Předmět: Italský politický systém

» Seznam fakult » FIF » KPE
Název předmětu Italský politický systém
Kód předmětu KPE/IP
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Zapletalová Markéta, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
1. TÝDEN: ÚVOD DO PROBLEMATIKY 2. TÝDEN: ITALSKÝ POLITICKÝ SYSTÉM: FÁZE FORMOVÁNÍ 3. TÝDEN: FAŠISTICKÁ ITÁLIE 4. TÝDEN: ITALSKÁ PRVNÍ REPUBLIKA: SPECIFIKA tzv. SLOŽITÉ DEMOKRACIE 5. TÝDEN: ITALSKÁ PRVNÍ REPUBLIKA: LOGIKA PARTITOKRACIE Seminář: ANNI DI PIOMBO OLOVĚNÁ LÉTA 6. TÝDEN: ITALSKÁ TRANZICE: PŘÍČINY A PRŮBĚH Seminář: NOVÍ AKTÉŘI: LIGA SEVERU 7. TÝDEN: DRUHÁ ITALSKÁ REPUBLIKA: VOLBY 1994 Seminář: NOVÍ AKTÉŘI: ALLEANZA NAZIONALE 8. TÝDEN: Studijní týden 9. TÝDEN: DRUHÁ ITALSKÁ REPUBLIKA: VOLBY 1996 A VLÁDA OLIVOVNÍKU Seminář: FAKTOR BERLUSCONI A FORZA ITALIA 10. TÝDEN:2001-2006: BERLUSCONIHO VLÁDA Seminář: PROBLÉM ÚSTAVNĚ-INSTITUCIONÁLNÍCH REFOREM Na cestě k federalizaci 11 TÝDEN:COSA NOSTRA: tzv. METODA FALCONE Seminář: MAFIE-SPOLEČNOST-POLITIKA 12. TÝDEN: Přednáška a Seminář: TŘETÍ REPUBLIKA? VOLBY 2006 A 2008 13. TÝDEN: TEST

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming)
Výstupy z učení
Ve výběrovém kurzu je pozornost věnována hlavním charakteristikám a specifikám italského politického systému. Těžiště přednášek spočívá v objasnění významných rysů italské tzv. První republiky, jejího vzniku, formování a fungování stranického systému, dále období italské tranzice, která je odstartována krizí italských politických stran a institucí a následně je vedena snahou o jejich reformu. Období tzv. Druhé republiky je objasněno v souvislosti s předchozím vývojem politického a stranického systému, prostor je věnován proměnám institucionálního a ústavního rámce. V průběhu seminářů jsou sledovány dílčí otázky, které jsou relevantní k hlavním tématům přednášek a doplňují komplexní obraz politického systému a jeho proměny. Proto se pozornost soustředí například na problematiku korupce a organizovaného zločinu, posilování pozice italské justice a její vyvrcholení tzv. akcí Čisté ruce, otázku regionálních politických stran a specifika strany Ligy Severu v návaznosti na probíhající reformní decentralizační procesy na úrovni ústavy.
Cílem kurzu je orientace studentů v hlavních charakteristikách a specifikách italského politického systému. Těžiště přednášek spočívá v objasnění významných rysů italské tzv. První republiky, jejího vzniku, formování a fungování stranického systému, dále období italské tranzice, která je odstartována krizí italských politických stran a institucí a následně je vedena snahou o jejich reformu. Období tzv. Druhé republiky je objasněno v souvislosti s předchozím vývojem politického a stranického systému, prostor je věnován proměnám institucionálního a ústavního rámce. V průběhu seminářů jsou sledovány dílčí otázky, které jsou relevantní k hlavním tématům přednášek a doplňují komplexní obraz politického systému a jeho proměny. Proto se pozornost soustředí například na problematiku korupce a organizovaného zločinu, posilování pozice italské justice a její vyvrcholení tzv. akcí Čisté ruce, otázku regionálních politických stran a specifika strany Ligy Severu v návaznosti na probíhající reformní decentralizační procesy na úrovni ústavy.
Předpoklady
Kurz Italská politika je jednosemestrální volitelný kurz. Kurz je primárně určen studentů KPES, kteří již absolvovavoli základní politologické kurzy (první ročník).
KPE/SPZ

Hodnoticí metody a kritéria
Písemná zkouška

Podmínkou úspěšného absolvování kurzu je účast v seminářích (povoleny jsou maximálně dvě neomluvené absence), znalost základní, doporučené literatury a seminárních textů, prezentace na zadané téma, která je podmínkou udělení zápočtu, a úspěšné vykonání písemné zkoušky.
Doporučená literatura
  • BĚLOHRADSKÝ, Václav. (1999). Italská cesta k většinové demokracii. In: Možnosti úpravy či reformy volebního systému v ČR. Sestavil: Michal Klíma. Praha.
  • BUFACCHI, Vittorio - BURGESS, Simon. (2001). Italy Since 1989. Events and Interpretations.. London.
  • COTTA, Maurizio - VERZICHELLI, Luca. (2007). Political Institutions in Italy. Oxford.
  • ECO, Umberto. (2008). Poznámky na krabičkách od sirek. Praha.
  • GINSBORG, Paul. (2001). Italy and Its Discontents 1980-2001. London.
  • KUNC, Jiří. (2000). Politické systémy v re/konstrukci. Praha.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Politologie a evropská studia (2015) Kategorie: Sociální vědy - Doporučený ročník:-, Doporučený semestr: -