Předmět: Aktuální metody zkoumání verbální komunikace

» Seznam fakult » FIF » KOL
Název předmětu Aktuální metody zkoumání verbální komunikace
Kód předmětu KOL/91AAM
Organizační forma výuky Seminář
Úroveň předmětu Doktorský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 10
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Hoffmannová Jana, prof. PhDr. DrSc.
  • Faltýnek Dan, doc. Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
Komplex přístupů by si měli osvojit a umět ho aplikovat při procesuálně a funkčně pojaté analýze (1) komunikačních událostí monologických i dialogických (2) dialogů asymetrických (institucionálních) i symetrických (konverzačních) (3) komunikátů psaných i mluvených (včetně současné profilace pohybu mezi psaností a mluveností) Důraz bude kladen i na schopnost pořizování a využívání transkriptů mluvených a psaných projevů.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou)
Výstupy z učení
Absolventi doktorandského studia by se měli seznámit se současnými metodami výzkumu verbální komunikace, které vycházejí z perspektivy sociolingvistické (code switching, code mixing), pragmatické (řečové akty, maximy, presupozice a implikatury, kontextualizace), z analýzy diskurzu (discourse strategies) a z etnometodologické konverzační analýzy. Obsah: Komplex přístupů by si měli osvojit a umět ho aplikovat při procesuálně a funkčně pojaté analýze (1) komunikačních událostí monologických i dialogických (2) dialogů asymetrických (institucionálních) i symetrických (konverzačních) (3) komunikátů psaných i mluvených (včetně současné profilace pohybu mezi psaností a mluveností) Důraz bude kladen i na schopnost pořizování a využívání transkriptů mluvených a psaných projevů.
Obeznámenost s aktuálními přístupy ke zkoumání verbání komunikace
Předpoklady
Tento předmět je určen pouze pro studenty doktorského studia.

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška

(1) Účast na výuce (2) Četba zadané literatury Výuka se koná blokově v Praze na Ústavu pro jazyk český v červnu. Splnění zápočtu vyžaduje vypracování seminární práce na zadané téma v rozsahu min. 3-5 normostran.
Doporučená literatura
  • Hoffmannová, J. - Müllerová, O., Zeman, J. (1999). Konverzace v češtině při rodinných a přátelských návštěvách. Praha.
  • Hoffmannová, J. (1997). Stylistika a... Praha.
  • KADERKA, P. - SVOBODOVÁ, Z:. Jak přepisovat audiovizuální záznam rozhovoru?.
  • Kořenský, J.-Hoffmannová, J.-Jaklová, A.-Müllerová, O. Komplexní analýza komunikačního procesu a textu. České Budějovice 1999.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Obecná jazykověda a teorie komunikace (13) Kategorie: Filologické vědy - Doporučený ročník:-, Doporučený semestr: -
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Obecná jazykověda a teorie komunikace (2019) Kategorie: Filologické vědy - Doporučený ročník:-, Doporučený semestr: -
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Obecná jazykověda a teorie komunikace (2019) Kategorie: Filologické vědy - Doporučený ročník:-, Doporučený semestr: -