Předmět: Postupová zkouška z kulturní antropologie

» Seznam fakult » FIF » KSA
Název předmětu Postupová zkouška z kulturní antropologie
Kód předmětu KSA/91AZA
Organizační forma výuky bez kontaktní výuky
Úroveň předmětu Doktorský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 5
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Petrucijová Jelena, doc. PhDr. CSc.
  • Lužný Dušan, prof. PhDr. Dr.
  • Dopita Miroslav, doc. Mgr. Ph.D.
  • Horáková Hana, doc. PaedDr. Ph.D.
Obsah předmětu
Studující navrhne po konzultaci se školitelem k diskusi tři tituly odborné literatury v každé z následujících tří oblastí: 1/ teorie kulturní antropologie se zaměřením na téma dizertační práce, 2/ metodologie kulturní antropologie se zaměřením na téma dizertační práce a 3/ dosavadní stav bádání k tématu dizertační práce. Členové a členky komise formulují otázky vážící se k literatuře vybrané pro účely rozpravy z výše uvedených tří okruhů. Studující zodpoví otázky v diskusi s členy zkušební komise. Studující především představí teoretické ukotvení svého disertačního projektu z perspektivy kulturně antropologické teorie a metodologie kulturně antropologického výzkumu, zařadí a kriticky zhodnotí místo projektu své disertační práce v rámci oboru a diskutuje přínos vlastní práce pro rozvoj oboru.

Studijní aktivity a metody výuky
nespecifikováno
Výstupy z učení
Cílem předmětu je prohloubit a rozvinout znalosti a dovednosti studujících v oblasti kulturní antropologie, zejména ve vztahu k jejich výzkumnému projektu. Postupová zkouška z kulturní antropologie je zkouškou komplexní, představuje jeden ze zásadních způsobů kontroly studia studujících doktorského studia. Cílem této komisionální zkoušky je ověřit znalost kulturně antropologické teorie a metodologie ve vztahu k řešenému projektu dizertační práce, resp. posoudit připravenost studujících dále úspěšně pracovat na tému disertační práce. Průběžná zkouška se koná před zkušební komisí sestávající z nejméně tří členů; komisi sestavuje garant předmětu, který zároveň řídí zkoušku jako předseda komise (tuto funkci může garant předmětu delegovat na jiného člena oborové rady). Členy komise mohou být vyučující předmětů doktorského studia, školitelé a členové oborové rady. Členy komise mohou být i další odborníci z řad zaměstnanců Univerzity Palackého i externistů - v takovém případě musí na návrh garanta předmětu s jejich členstvím v komisi vyslovit písemný souhlas nadpoloviční většina členů oborové rady. Zkouška má formu diskuse soustředěné jednak na knihy vybrané z předepsaného seznamu literatury a vztažené významně k tématu disertační práce, jednak na samotný projekt disertační práce. Postupovou zkoušku musejí studující vykonat na konci 1. ročníku. Její úspěšné absolvování je nutným předpokladem postupu do 2. ročníku, a tím i pokračování v doktorském studiu.
Znalosti a dovednosti: Po úspěšném vykonání zkoušky je student schopen demonstrovat zevrubnou znalost zvolených teoretických přístupů v kulturní antropologii ve vztahu k tématu disertační práce, diskutovat vztah zvolených kulturně antropologických teorií k tématu vlastní disertační práce, demonstrovat zevrubnou znalost zvolených metodologických přístupů v kulturní antropologii ve vztahu k dizertační práci, diskutovat vztah zvolených kulturně antropologických metodologických přístupů k tématu vlastní disertační práce, diskutovat a kriticky zhodnotit přínos vlastního výzkumného tématu pro rozvoj oboru kulturní antropologie v souvislosti s vybranými teoretickými a metodologickými přístupy.
Předpoklady
Prerekvizity: Úspěšné absolvování kurzu "Metodologie a epistemologie antropologického výzkumu"

Hodnoticí metody a kritéria
nespecifikováno
Studující navrhne po konzultaci se školitelem k diskusi tři tituly odborné literatury v každé z následujících tří oblastí: 1/ teorie kulturní antropologie se zaměřením na téma dizertační práce, 2/ metodologie kulturní antropologie se zaměřením na téma dizertační práce a 3/ dosavadní stav bádání k tématu dizertační práce. Návrh studující konzultuje se školitelem a nejpozději měsíc před konáním zkoušky jej v písemné podobě předá školiteli a předsedovi oborové rady. Školitel i předseda oborové rady zašlou studujícímu nejméně 20 dní před ko-náním zkoušky písemné vyjádření k návrhu a souhlas s konáním zkoušky dle návrhu studující-ho. Současně s návrhem titulů literatury předloží studující rovněž písemné shrnutí aktuálního stavu práce na projektu dizertace (rozsah 9 22 000 znaků včetně mezer).
Doporučená literatura
  • Abu Ghosh, Y., Stöckelová, T. (2014). Etnografie: Improvizace v teorii a terénní praxi.. Praha:SLON.
  • Barnard, A. & Spencer, J. (Eds.). (2010). Encyclopedia of Social and Cultural Anthropology. London: Routledge..
  • CRESWELL, J.W. (2018). Designing and conducting mixed methods research. Sage Publications.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Kulturní antropologie (20) Kategorie: Filozofie, teologie - Doporučený ročník:-, Doporučený semestr: -
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Kulturní antropologie (20) Kategorie: Filozofie, teologie - Doporučený ročník:-, Doporučený semestr: -