Předmět: Základy italské lékařské terminologie 1

» Seznam fakult » FIF » KRI
Název předmětu Základy italské lékařské terminologie 1
Kód předmětu KRI/ZLT1
Organizační forma výuky Seminář
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Italština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Pračkeová Martina, Mgr.
  • Kováčová Lenka, Mgr.
Obsah předmětu
Gramatické jevy: 1. Pravidla italské výslovnosti; italská abeceda. 2. Osobní zájmena; sloveso essere, stare a avere; zápor; vykání; členy a jejich použití v jednotném čísle; pádové vztahy. 3. Slovesa andare a venire; členy a jejich použití v množném čísle. 4. Slovesa I. až III. konjugace; vazba c??, ci sono; adjektivum bello e buono v postavení před substantivem; elize, apokopa. 5. Předložky ? preposizioni articolate. 6. Slovesa zvratná, základní a řadové číslovky; hodiny a další časové údaje. Konverzační témata a rozvíjení komunikativních dovedností v italštině: 1. Pozdravy, základní fráze při představování, vyjádření žádosti, poděkování, omluvy. 2. Zjišťování osobních údajů ? anamnéza. 3. Názvy specializací lékařských i nelékařských disciplín. 4. Názvy zdravotnických zařízení a specializovaných oddělení. 5. Základy anatomického názvosloví.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou), Aktivizující (simulace, hry, dramatizace)
  • Domácí příprava na výuku - 25 hodin za semestr
  • Účast na výuce - 25 hodin za semestr
  • Příprava na zápočet - 25 hodin za semestr
Výstupy z učení
Cílem předmětu je zvládnutí základů italské lékařské terminologie, pozornost je věnována zvládnutí italské gramatiky na úrovni A1, praktické aplikaci získaných znalostí v daných situacích v lékařském prostředí, důraz je kladen na rozvíjení schopnosti mluveného projevu.
Studenti získají znalosti italské gramatiky na úrovni A1, osvojí si terminologii potřebnou k osobní prezentaci a k získání osobních dat v rámci zjišťování základní anamnézy, orientují se v základním anatomickém názvosloví a v názvech specializací lékařských i nelékařských oborů a zdravotnických zařízení a specializovaných oddělení a vyšetřovacích metod.
Předpoklady
Dobráý znalost italštiny.

Hodnoticí metody a kritéria
Písemná zkouška

Aktivní účast na cvičeních, příprava na výuku, základní orientace v české lékařské terminologii, prověření znalostí v závěrečném zápočtovém testu.
Doporučená literatura
  • Janešová, J. Italština pro samouky. Praha: Leda.
  • Mutillo, G. et al. (2009). Professione infermieristica in Italia. Firenze-Milano: Hoepli.
  • Pospíšilová, V., Ferrarová, M., Ferrarová, E. (2008). Učebnice současné italštiny 1. díl. Brno: Computer Press.
  • Trocarelli, D. (1994). Dica 33 ? il linguaggio della medicina. Roma: Bonacci.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Italská filologie (2016) Kategorie: Filologické vědy - Doporučený ročník:-, Doporučený semestr: -
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Italština a italská kultura (2021_2024) Kategorie: Filologické vědy - Doporučený ročník:-, Doporučený semestr: -