Předmět: Diplomový seminář 2

» Seznam fakult » FIF » KMU
Název předmětu Diplomový seminář 2
Kód předmětu KMU/DIPS2
Organizační forma výuky Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 2
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Křupková Lenka, doc. PhDr. Ph.D.
  • Kopecký Jiří, doc. PhDr. Ph.D.
Obsah předmětu
1. Citace, parafráze a vlastní text na základě studia a zpracování literatury. Otázka vědeckého přínosu kompilace. Diplomová práce jako spojení pečlivé heuristiky a intelektuálního výkonu. 2. Poznámkový aparát a bibliografické normy. 3. Vědecká hypotéza a její verifikace. Teze zpracovávaného tématu. 4. Průběh obhajoby, technika vlastního vystoupení před komisí pro obhajoby. 5. Etika vědecké práce. Etický kodex. Plagiátorství ve vysokoškolské publikační činnosti. Autorství a spoluautorství vědeckého textu. Spolupráce se školitelem. Priority v hudebně vědeckém výzkumu. 6. Editor a text. 11. RIV, RUV, RILM, RISM, Music Index, světové impaktované časopisy v oblasti hudební vědy, česká recenzovaná hudebně vědná periodika (Hudební věda, Musicalia, Hudební výchova, Opus musicum, Musicologica Brunensia a Musicologica Olomucensia). 7. Závěrečné úpravy a korektura vědeckého textu. 8.-10. Prezentace centrální kapitoly diplomové práce. 11.-13. Prezentace závěrů diplomové práce.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming)
  • Účast na výuce - 26 hodin za semestr
  • Domácí příprava na výuku - 13 hodin za semestr
  • Semestrální práce - 11 hodin za semestr
Výstupy z učení
Diplomový seminář 2 je určen studentům 3. ročníku bakalářského studia a jsou v něm detailně prodiskutovávány metodologické, věcné a formulační otázky vyplývající z příprav bakalářských prací.
Volba metod a struktury písemné práce, schopnost rozpoznat adekvátní postup při zpracovávání kvalifikačních prací, schopnost vést diskuzi k metodologii a obsahu písemné práce. 1. Student si plně osvojil hudebně historická a hudebně teoretická fakta ze zvolené tematické oblasti diplomového úkolu. 2. Student umí samostatně pracovat s prostudovanou literaturou a vyhodnocovat dochované prameny týkající se zvolené tematické oblasti diplomového úkolu. 3. Student je specialistou v tematické oblasti vymezené diplomovým úkolem.
Předpoklady
Student se seznámí s obecnou problematikou zpracování diplomového úkolu a požadovanými standardy četbou publikace Heleny Kubátové Rukověť autora diplomky (2009).

Hodnoticí metody a kritéria
Analýza výkonů studenta, Rozbor díla tvůrčího charakteru (hudební, výtvarné, literární)

Aktivní vystoupení a diskuze k přípravám práce, aktivní účast na semináři během semestru. 1. Jedna kapitola (pracovní verze) z připravované diplomové práce - prezentace a odevzdání písemného podkladu v rozsahu cca 10 normostran. 2. Závěry diplomové práce - prezentace a odevzdání písemného podkladu v rozsahu 3-5 normostrany. Další požadavky: Docházka nejméně 75 %.
Doporučená literatura
  • Eco, U. (1997). Jak napsat diplomovou práci. Votobia, Olomouc.
  • Kubátová Helena. (2009). Rukověť autora diplomky. Olomouc.
  • Petr Boldyš. Bibliografické citace dokumentů podle ČSN ISO 690.
  • Petrů, E. - Bartoš, J. Diplomová práce na FFUP. Olomouc 1978.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Muzikologie (2017) Kategorie: Teorie a dějiny umění 3 Doporučený ročník:3, Doporučený semestr: Letní