Vyučující
|
-
Lach Jiří, prof. PhDr. M.A., Ph.D.
-
Marek Daniel, doc. Mgr. Ph.D.
|
Obsah předmětu
|
1 - Prezentace výzkumného záměru - plán výzkumu 2 - Literature review 3 - Prezentace (rozpracovaný text) 4 - Finální verze textu Základní texty kurzu: Baglione, Lisa (2016) Writing a Research Paper in Political Science: A Practical Guide to Inquiry, Structure, and Methods. Thousands Oaks and London: Sage. Booth, Wayne - Colomb, Gregory G. - Williams, Joseph (2008) The Craft of Research. 3rd edition. Chicago: University of Chicago Press. Doplňková četba: Lune, Howard - Berg, Bruce (2017) Qualitative Research Methods for the Social Sciences. Harlow. Pearson. Barakso, Maryann - Sabet, Daniel - Schaffner, Brian (2014) Understanding Political Science Research Methods: The Challenge of Inference. London: Routledge. Pennings, Paul - Keman, Hans - Kleinnijenhuis, Jan (2006) Doing Research in Political Science. Thousands Oaks and London: Sage (kapitoly 1-3, 7-9). Gschwend, Thomas - Schimmelfennig, Frank (2007) Research Design in Political Science: How to Practice What They Preach. Basingstoke and London: Palgrave Macmillan. Becker, Howard - Richards, Pamela (2007) Writing for Social Scientists: How to Start and Finish Your Thesis, Book, or Article. Chicago: University of Chicago Press.
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
nespecifikováno
|
Výstupy z učení
|
Předmět Účast na výzkumném projektu EU MV BS má za cíl seznámit studenty s teoretickými i praktickými základy výzkumu v oblasti Evropské unie, mezinárodních vztahů a bezpečnostních studií. Studenti v rámci tohoto kurzu formou týmové práce připraví výzkumný projektový záměr, který následně rozpracují ve formě odborného akademického článku. Kurz bude zahrnovat řadu témat, včetně formulace výzkumných otázek, výběru vhodné teorie a empiricky testovatelných hypotéz, volby odpovídajících postupů a činností při sběru dat a základních kvalitativních technik jejich analýzy. Kurz bude aplikovat různé přístupy k empirickému politologickému výzkumu v závislosti na zvoleném tématu výzkumného záměru a bude zahrnovat oblasti politické vědy jako je politické chování, mezinárodní instituce (včetně EU), srovnávací politiky, mezinárodní vztahy, bezpečnostní studia a veřejná správa. Po absolvování kurzu budou studenti schopni: 1. Identifikovat teorie, hypotézy a metody používané v empirickém politickém výzkumu; 2. Používat různé metody výzkumu v oblasti politických věd (se specifickým zaměřením na oblast Evropské unie, mezinárodních vztahů a bezpečnostních studií); 3. Analyzovat odpovídajícím způsobem data a zdroje, provádět jejich komparaci a vyvozovat závěry; 4. Rozpoznávat kauzalitu a navrhovat různé postupy ke stanovení kauzálních závěrů; 5. Komunikovat politologické pojmy, teorie a metody písemně. Kurz dává studentům velmi důležitou praktickou zkušenost s realizací sociálně vědního výzkumu v oblasti Evropské unie, mezinárodních vztahů a bezpečnostních studií. Umožní studentům aplikovat teoretické znalosti a v praxi si vyzkoušet vyučované výzkumné metody. Studenti budou dílčí úkoly realizovat samostatně i ve skupinách. Kurz by tak měl vést ke zkušenosti s individuální i týmovou výzkumnou prací.
|
Předpoklady
|
nespecifikováno
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
nespecifikováno
Účast v tomto kursu předpokládá pravidelnou, aktivní práci na přípravě výzkumného záměru. Výsledný text by měl být v rozsahu 7 000 - 9 000 slov při započtení seznamu literatury a vysvětlivek. KPES používá mezinárodní citační normu APA, více viz https://apastyle.apa.org nebo ve zjednodušené verzi na webu KPES (https://kpes.upol.cz/fileadmin/users/159/ZAKLADNI_INSTRUKCE_PRO_PSANI_PRACI_KPES.pdf).
|
Doporučená literatura
|
|