1. Islám a muslimové jako antropologické téma 2. Základní terminologie, sunna a islámská "tradice" 3. Ortopraxe - rituál a praxe 4. Sociální organizace a struktury, autorita v islámu 5. Orientalismus a konceptualizace studia (nejen) islámu 6. Islám, etno-kulturní identity a gender 7. Islám ve veřejném prostoru, sociální hnutí 8. Islám a muslimové v USA: emická pesrpektiva 9. Islám a muslimové v západní a střední Evropě: emická perspektiva 10. Fenomenologie islámu v Česku 11. Globální islám, transnacionalizace islámu 12. Antropologické zkoumání a reifikace pojmů
|
Cílem kurzu je diskutovat islám v antropologických souvislostech a současném výzkumu. Kurz obeznamuje se základy islámu, zejména ortopraxí, sunnou, vytvářením islámské tradice (Korán, sunna), sociální organizací a pojetím autority. Zejména však přibližuje současné podoby islámu, perspektivy dosavadního uchopení tématu a výsledky antropologického bádání v rámci Evropy a USA. Věnuje se islámu ve veřejném prostoru a dalším tématům (sociální integrace), a to i s přihlédnutím k situaci v Česku.
Po absolvování kurzu bude student schopen popsat základní pojetí a konceptualizaci na pozadí diskusí ohledně antropologických možností perspektivy studia islámu, globalizace islámu a probíhajících procesů (de-kulturalizace, de-etnizace apod.). Zvláštní pozornost bude věnována emické perspektivě a životním světům muslimů.
|
-
AlSayyad, N., Castells, M. (2002). Muslim Europe or Euro-Islam. Lanham: Rowman & Littlefield Publishers..
-
Asad, T. (2003). Formations of the secular: Christianity, Islam, modernity. Stanford, Calif.: Stanford University Press..
-
Barša, P. (2001). Západ a islamismus. Střet civilizací, nebo dialog kultur? Brno: Centrum pro studium demokracie a kultury..
-
Bowen, John R. (2012). A New Anthropology of Islam. Cambridge: Cambridge University Press..
-
Denny, M. F. (2003). Islám a muslimská obec. Praha: Prostor..
-
Fischer, Johan. (2011). The Halal Frontier: Muslim Consumers in a Globalized Market. New York: Palgrave Macmillan..
-
Janků, T, Linhartová, L., Topinka, D. Practice of Nursing Care Provided to Clients from Muslim Countries in the Czech Republic. (2016). Journal of Religion and Health. Doi:10.1007/s10943-016-0273-0..
-
Kepel, G. (2006). Válka v srdci islámu. Praha: Karolinum..
-
Klapetek, M. (2011). Muslimské organizace v Německu, Rakousku a Švýcarsku. Brno: CDK..
-
Kreinath, J. (2012). The Anthropology of Islam Reader. New York: Routledge..
-
Roy, O. (2006). Globalized Islam: The Search for a New Ummah. Columbia University Press..
-
Said, E. W. (2006). Orientalismus. Západní koncepce orientu. Praha: Paseka..
-
Šotola, J.; Topinka, D. (2015). Konceptualizace islámu a muslimů v ČR: perspektiva aktérů státní správy, samosprávy a neziskových organizací. Pantheon, 10/2, 2015, s. 58-74..
-
Tapper, R. (1995). ?Islamic Anthropology? and the ?Anthropology of Islam?, Anthropological Quarterly, vol. 68 no. 3, pp. 185-193..
-
Topinka, D. (ed.). (2016). Muslimové v Česku. Etablování muslimů a islámu na veřejnosti..
-
Topinka, D. (2015). Role religiozity a etnicity v procesu integrace muslimů - imigrantů do české společnosti. In Černý, Karel. Nad Evropou půlměsíc I: Muslimové v Česku a západních společnostech. Praha: Karolinum, s. 24 - 63..
-
Triandafyllidou, A. (2010). Muslims in 21st Century Europe. London: Routledge..
|