovodu, situace v ČR a v Evropě, problematika určování věku a opatrovnictví v řízení dle azylového zákona a zákona o pobytu cizinců. 12. Definice a ochrana práv osob bez státní příslušnosti dle Úmluvy o právním postavení osob bez státní příslušnosti (1954), situace a právní úprava v České republice.
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Přednášení, Metody práce s textem (učebnicí, knihou)
|
Výstupy z učení
|
Cílem kurzu je představit studentům základy azylového a migračního práva na úrovni mezinárodněprávní, evropské i vnitrostátní právní úpravy. Všechny tři roviny se v dané oblasti právní regulace úzce prolínají. Kurz studenty obeznámí se základní právní úpravou, která dopadá na oblast migrace, a to jak v rovině nucené migrace (problematika uprchlictví a azylu, doplňkové a dočasné ochrany, Společného evropského azylového systému), tak v rovině dobrovolné migrace (jednotlivé typy a účely pobytu cizince na území a jejich právní režim, právní úprava migrace občanů EU a jejich rodinných příslušníků a úprava migrace občanů z třetích zemí). Dalšími souvisejícími tématy pak budou otázky správního vyhoštění a zajištění cizince, návratová politika a specifika postavení některých zranitelných skupin cizinců (migrující rodiny s dětmi, nezletilí cizinci bez doprovodu, osoby bez státní příslušnosti).
Po absolvování kurzu se student bude orientovat v hlavních pramenech právní úpravy azylu a migrace, bude znát jejich základní obsah a bude schopen je interpretovat ve vzájemných souvislostech.
|
Předpoklady
|
nespecifikováno
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
nespecifikováno
ústní zkouška 75 % účast na seminářích
|
Doporučená literatura
|
-
Čižinský, P. a kol. (2012). Cizinecké právo. Praha: Linde, a.s..
-
Goodwin-Gill, G. S.; McAdam, J. (2007). The refugee in international law. Oxford: Oxford University Press..
-
Honusková, V. (2011). Definice uprchlíka a její výklad a aplikace v současném mezinárodním právu. Praha: Univerzita Karlova v Praze, Právnická fakulta..
-
Honusková, V.; Flídrová, E.; Janků, L. (2015). Dnes migranti - zítra uprchlíci? Postavení migrantů, kteří potřebují ochranu v mezinárodním právu. Praha: Univerzita Karlova v Praze, Právnická fakulta..
-
J. C.; Foster, M. (2014). The law of refugee status. Cambridge: Cambridge University Press..
-
Janků, M.; Janků, L. (2015). Právo EU po Lisabonské smlouvě. 2. vyd. Ostrava: KEY Publishing..
-
Jílek, D.; Pořízek, P. (eds.). (2014). Pobyt cizinců: vybrané právní problémy. Sborník z vědeckého semináře uskutečněného dne 28. března 2013 v Kanceláři veřejného ochránce práv. Brno: KVOP..
-
Pořízek, P. (2013). Vstup cizince na území státu: Pohled mezinárodního, unijního a českého práva. Praha: Linde, a.s..
|