Vyučující
|
-
Zapletalová Markéta, Mgr. Ph.D.
|
Obsah předmětu
|
1. TÝDEN: ÚVOD DO PROBLEMATIKY 2. TÝDEN: ITALSKÝ POLITICKÝ SYSTÉM: FÁZE FORMOVÁNÍ 3. TÝDEN: FAŠISTICKÁ ITÁLIE 4. TÝDEN: ITALSKÁ PRVNÍ REPUBLIKA: SPECIFIKA tzv. SLOŽITÉ DEMOKRACIE 5. TÝDEN: ITALSKÁ PRVNÍ REPUBLIKA: LOGIKA PARTITOKRACIE Seminář: ANNI DI PIOMBO OLOVĚNÁ LÉTA 6. TÝDEN: ITALSKÁ TRANZICE: PŘÍČINY A PRŮBĚH Seminář: NOVÍ AKTÉŘI: LIGA SEVERU 7. TÝDEN: DRUHÁ ITALSKÁ REPUBLIKA: VOLBY 1994 Seminář: NOVÍ AKTÉŘI: ALLEANZA NAZIONALE 8. TÝDEN: Studijní týden 9. TÝDEN: DRUHÁ ITALSKÁ REPUBLIKA: VOLBY 1996 A VLÁDA OLIVOVNÍKU Seminář: FAKTOR BERLUSCONI A FORZA ITALIA 10. TÝDEN:2001-2006: BERLUSCONIHO VLÁDA Seminář: PROBLÉM ÚSTAVNĚ-INSTITUCIONÁLNÍCH REFOREM Na cestě k federalizaci 11 TÝDEN:COSA NOSTRA: tzv. METODA FALCONE Seminář: MAFIE-SPOLEČNOST-POLITIKA 12. TÝDEN: Přednáška a Seminář: TŘETÍ REPUBLIKA? VOLBY 2006 A 2008 13. TÝDEN: TEST
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Přednášení, Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming)
|
Výstupy z učení
|
Ve výběrovém kurzu je pozornost věnována hlavním charakteristikám a specifikám italského politického systému. Těžiště přednášek spočívá v objasnění významných rysů italské tzv. První republiky, jejího vzniku, formování a fungování stranického systému, dále období italské tranzice, která je odstartována krizí italských politických stran a institucí a následně je vedena snahou o jejich reformu. Období tzv. Druhé republiky je objasněno v souvislosti s předchozím vývojem politického a stranického systému, prostor je věnován proměnám institucionálního a ústavního rámce. V průběhu seminářů jsou sledovány dílčí otázky, které jsou relevantní k hlavním tématům přednášek a doplňují komplexní obraz politického systému a jeho proměny. Proto se pozornost soustředí například na problematiku korupce a organizovaného zločinu, posilování pozice italské justice a její vyvrcholení tzv. akcí Čisté ruce, otázku regionálních politických stran a specifika strany Ligy Severu v návaznosti na probíhající reformní decentralizační procesy na úrovni ústavy.
Cílem kurzu je orientace studentů v hlavních charakteristikách a specifikách italského politického systému. Těžiště přednášek spočívá v objasnění významných rysů italské tzv. První republiky, jejího vzniku, formování a fungování stranického systému, dále období italské tranzice, která je odstartována krizí italských politických stran a institucí a následně je vedena snahou o jejich reformu. Období tzv. Druhé republiky je objasněno v souvislosti s předchozím vývojem politického a stranického systému, prostor je věnován proměnám institucionálního a ústavního rámce. V průběhu seminářů jsou sledovány dílčí otázky, které jsou relevantní k hlavním tématům přednášek a doplňují komplexní obraz politického systému a jeho proměny. Proto se pozornost soustředí například na problematiku korupce a organizovaného zločinu, posilování pozice italské justice a její vyvrcholení tzv. akcí Čisté ruce, otázku regionálních politických stran a specifika strany Ligy Severu v návaznosti na probíhající reformní decentralizační procesy na úrovni ústavy.
|
Předpoklady
|
Kurz Italská politika je jednosemestrální volitelný kurz. Kurz je primárně určen studentů KPES, kteří již absolvovavoli základní politologické kurzy (první ročník).
KPE/SPZ
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Písemná zkouška
Podmínkou úspěšného absolvování kurzu je účast v seminářích (povoleny jsou maximálně dvě neomluvené absence), znalost základní, doporučené literatury a seminárních textů, prezentace na zadané téma, která je podmínkou udělení zápočtu, a úspěšné vykonání písemné zkoušky.
|
Doporučená literatura
|
-
BĚLOHRADSKÝ, Václav. (1999). Italská cesta k většinové demokracii. In: Možnosti úpravy či reformy volebního systému v ČR. Sestavil: Michal Klíma. Praha.
-
BUFACCHI, Vittorio - BURGESS, Simon. (2001). Italy Since 1989. Events and Interpretations.. London.
-
COTTA, Maurizio - VERZICHELLI, Luca. (2007). Political Institutions in Italy. Oxford.
-
ECO, Umberto. (2008). Poznámky na krabičkách od sirek. Praha.
-
GINSBORG, Paul. (2001). Italy and Its Discontents 1980-2001. London.
-
KUNC, Jiří. (2000). Politické systémy v re/konstrukci. Praha.
|