Vyučující
|
-
Faltýnek Dan, doc. Mgr. Ph.D.
-
Zámečník Hadwiger Lukáš, Mgr. Ph.D.
-
Matlach Vladimír, Mgr. Ph.D.
|
Obsah předmětu
|
1) Úvod - psaní vědeckého textu, zdroje informací a literatury - Strukturace odborné psané práce, formální požadavky, hladká sazba, grafika - Citace, citační normy, prameny, parafráze, plagiátorství, typy zdrojů - Přehled možností získání literatury - Základní lingvistická terminologie 2) Problematika zpracování jazykových dat - Tokenizace, lemmatizace, tagging, dostupné nástroje a úskalí automatických nástrojů - Právní problematika sběru dat 3) Zdroje jazykových dat -- korpusy, databáze - Regulární výrazy a jejich využití - Jazykové korpusy, vyhledávání v nich a interpretace - Základní tvorba vlastních korpusů a sběr dat 4) Problematika a metodologie sběru dat - Biasy a různá zkreslení získaných dat - Lidský faktor, sugestivita, dotazníky 5) Základní pohled na přirozený jazyk jako na soubor pravidel - Naivní přístupy ke tvorbě gramatik - Markovovské gramatiky - Chomského gramatiky - Gramatika dle Hjelmsleva - Tvorba experimentálních gramatik - Gramatikalizace různých jevů, L-systémy a další 6) Případové studie - analýza a zpracování - Reflexe odborného textu
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Přednášení, Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou), Metody písemných akcí (např. u souborných zkoušek, klauzur)
|
Výstupy z učení
|
Cílem semináře je seznámit posluchače se základy vědecké, resp. lingvistické práce. V teoretickém úvodu se věnuje problematice vědeckého zkoumání, podstatě vědy a vědeckým metodám. V praktické části představuje nutné elementární procedury vědecké práce (vyhledávání a třídění informací) a náležitosti vědecky?ch vy?stupů (charakteristika vědeckého textu, základním pravidlům psaní vědeckého textu, formálním náležitostem). V průběhu semináře jsou studenti také seznámeni s různými typy softwarových nástrojů, které jsou vhodné pro různé fáze a typy vědecké práce.
Základní orientace v informačních zdrojích a v práci s nimi, znalost náležitostí odborného textu, schopnost vypracovat odborný text (formulování výzkumné otázky, vyhledávání relevantních zdrojů, členění odborného textu, základní náležitosti argumentace etc.), přehled nástrojů (software, online služby) pro akademickou práci
|
Předpoklady
|
nespecifikováno
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Analýza výkonů studenta, Rozbor jazykového projevu studenta, Systematické pozorování studenta, Seminární práce
Požadavky na studenta (1) Pravidelná účast (max. 2 neomluvené absence) (2) Pravidelná příprava/plnění zadaných úkolů (3) Seminární práce (4) Test Zápočet: - Napsat krátkou reflexi (max 2 normostrany) odborné literatury nebo článku, ve které student aplikuje znalosti hladké sazby, strukturování odborného textu (abstrakt, úvod, metody/popis, výsledky, diskuze), tvorby bibliografie, citování a definice klíčových slov. - Krátký písemný test z lingvistické terminologie, vyhledávání v korpusu, využití regulárních výrazů, výhody a nevýhody základních pojetí gramatik.
|
Doporučená literatura
|
-
Čermák - Klímová - Petkevič. (2000). Studie z korpusové lingvistiky. Praha.
-
Čermák, F., & Blatná, R. (2006). Korpusová lingvistika - stav a modelové přístupy. Praha: NLN, Nakladatelství Lidové noviny.
-
Čmejrková, S. - Daneš, F. a kol. (1999). Jak napsat odborný text. Praha.
-
Eco, U. (1997). Jak napsat diplomovou práci. Votobia, Olomouc.
-
Hjelmslev, L. O základech teorie jazyka. Praha 1972.
-
CHOMSKY, Noam. (1966). Syntaktické struktury.. Praha: Academia.
-
Osolsobě, K. (2014). Česká morfologie a korpusy. Praha.
-
Pořízka, P. (2014). Tvorba korpusů a vytěžování jazykových dat. Olomouc.
-
ŠANDEROVÁ, J. (2005). Jak číst a psát odborný text ve společenských vědách. Praha.
|