Vyučující
|
-
Oppeltová Jana, Mgr. Ph.D.
-
Kalous Antonín, doc. Mgr. M.A., Ph.D.
-
Peřinová Markéta
|
Obsah předmětu
|
Témata přednášek 1. Antické období ve vývoji písma I. Kapitála, unciála, polounciála. 2. Antické období ve vývoji písma II. Starší a mladší římská kurziva. 3. Období tzv. národních písem I. Písma v Itálii - Langobardské, montecassinsko-benevetské písmo a kuriála. 4. Období tzv. národních písem II. Merovejské a vizigótské písmo. 5. Období tzv. národních písem III. Insulára. 6. Období karolinské minuskuly I. Vývoj knižní formy karolinské minuskuly. 7. Období karolinské minuskuly II. Diplomatická a kuriální minuskula. 8. Období karolinské minuskuly III. Karolinská minuskula v českých zemích. 9. Období gotických písem I. Klasifikace a názvosloví gotických písem. 10. Období gotických písem II. Gotická písma v Itálii, Francii, Anglii a německých zemích. 11. Období gotických písem III. Klasifikace a názvosloví gotických písem v českých zemích. 12. Období gotických písem IV. Knižní písmo v českých zemích ve 13. - 15. století. 13. Období gotických písem V. Listinné písmo v českých zemích ve 13. - 15. století. Náplní seminářů bude transliterace latinských textů psaných karolinskou minuskulou a gotickými písmy a transliterace a transkripce jazykově českých textů psaných zběžnými gotickými písmy.
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming)
- Domácí příprava na výuku
- 20 hodin za semestr
- Příprava na zápočet
- 5 hodin za semestr
- Příprava na zkoušku
- 25 hodin za semestr
- Účast na výuce
- 26 hodin za semestr
|
Výstupy z učení
|
Cílem přednášek je dát posluchači základní přehled o vývoji latinského písma ve starověku a středověku a to také v českých zemích. Absolvent by měl být schopen na základě konkrétních znaků určit předložené ukázky písma - měl by být schopen určit typ písma a jeho místo ve vývoji latinského písma a podle tohoto určení také ukázku zařadit v čase i prostoru. Cílem seminářů je naučit posluchače transliterovat náročnější texty psané karolinskou minuskulou i různými typy gotických písem. V případě jazykově českých ukázek bude vyžadována transkribce podle pravidel.
Student je schopen identifikovat předložené ukázky latinského písma a zařadit je do vývoje písma s ohledem na chronologické i geografické souvislosti. O konkrétním typu bude schopen hovořit v širších souvislostech a poukáže také na jeho základní znaky. Zároveň bude schopen vysvětlit širší souvislosti (psací látky a potřeby, vznik latinského písma, římských a arabských číslic, vývoj latinské abecedy, systémy ligatur a značek). Díky seminářům i domácí přípravě by posluchači měli ovládat transliteraci jednoduchých textů psaných karolinskou minuskulou a gotickými písmy a také transkripci středověkých českých textů.
|
Předpoklady
|
Předpokládá se předchozí účast na přednáškách a seminářích předmětu Paleografie starověku a středověku 1. Výhodou bude základní znalost či paralelní studium latinského jazyka.
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Ústní zkouška, Analýza výkonů studenta, Písemný test
docházka do semináře alespoň 90 % písemná příprava na semináře formou vyplnění internetové aplikace písemný zápočet (transliterace latinského a transkripce českého textu) ústní zkouška (identifikace a komentář ke třem konkrétním ukázkám písma, výklad jedné teoretické otázky)
|
Doporučená literatura
|
-
CAPPELLI, Adriano. (1961). Dizionario di Abbreviature latine ed italiane. Milano.
-
FRIEDRICH, Gustav. (1898). Učebná kniha palaeographie latinské. Praha.
-
HLEDÍKOVÁ, Zdeňka, EBELOVÁ, Ivana, KAŠPAR, Jaroslav (edd.). (1982). Paleografická čítanka. Praha.
-
HÚŠČAVA, Alexander. (1951). Dejiny a vývoj nášho písma. Bratislava.
-
MUZIKA, František. (1963). Krásné písmo ve vývoji latinky. Praha.
-
PÁTKOVÁ, Hana. (2008). Česká středověká paleografie. České Budějovice.
-
PRAŽÁK, Jiří. Názvosloví knižních písem v českých zemích. , Studie o rukopisech, 4, 1965, s. 1-27, Studie o rukopisech, 5, 1966, s. 1-30.
-
PRAŽÁK, Jiří. Počátky knižní kurzívy v Čechách. , Studie o rukopisech, 18, 1979, s. 115-143.
-
PRAŽÁK, Jiří. Původ české bastardy. , Studie o rukopisech, 20, 1981, s. 93-118.
-
SPUNAR, Pavel. Geneze české bastardy a její vztah k českým prvotiskům. , Listy filologické 78, 1955, s. 34-51.
-
STEFFENS, Franz. (1926). Lateinische Paläographie. Berlin.
-
ŠEBÁNEK, Jindřich. (1966). Pomocné vědy historické I. Paleografie. Praha.
-
TRAUBE, Ludwig. (1909). Geschichte der Paläographie. München.
-
ZUMAN, František. (1983). Papír. Historie řemesla a výrobní techniky. Praha.
|