Předmět: Úvod do studia hudební vědy 2

» Seznam fakult » FIF » KMU
Název předmětu Úvod do studia hudební vědy 2
Kód předmětu KMU/ÚVOD2
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 2
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Blüml Jan, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
1. Syntetické disciplíny muzikologie 1. Hudební teorie. Předmět, cíle a metody disciplíny. Dějiny české i evropské hudební teorie. Přehled hlavních osobností a jejich stěžejních prací. 2. Syntetické disciplíny muzikologie 2. Hudební historiografie. Předmět, cíle a metody disciplíny. Dějiny české i evropské hudební historiografie. Přehled hlavních osobností a jejich stěžejních prací. 3. Syntetické disciplíny muzikologie 3. Etnomuzikologie. Předmět, cíle a metody disciplíny. Dějiny české i evropské etnomuzikologie. Přehled hlavních osobností a jejich stěžejních prací. 4. Dílčí aspektové disciplíny muzikologie 1. Hudební akustika, organologie, teorie a dějiny notace. Předmět, cíle a metody disciplíny. Dějiny české i evropské hudební akustiky, organologie a Teorie a dějin notace. Přehled hlavních osobností a jejich stěžejních prací. 5. Dílčí aspektové disciplíny muzikologie 2. Hudební estetika. Předmět, cíle a metody disciplíny. Dějiny české i evropské hudební estetiky. Přehled hlavních osobností a jejich stěžejních prací. 6. Dílčí aspektové disciplíny muzikologie 3. Hudební sociologie. Předmět, cíle a metody disciplíny. Dějiny české i evropské hudební sociologie. Přehled hlavních osobností a jejich stěžejních prací. 7. Dílčí aspektové disciplíny muzikologie 4. Hudební psychologie a hudební pedagogika. Předmět, cíle a metody disciplíny. Dějiny české i evropské hudební psychologie a hudební pedagogiky. Přehled hlavních osobností a jejich stěžejních prací. 8. Nově krystalizující disciplíny 1. Teorie a dějiny NAH. Předmět, cíle a metody disciplíny. Dějiny české i evropské teorie NAH. Přehled hlavních osobností a jejich stěžejních prací. 9. Nově krystalizující disciplíny 2. Teorie a dějiny hudební intepretace, hudební sémiotika. Předmět, cíle a metody disciplíny. Dějiny české i evropské teorie hudební interpretace a hudební sémiotiky. Přehled hlavních osobností a jejich stěžejních prací. 10. Prakticko-aplikační vyústění oboru. Hudební kritika, hudební popularizace, hudební praxeologie, muzikoterapie. Předmět, cíle a metody disciplíny. Dějiny české i evropské hudební kritiky a popularizace, hudební praxeologie a muzikoterapie. Přehled hlavních osobností a jejich stěžejních prací. 11. Základní estetické kategorie 1. Estetická funkce, umění, umělecké dílo. 12. Základní estetické kategorie 2 Kultura, hudební kultura, lidová, masová a populární hudební kultura.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Metody práce s textem (učebnicí, knihou)
  • Příprava na zápočet - 25 hodin za semestr
  • Účast na výuce - 13 hodin za semestr
  • Domácí příprava na výuku - 12 hodin za semestr
Výstupy z učení
Kurz uvádí do systematiky oboru, jeho jednotlivých disciplín (vývoj, trendy, koncepce, osobnosti, základní spisy) a seznamuje se základními estetickými kategoriemi.
Student se bude orientovat v jednotlivých oblastech hudební vědy, v jejich vývoji i aktuálních trendech, bude schopen své poznatky využít v dalších hudebně teoretických, historických i systematických kurzech studijního plánu Katedry muzikologie.
Předpoklady
Absolvování předmětu ÚSHV1.

Hodnoticí metody a kritéria
Didaktický test

Zpracování písemné práce na zadané téma. Písemný test.
Doporučená literatura
  • Kol. autorů:. Hudební věda I-III. Praha 1988.
  • Poledňák, I - Fukač, J.:. Úvod do studia hudební vědy. Olomouc 1995.
  • Příslušná hesla v muzikologických encyklopediích..
  • BEARD, David. (2005). Musicology: The Key Concepts (Routledge Key Guides).
  • Dahlhaus, Carl (ed.). Einführung in die systematische Musikwissenschaft. Köln 1971, 1988..
  • Elschek, Oskár. Hudobná vedy súčasnosti. Systematika, teória, vývin. Bratislava 1984.
  • HOOPER, Giles. (2006). The Discourse of Musicology.
  • Nicole Schwindt-Gross. Musikwissenschaftliches Arbeiten. Hilfsmittel-Techniken-Aufgaben. Kassel 1992..
  • WILLIAMS, Alastair. (2001). Constructing Musicology (Routledge Revivals).


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Muzikologie (2017) Kategorie: Teorie a dějiny umění 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Letní