Předmět: Řešení konfliktů 2

» Seznam fakult » FIF » KPE
Název předmětu Řešení konfliktů 2
Kód předmětu KPE/REK2
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 8
Vyučovací jazyk Čeština, Angličtina
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Melichar Hynek, Mgr. Ph.D.
  • Žídková Markéta, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
COURSE INTRODUCTION 1) INTRODUCTION TO CONFLICTS IN THE POST-SOVIET TERRITORY. THE CHECHEN WARS 2) INTERNATIONAL INTERVENTIONS. The cases of Kosovo and Libya 3) WARS IN FORMER YUGOSLAVIA: INTRODUCTION. SIMULATION: THE BOSNIAN WAR (1992-1995). BOSNIA AND HERZEGOVINA AFTER THE WAR. 4) THEORY OF NEGOTIATION AND MEDIATION 5) THE NORTHERN IRISH CONFLICT Historical background and conflict dynamics 6) RUSSO-GEORGIAN CONFLICT Conflict simulation. Diplomatic recognition of new states. 7) NAGORNO-KARABAKH CONFLICT 8) TRANSDNIESTRIA WAR 9) THE CRIME OF GENOCIDE. RWANDA: CONFLICT AND GENOCIDE. 10) ISRAELI-PALESTINIAN CONFLICT. Roots, development, peace negotiations, reasons of failures. 11) THE COLOMBIAN CIVIL WAR 12) THE CYPRUS PROBLEM COURSE WRAP UP AND FEEDBACK.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou), Demonstrace, Projekce (statická, dynamická)
Výstupy z učení
Cílem dvousemestrálního kurzu (tj. KPE/REK1 a KPE/REK2) je poskytnout studentům základní znalosti oboru řešení konfliktů. Kurz se věnuje historickému vývoji oboru, přechází k aktuálním tématům. Zaměřuje se na procesy vzniku konfliktů, jejich eskalace, deeskalace a urovnání. Debatována je mj. struktura mezinárodního systému a interakce mezi aktéry mezistátních ozbrojených konfliktů. Diskutovány jsou jak tzv. old wars, tak tzv. new wars, jejich aspekty a dynamika. Kurz KPE/REK1 představuje převážně hlavní teoretická východiska oboru, zatímco v rámci KPE/REK2 studenti diskutují řešení konkrétních konfliktů, simulují mírové konference a na základě vlastního výzkumu přicházejí s řešením několika vybraných ozbrojených konfliktů.
Po absolvování kurzu by měli být posluchači schopni analyzovat několik konkrétních ozbrojených konfliktů, představit aktéry, jejich představy a cíle, jakož i představit kontext daných konfliktů. Absolventi by měli porozumět hlavním trendům a výzvám oboru ŘK. Studenti také dále rozvinou své schopnosti pracovat s odbornými českými i cizojazyčnými texty. V neposlední řadě rozvinou své prezentační schopnosti.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Rozbor produktů pracovní činnosti studenta (technické práce), Rozbor díla tvůrčího charakteru (hudební, výtvarné, literární), Seminární práce

Semináře jsou povinné, jakož i četba a další příprava zadaná na každý z nich. Jsou tolerovány dvě absence v semináři. Účast v tomto kurzu předpokládá pravidelné studium zadané četby, popř. poslech diskuzí analytiků oboru řešení konfliktů. Veškerá četba a další zdroje jsou uvedeny v sylabu kurzu, který je měněn před každým semestrem, kdy je kurz nabízen. Sylabus zahrnuje mj. seznam doporučených relevantních internetových zdrojů. Podmínky k úspěšnému zakončení kurzu KPE/REK2: - aktivní účast v seminářích; přečtená zadaná četba. - zapojení se do simulace bosenského konfliktu; role jsou zadávány na počátku semestru - prezentace konkrétního konfliktu na základě "Conflict Analysis Framework"; prezentace bývají skupinové, velikost skupiny záleží na počtu studentů v kurzu. - Kurz bývá zakončen buď písemnou či ústní závěrečnou zkouškou.
Doporučená literatura
  • Stoessinger, J. G. (2005). Why nations go to war.
  • Wallensteen P. (2007). Understanding Conflict Resolution. Los Angeles.
  • Walzer, M. (2000). Just and Unjust Wars. A Moral Argument with Historical Illustrations. .


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Evropská studia a mezinárodní vztahy (2016) Kategorie: Sociální vědy 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Letní