Vyučující
|
-
Kubátová Helena, doc. PhDr. Ph.D.
-
Lužný Dušan, prof. PhDr. Dr.
|
Obsah předmětu
|
V průběhu prvního setkání se seznámíme s bilancováním vývoje české sociologie od roku 1989 do roku 2001, na každém dalším setkání podrobíme analýze vědeckou produkci v jednom až dvou časopisech. 1. setkání: Bilance vývoje české sociologie 1989-2001. Čtení: Sociologický časopis, 38 (2002), 1-2.Úkol pro všechny: prolistujte dané číslo, přečtěte si jednu z 5 statí v sekci "Pohledy na českou sociologii" a podrobněji se podívejte na sekce "Kulatý stůl" a "100 sociologických publikací 1990-2001". Připravte si k četbě kritický komentářpředevším z hlediska tématu vlastní dizertační práce. 2. setkání: Sociologický časopis Literatura ke konzultaci: Sociologický časopis z let 2003-2013 3. setkání: Sociální studia Literatura ke konzultaci: Sociální studia z let 2003-2013 4. setkání: Gender, rovné příležitosti, výzkum a Biograf. Literatura ke konzultaci: Gender, rovné příležitosti, výzkum a Biograf z let 2003-2013. Forma výuky: Každé setkání bude mít dvě části: 1. Kritické shrnutí témat, jejich frekvence a pojetí v daném časopise prostřednictvím prezentace jednoho/jedné ze zúčastněných. V prezentaci je možné po obecném shrnutí soustředit se na vybrané téma, teoretický přístup či metodologii (např. na tematiku relevantní pro dizertační práci prezentující). 2. Detailní diskuse nad obsahem daného časopisu z hlediska tématu vlastní dizertace všech zúčastněných: v čem je český příspěvek k tématu užitečný, co v české produkci naopak chybí? Základní literatura a její dostupnost: Biograf, 2003-13; dostupný v tištěné formě v univerzitní knihovně, online veřejně dostupný vždy obsah a jeden článek na www.biograf.org/ . Gender, rovné příležitosti, výzkum, 2003-13; dostupný online na www.genderonline.cz/ -- s výjimkou posledních dvou čísel všechny texty ke stažení. Sociální studia, 2003-13; plně dostupný online na socstudia.fss.muni.cz/ . Sociologický časopis, 2003-13; plně dostupný online na sreview.soc.cas.cz/ . Sociologický časopis, 38(2002), 2-3; plně dostupný online na sreview.soc.cas.cz/ .
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
nespecifikováno
|
Výstupy z učení
|
Cílem kursu je analyzovat tematické, teoretické a metodologické zaměření současné české sociologie, její vývoj a případný přínos a význam v rámci evropské sociologie po roce 1989. Prostřednictvím kritické diskuse o pracích českých sociologů budou probírána základní témata české sociologie v kontextu evropské sociologie. Edukační cíl: Studenti umějí analyzovat studované texty a zasadit je do širšího rámce diskurzů v soudobé evropské sociologii. Získají hlubší znalosti o současném stavu české sociologické teorie, metodologie a empirie, budou schopni identifikovat a analyzovat otázky, které si česká sociologie klade, způsoby, jimiž je řeší, a závěry, k nimž dospívá, a kriticky je posoudit. Studenti umějí kriticky posoudit místo, které česká sociologie zaujímá v rámci evropského (případně světového) sociologického kontextu: zda a jak česká sociologie reaguje na probíhající diskuse o sociologické teorii a metodologii. Osnova: 1. Vývoj české sociologie po roce 1989. Doktorandi prostudují jednu z pěti statí v sekci "Pohledy na českou sociologii" a jednu ze šesti statí v sekci "Vývoj sociologických oborů" v Sociologickém časopise, 38 (2002), č. 1-2. Připraví si kritický komentář k četbě, především z hlediska tématu vlastní dizertační práce, a prezentují jej na semináři. 2. Sociologický časopis a Czech Sociological Review. Doktorandi prostudují Sociologický časopis a Czech Sociological Review z let 2010-2017, připraví si písemně kritickou reflexi témat, na která byl časopis zaměřen v uvedených letech. Srovnají českou a anglickou verzi časopisu z hlediska tematického zaměření. Vyberou si jeden článek ze Sociologického časopisu a jeden z Czech Sociological Review, které jsou tematicky blízké jejich dizertaci. Připraví kritický komentář k článkům, se kterým vystoupí na semináři. 3. Sociologický ústav AV ČR Doktorandi prostudují na webu SoÚ zaměření jednotlivých výzkumných oddělení. 1. Připraví ppt prezentaci zaměření Sociologického ústavu a jednotlivých výzkumných oddělení. 2. Na základě tématu své dizertační práce si vyberou jedno oddělení a přečtou jednu publikaci, kterou toto oddělení vydalo. Připravený kritický komentář k četbě prezentují na semináři. 4. Sociální studia Doktorandi prostudují časopis Sociální studia z let 2010-2017, připraví si písemně kritickou reflexi témat, na která byl časopis zaměřen v uvedených letech. Vyberou si jeden článek, který je tematicky blízký jejich dizertaci, a zpracují o něm kritický komentář. Výsledky své práce prezentují na semináři.
Po absolvování kursu budou mít jeho účastníci a účastnice souhrnný přehled o české časopisecké sociologické produkci v posledním desetiletí se zvláštním zřetelem na problematiku a přístupy blízké vlastnímu disertačnímu tématu. Zároveň budou schopni identifikovat hlavní směry a zájem českého sociologického bádání, jakož i bílá místa české sociologie.
|
Předpoklady
|
nespecifikováno
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
nespecifikováno
Kritická analýza buď jednoho monotematického čísla časopisu (ze seznamu doporučené literatury) nebo jednoho tématu ve všech probraných časopisech za posledních 10 let (alespoň 5 článků) z perspektivy vlastní dizertace a pro využití ve vlastním dizertačním textu v délce cca 1.500 slov.
|
Doporučená literatura
|
|