Předmět: Metodologie

» Seznam fakult » FIF » KPE
Název předmětu Metodologie
Kód předmětu KPE/MTD
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 6
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Lebeda Tomáš, doc. PhDr. Ph.D.
  • Lysek Jakub, Mgr. et Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
Z hlediska obsahu je předmět rozdělen do dvou cykl: kvalitativního a kvantitativního. Z hlediska kvalitativních metod je pozornost věnována problematice případových studií, jejich limitům a výhodám, dále pak různým typům kvalitativních srovnávacích metod, problematice přirozených experimentů a možnostem kauzálního i nekauzálního usuzovaní v empirickém politologickém výzkumu. V rámci kvantitativního cyklu jsou studenti seznámeni se základy deskriptivní statistiky a s prací s numerickými daty. Pozornost zde bude věnována mírám centrální tendence (modus, medián, aritmetický průměr), mírám variability (rozptyl, směrodatná odchylka), dále pak způsobům grafického zobrazení dat a kontingenčním tabulkám. Tento cyklus bude zakončen seznámením s vybranými mírami asociace mezi nominálními (PRE-Lambda), ordinálními (Spearmanův korelační koeficient) a kontinuálními proměnnými (Pearsonův korelační koeficient).

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou)
Výstupy z učení
Předmět uvádí studenty do problematiky využití převládajících analytických metod v politologickém empirickém výzkumu. Z tohoto důvodu je obsahová náplň předmětu rozdělena do dvou cyklů pokrývajících kvalitativní a základní kvantitativní metody. Z hlediska kvalitativních metod je pozornost věnována problematice případových studií, jejich limitům a výhodám, dále pak různým typům kvalitativních srovnávacích metod, problematice přirozených experimentů a možnostem kauzálního i nekauzálního usuzovaní v empirickém politologickém výzkumu. V rámci kvantitativního cyklu jsou studenti seznámeni se základy deskriptivní statistiky a s prací s numerickými daty. Pozornost zde bude věnována mírám centrální tendence (modus, medián, aritmetický průměr), mírám variability (rozptyl, směrodatná odchylka), dále pak způsobům grafického zobrazení dat a kontingenčním tabulkám. Tento cyklus bude zakončen seznámením s vybranými mírami asociace mezi nominálními (PRE-Lambda), ordinálními (Spearmanův korelační koeficient) a kontinuálními proměnnými (Pearsonův korelační koeficient). Předmět probíhá formou přednášek, seminářů, samostudia zadané povinné literatury a kritické diskuse nad touto literaturou.
Studenti absolvováním tohoto předmětu získají schopnost kritického zhodnocení metodologických řešení výzkumných plánů existujících politologických výzkumů a možnost aplikovat získané metodologické poznatky do vlastní badatelské práce (zejm. diplomových prací).
Předpoklady
Studenti mají základní znalost ohledně výzkumného procesu v politologii. Studenti mají základní znalost základních matematických výpočtů.

Hodnoticí metody a kritéria
Písemná zkouška

1. Seminární prezentace. 2. Písemný test. 3. Pravidelná četba povinné literatury.
Doporučená literatura
  • Gerring, John. (2001). Social Science Methodology. A Criterial Framework.. Cambridge: Cambridge University Press.
  • Johnson, Janet Buttolph, H. T. Reynolds. (2005). Political Science Research Methods.. Washington D. C.: CQ Press.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Evropská studia a mezinárodní vztahy (2016) Kategorie: Sociální vědy 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Zimní