Přednášení, Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou)
|
Seminář základním způsobem uvádí do historie a současného stavu biosémiotiky. Témata seminářů představují vybrané biosémiotické školy, teorie či přístupy, výběrově přední představitele biosémiotiky. Účastníci jsou nejdříve seznámeni s nejnutnějšími základy molekulární biologie, které jsou výchozí pro vysvětlení sémiotického statusu DNA a proteosyntézy. Důraz je následně kladen na současný sémiotický popis proteosyntézy. Seminář především testuje regulérnost sémiotického pojímání proteosyntézy, DNA, procesů v živém tvaru atd., definuje předpoklady gramatického popisu proteosyntézy. Úkolem semináře je analyzovat jednotlivé texty jednotlivých autorů a podrobovat je kritice z hlediska sémiotického a lingvistického. Na základě určení výrazové a obsahové sady v konceptech analyzovaných textů a užití komutačního testu je postupně formulován udržitelný sémiotický výklad DNA a proteosyntézy. Seminář ve výsledku určí arbitrární rozhraní výrazové a obsahové sady sémiózy DNA a proteosyntézy, formuluje koncept dvojí artikulace projevující se ve struktuře výrazové sady a řeší problematiku nalezení metajazyka vhodného k popisu obsahové sady. Pozornost kurzu je věnována také lingvistickým a lexikostatistickým metodám při analýze textu i DNA/proteosyntézy, charakteristikám jazyka/textu/DNA/proteosyntézy apod. ve vztahu k teorii informace a komunikace ? jazyku a živému tvaru jakožto systémům optimalizovaným pro přenos informace.
Základní orientace v biosémiotice, jejích aktuálních problémech a typech řešení
|
-
Alberts, B., Bray, D., Johnson, A., Lewis, J., Raff, M., Roberts, K., Walter, P., Kotyk, A., Bouzek, B., & Hozák, P. (2006). Základy buněčné biologie: úvod do molekulární biologie buňky. Ústí nad Labem: Espero.
-
Barthes, R., Čermák, J., & Dubský, J. (1967). Nulový stupeň rukopisu ;: Základy sémiologie. Praha: Československý spisovatel.
-
Černý, J. - Holeš, J. (2004). Sémiotika. Praha: Portál.
-
de Saussure, F. (1996). Kurs obecné lingvistiky.. Praha: Academie.
-
Deely, J. (1990). Basics of Semiotics. Bloomington.
-
Doubravová, Jarmila. (2002). Sémiotika v teorii a praxi. Praha.
-
Eco, U. O zrcadlech a jiné eseje. Znak, reprezentace, iluze, obraz. Praha 2002.
-
Eco, U. Teorie sémiotiky. Praha: Argo 2009..
-
Flegr, J. (2005). Evoluční biologie. Praha: Academia.
-
Flegr, J. (206). Zamrzlá evoluce. Praha.
-
Hjelmslev, L. (1972). O základech teorie jazyka. Praha.
-
Lévi-Strauss, C. (2006). Strukturální antropologie. Praha: Argo.
-
Markoš, A. (1997). Povstávání živého tvaru. Vesmír, Praha.
-
Monod, J. Náhoda a nutnost. In Markoš, A. (ed.): Náhoda a nutnost. Jacques Monod v zrcadle dnešní doby. Červený Kostelec: Pavel Mervart, 2008..
-
MORRIS, C.W. Základy teorie znaků. In: PALEK, B. ed. Sémiotika. Praha: Univerzita .
-
Osolsobě, I. (2002). Ostenze, hra, jazyk. Brno.
-
PEIRCE, C.S. Grammatica speculativa. In: PALEK, B. ed. Sémiotika. Praha: Univerzita .
-
Voight, V. (1989). Úvod do semiotiky. Bratislava.
|