Vyučující
|
-
Křupková Lenka, doc. PhDr. Ph.D.
|
Obsah předmětu
|
1. Diplomová práce na Katedře muzikologie Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci z obsahového hlediska. 2. Diplomová práce na Katedře muzikologie Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci z formálního hlediska. 3. Příklady "vhodných" a "nevhodných" témat diplomových prací z hudební historiografie, hudební teorie, hudební estetiky a dalších disciplín hudební vědy. Témata "světová" a regionální. 4. Příklady zdařilých a úspěšných bakalářských diplomových prací obhájených na Katedře muzikologie FF UP a dalších katedrách hudební vědy v České republice v uplynulém desetiletí. Příklady diplomových prací méně úspěšných či neobhájených. 5. Struktura diplomové práce. Předmluva, Úvod, Stav pramenů a literatury, Hlavní tematické kapitoly a podkapitoly, Závěr, Shrnutí (české, anglické a německé), Přílohy, Seznam pramenů a literatury, Rejstříky osobní, věcné, místní aj. 6. Práce s prameny. Hudební archivy a muzea, rozhovory s pamětníky. 7. Práce s literaturou českou a cizojazyčnou. Kritéria vědecké publikace. 8. Práce s denním tiskem jako s literaturou a jako s pramenem. 9. Nejvýznamnější české a světové hudební encyklopedie a terminologické slovníky jako zdroj hudebně historického a teoretického poznání. 10. Muzikologická literatura, hudebniny a hudební nahrávky uložené v Ústřední knihovně Univerzity Palackého ve Zbrojnici, ve Státní vědecké knihovně v Olomouci, v Národní knihovně ČR v Praze, Library of Congress ve Washingtonu aj. 11. Hudební prameny uložené ve sbírkách Českého muzea hudby, Státním okresním archivu Olomouc, v regionálních archivech a muzeích, v pozůstalostech u rodinných příslušníků 12. Jazyková stránka vědeckého textu, hudební terminologie, spisovný jazyk, vědecká přesnost versus srozumitelnost a čtivost, jednota vědeckosti a popularizace. Témata pokračují v letním semestru v rámci navazujícího Diplomového semináře 2 (DISK2).
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Přednášení, Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming)
- Účast na výuce
- 3 hodiny za semestr
- Semestrální práce
- 100 hodin za semestr
- Domácí příprava na výuku
- 47 hodin za semestr
|
Výstupy z učení
|
Diplomový seminář 1 je určen studentům 3. ročníku bakalářského studia a jsou v něm detailně probírány a prodiskutovávány metodologické, věcné a formulační otázky vyplývající z práce na diplomovém úkolu. Předpokládá se přednesení projektu diplomové práce, vypracování korespondenčních úkolů a diskuze všech studentů k obsahovým, metodologickým a formálním otázkám předneseného textu.
tudent zná hudebně historická a hudebně teoretická fakta ze zvolené tematické oblasti diplomového úkolu. Student umí: - samostatně pracovat s prostudovanou literaturou a - vyhodnocovat dochované prameny týkající se zvolené tematické oblasti diplomového úkolu. Student dokáže: - samostatně kriticky myslet a - vytvářet vlastní závěry týkající se jednotlivých úseků dané tematické oblasti.
|
Předpoklady
|
nespecifikováno
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Analýza výkonů studenta, Rozbor díla tvůrčího charakteru (hudební, výtvarné, literární)
Student se seznámí s obecnou tematikou zpracování diplomového úkolu v oblasti humanitních věd, a to na základě vlastní četby proslulé knihy Umberta Eca, Jak napsat diplomovou práci (1997).
|
Doporučená literatura
|
-
Eco, U. (1997). Jak napsat diplomovou práci. Votobia, Olomouc.
-
Kubátová Helena. (2009). Rukověť autora diplomky. Olomouc.
-
Petr Boldyš. Bibliografické citace dokumentů podle ČSN ISO 690.
-
Petrů, E. - Bartoš, J. Diplomová práce na FFUP. Olomouc 1978.
|