Předmět: Pokročilé výzkumné metody v sociálních vědách

» Seznam fakult » FIF » KPE
Název předmětu Pokročilé výzkumné metody v sociálních vědách
Kód předmětu KPE/PVM
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 6
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Lebeda Tomáš, doc. PhDr. Ph.D.
  • Lysek Jakub, Mgr. et Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
Úvod do programu SPSS Deskriptivní statistika Grafické znázornění dat Testování hypotéz Korelační a regresní analýza Faktorová analýza Předmět je koncepčně rozdělen do tří tematických cyklů. V prvním cyklu jsou studenti uvedeni do problematiky statistického usuzování. Jsou zde diskutovány aspekty teorie pravděpodobnosti a inferenční statistiky související s testováním hypotéz (normální rozdělení, intervaly spolehlivosti, z-testy, parametrické testy porovnání průměrů, chí-kvadrát test). Ve druhém cyklu je představena problematika lineární (OLS) regresní analýzy a logistických modelů (modely s jednou a více nezávisle proměnnými, regresní koeficienty, R-kvadrát a další statistiky). V posledním cyklu jsou diskutovány metodologické předpoklady lineárních regresních modelů, jejichž nedodržení představuje časté zvláštní komplikace zejména v sociálních výzkumech (jedná se zejména o problémy heteroskedasticity a multikolinearity).

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Demonstrace
Výstupy z učení
Cílem kurzu je představit studentům nejpoužívanější kvantitativní výzkumné metody v politologii. Studenti porozumí základním kvantitativním technikám užívaným nejen v politologickém výzkumu a zároveň dokáží tyto výzkumné techniky využívat pro samostatné badatelské úkoly včetně zpracování diplomových prací.
Studenti ovládají použití kvantitativních metod, jejich interpretaci i možnosti využití. Znalosti a dovednosti získané v kurzu umožní studentům vybudovat vlastní kvantitativní výzkumný plán pro samostatné badatelské úkoly včetně zpracování diplomových prací. Předmět je založen na získání metodologických dovedností v oblasti analytické politologie. Hlavními získanými způsobilostmi jsou proto: 1. Samostatná analýza kvantitativních datových souborů pomocí pokročilých metod. 2. Schopnost samostatného testování hypotéz v kvantitativním výzkumu. 3. Uživatelská znalost programu SPSS.
Předpoklady
1. Znalost základních statistických operací a stattistického testování hypotéz. 2. Schopnost práce s kvantitativními datovými soubory.

Hodnoticí metody a kritéria
Písemná zkouška

Aktivní účast v hodině, splnění praktického úkolu (25 %), závěrečná zkouška (75 %). Pro úspěšné ukončení kurzu je nutno získat alespoň 75 % z celkového hodnocení.
Doporučená literatura
  • Field, A. (2009). Discovering statistics using SPSS. London: Sage.
  • Hendl, J. (2012). Přehled statistických metod: analýza a metaanalýza dat. Praha: Portál.
  • Johnson, Janet Buttolph, H. T. Reynolds. (2005). Political Science Research Methods. Washington D. C.: CQ Press.
  • Pallant, Julie. (2011). SPSS Survival Manual. Crowns Nest: Allen & Unwin.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Evropská studia a mezinárodní vztahy (2016) Kategorie: Sociální vědy - Doporučený ročník:-, Doporučený semestr: -
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Evropská studia a mezinárodní vztahy (2016) Kategorie: Sociální vědy - Doporučený ročník:-, Doporučený semestr: Letní