Vyučující
|
-
Horáková Hana, doc. PaedDr. Ph.D.
-
Topinka Daniel, doc. PhDr. Ph.D.
|
Obsah předmětu
|
1. Antropologie jako obor o čase a prostoru 2. Čas a prostor v antropologických paradigmatech 3. Etnografie místa a prostoru 4. Kolonialismus a antropologická konstrukce času a prostoru 5. Sociální a kulturní konstrukce prostoru 6. Sociální a kulturní konstrukce času 7. Mapa jako mocenský nástroj 8. Prostor a gender 9. Prostor a konflikt 10. Prostor a lidská kognice 11. Zakázaná a posvátná místa 12. Prostorové chování lidí v městském prostředí
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou)
- Domácí příprava na výuku
- 6 hodin za semestr
- Příprava na zkoušku
- 12 hodin za semestr
|
Výstupy z učení
|
Kurz uvede posluchače do problematiky antropologického studia času a prostoru. Kurz bude sledovat dvě hlavní linie, na jedné straně představí antropologii jako vědní obor, který se zajímá o kulturní rozmanitost v čase a prostoru. Důraz bude kladen na konstrukci času a prostoru v jednotlivých paradigmatech sociální a kulturní antropologie. Druhá linie se zaměří na výklad různých kulturních a sociálních koncepcí času a prostoru. Cílem kurzu je poskytnout posluchačům podrobný přehled o různých přístupech k času a prostoru i jejich konstrukci v základu antropologie jako vědním oboru.
Po úspěšném absolvování kurzu bude student schopen demonstrovat podrobný přehled o různých přístupech k času a prostoru v sociální a kulturní antropologii. Porozumí konstrukci času a prostoru v jednotlivých paradigmatech sociální a kulturní antropologie. Zároveň bude schopen - též na základě seminární práce s primární literaturou - k těmto poznatkům zaujímat analytický, kritický postoj.
|
Předpoklady
|
Předpokladem úspěšného zvládnutí kurzu je absolvování předmětů povinného základu Bc kulturní antropologie 1. ročníku, zejména s kurzy jako je Úvod do kulturní antropologie, Dějiny kulturní antropologie, nebo Akademické psaní.
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Písemná zkouška
Průběžné studium základní i doporučené literatury. Způsob zakončení předmětu: písemný test na základě otevřených otázek, které testují znalost z přednášek a základní literatury.
|
Doporučená literatura
|
-
Borscheid, P. (2007). Virus času. Praha: Mladá fronta.
-
Bourdieu, P. (2010). Pravidla umění: vznik a struktura literárního pole. Brno.
-
Dalsgaard, Steffen and Nielsen, Morten. (2016). Time and the field. Berghahn Books.
-
Dimitris Dalakoglou & Penny Harvey. (2012). Roads and Anthropology: Ethnographic Perspectives on Space, Time and (Im)Mobility, Mobilities 7:4, 459-465..
-
Eriksen, T. H. (2005). Tyranie okamžiku.
-
Fabian, J. (1983). Time and the Other. New York: Columbia University Press.
-
Fischerová, S. & Starý, J. (2008). Mýtus a geografie. Praha: Hermann & synové.
-
Gupta, A. & Ferguson, J. (1997). Anthropological Locations. Boundaries and Grounds of a Field Science. Berkeley: University of California Press.
-
Gupta, A., Ferguson, J. (1997). Culture, Power, Place: Explorations in Critical Anthropology. Durham: Duke University Press.
-
Kaplan, R. (2013). Pomsta geografie. Praha: Bourdon.
-
Low, S., Denise Lawrence-Zú?iga Eds. (2003). Anthropology of Space and Place: Locating Culture. Wiley-Blackwell.
-
Low, S. (2016). Spatializing Culture. London: Routledge.
-
McKenzie Aucoin, Pauline. (2017). Toward an Anthropological Understanding of Space and Place. In: B.B. Janz (ed.), Place, Space and Hermeneutics. Contributions to Hermeneutics 5. pp. 395-412.. Springer.
-
Yvan Schulz. Time representations in social science.
|