Vyučující
|
-
Melichar Hynek, Mgr. Ph.D.
|
Obsah předmětu
|
- Úvod do studia mezinárodní bezpečnosti, vývoj disciplíny - Tradiční pojetí bezpečnosti - vojenská bezpečnost státu - Terorismus a protiterorismus - Lidská bezpečnost - Societální (společenská) bezpečnost - Bezpečnost a rozvoj - Environmentální bezpečnost - Ekonomická bezpečnost - Energetická bezpečnost - Zbraně hromadného ničení - Mezinárodní organizovaný zločin a mezinárodní obchod se zbraněmi
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Přednášení, Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming)
- Příprava na zkoušku
- 12 hodin za semestr
- Účast na výuce
- 13 hodin za semestr
- Domácí příprava na výuku
- 26 hodin za semestr
- Příprava na zápočet
- 8 hodin za semestr
- Semestrální práce
- 20 hodin za semestr
|
Výstupy z učení
|
Cílem kurzu je seznámit studenty se současným mezinárodním bezpečnostně-strategickým prostředím a hlavními sektory a otázkami bezpečnostních studií jakožto relativně mladé a dynamické sociálně-vědní disciplíny. Studenti se seznámí s hlavními teoretickými přístupy k výzkumu bezpečnosti, zejména s rozšířeným pojetím bezpečnosti tzv. Kodaňské školy. Kromě tradičního vojensko-strategického pojetí bezpečnosti tak budou prodiskutovány koncepty a teorie lidské, societální, environmentální či ekonomické bezpečnosti. V seminářích studenti využijí teoretických poznatků z přednášek k vysvětlení a interpretaci aktuálních mezinárodně-bezpečnostních problémů (globální terorismus, genocida, humanitární intervence, konflikty o přírodní zdroje, atp.). Získané teoretické poznatky studenti využijí rovněž při koncipování svých seminárních, potažmo diplomových prací. Po absolvování kurzu by studenti měli být schopni teoreticky uchopit současnou bezpečnostní problematiku a kriticky analyzovat bezpečnostní politiku států a mezinárodních organizací. Kurz navazuje na povinný magisterský kurz Mezinárodní vztahy vyučovaný v zimním semestru a doplňuje jej detailnějším teoretickým zaměřením na bezpečnostní dimenzi MV. Současně se doplňuje s kurzem Řešení (mezinárodních a vnitrostátních) konfliktů realizovaným ve druhém ročníku magisterského studia.
Pochopení plurality přístupů k otázkám mezinárodní bezpečnosti. Schopnost kriticky analyzovat problémy současného mezinárodního bezpečnostního prostředí a navrhovat jejich řešení. Schopnost zkoncipovat bezpečnostní analýzu v písemné formě.
|
Předpoklady
|
- Schopnost číst odborné texty v anglickém jazyce. - Základní orientace v problematice mezinárodních vztahů na úrovni bakalářského kurzu Úvod do mezinárodních vztahů 1 a 2 vyučovaného na KPES FF UP. - Znalost základních teorií MV. - Motivace a iniciativnost.
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Písemná zkouška, Esej, Analýza výkonů studenta
- Hodnocení studentů kurzu Mezinárodní bezpečnost sestává z následujících součástí: - aktivní a kvalifikované účasti v seminářích po dobu celého semestru, - přednesení skupinové prezentace na zadané téma, - písemné seminární práce, - závěrečné semestrální písemné zkoušky (min. 75% správných odpovědí).
|
Doporučená literatura
|
-
Buzan, B.; Hansen L. (eds.). (2007). International Security. Volume II: The Transition to the Post-Cold War Security Agenda. Londýn.
-
Buzan, B.; Hansen L. (eds.). (2007). International Security. Volume III: Widening Security. Londýn.
-
Buzan, B., Waever, O., Wilde, J., & Lukáš, I. (2005). Bezpečnost: nový rámec pro analýzu. Brno: Centrum strategických studií.
-
Den Boer, M.; de Wilde, J. (2008). The Viability of Human Security. Amsterdam.
-
Eichler, J. (2006). Mezinárodní bezpečnost na počátku 21. století. Praha: Karolinum.
-
Eichler, J. (2010). Terorismus a války v době globalizace. Praha: Karolinum.
-
Howitt, A. M., Pangi, R. L. (eds.). (2003). Countering Terrorism: Dimensions of Preparedness.
-
Marquina, A. (ed.). (2008). Energy Security: Visions from Asia and Europe. Basingstoke.
-
Ort, A., Dubský, Z., Matějka, Z., & Eichler, J. (2005). Bezpečnost Evropy a Česká republika. Praha: Professional Publishing.
|