Předmět: Propedeutika heraldiky a sfragistiky

» Seznam fakult » FIF » KHI
Název předmětu Propedeutika heraldiky a sfragistiky
Kód předmětu KHI/YHS
Organizační forma výuky Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 2
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Oppeltová Jana, Mgr. Ph.D.
  • Peřinová Markéta
Obsah předmětu
Témata seminářů: 1. Seznámení se s heraldikou jako pomocnou vědou historickou, s erby a důvody jejího vzniku. Součásti úplného erbu a jejich blason. Heraldické tinktury a jejich šrafování. Tvary štítu, typy helmů. 2. Základní literatura k heraldice. Heroldské figury I. dělení, polcení, kosmé a šikmé dělení. 3. Heraldické prameny. Heroldské figury II. šachování, kostkování, routování a další složitější členění štítu včetně lemu. 4. Heroldi, heroldie. Obecné figury I. Zásady pro popis lidských figur, zvířat a ptáků, oblud a potvor. 5. Právo užívat erb, polepšení a ztráta erbu. Obecné figury II. Umělé kusy, zejména blason staveb a typy křížů 6. Blason dalších částí úplného erbu - helmů, přikryvadel, točenic či helmovních korunek a klenotů 7. Honosné kusy I. řády a řádové dekorace, hodnostní odznaky, klobouky a čepice a hodnostní koruny 8. Honosné kusy II. štítonoši, strážci štítu, prapory, korouhve, půda, trofeje, rodová hesla a bojové pokřiky, erbovní pláště a znakové stany. 9. Popis a blason konkrétních heraldických památek. 10. Seznámení se se sfragistikou jako pomocnou vědou historickou. Základní literatura k heraldice. Pečeť ve starověku, středověku a novověku, právo k pečeti, její funkce. 11. Typy pečetí, sdružené pečeti, různé typy pečeti jedné osoby. Falza a zneužití pečeti. Vnější znaky pečeti - pečetní látka, velikost a tvar pečeti, způsoby jejího připojení k listině. 12. Vnitřní znaky pečetí. Text na pečeti - opis, nápis a exerque. Pravidla přepisu textu. Pečetní pole - orámování, výjevy a pozadí. 13. Zásady popisu pečetí a jejich aplikace na konkrétní materiál.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Demonstrace, Pracovní činnosti (dílny)
  • Domácí příprava na výuku - 10 hodin za semestr
  • Příprava na zápočet - 15 hodin za semestr
  • Účast na výuce - 26 hodin za semestr
Výstupy z učení
Cílem semináře z heraldiky je dát posluchači potřebné informace o této pomocné vědě historické, dostupné literatuře a pravidlech spojených s užíváním erbů. Základním cílem je však naučit posluchače blasonovat úplné erby včetně honosných kusů a vštípit jim zásady pro popis konkrétních heraldických památek. Cílem semináře zaměřeného na sfragistiku je poskytnout posluchači základní informace o základní literatuře i o používání (či zneužívání) pečetí ve starověku, středověku a novověku (včetně jejího nahrazení razítky). Výklad bude zaměřen na charakteristické znaky pečeti a na způsob jejího popisu, který by posluchači měli také ovládnout.
Student umí blasonovat úplné erby i s honosnými kusy, stejně jako ovládá popis konkrétních heraldických památek a také různých typů pečetí a razítek. Je si zároveň vědom právních souvislostí spojených s užívání pečetí a erbu. Dokáže identifikovat a interpretovat důležité rysy erbu či pečeti, které mohou zúžit jejich určení a zná literaturu, heraldické soupisy a atlasy pečetí, které by mu mohly pomoci k identifikaci majitele erbu či pečeti.
Předpoklady
Předmět neklade žádné předběžné požadavky na studenta.

Hodnoticí metody a kritéria
Analýza výkonů studenta, Písemný test

účast alespoň 90 % písemný zápočet (blason čtyř štítů, dvou úplných erbů a popis dvou pečetí)
Doporučená literatura
  • BUBEN, Milan. (1994). Encyklopedie heraldiky: [světská a církevní titulatura a reálie]. Praha.
  • ČECH, Zdirad. (2009). Papežské znaky. Kostelní Vydří.
  • FIALA, Micha, KREJČÍK, Tomáš. (2001). Erbovní listiny Archivu Národního muzea. Praha.
  • JANÁČEK, Josef. (1974). České erby. Praha.
  • KOLÁŘ, Martin, SEDLÁČEK, August. (1902). Českomoravská heraldika 1., 2.. Praha.
  • KRÁL Z DOBRÉ VODY, Vojtěch. Heraldika. Praha.
  • KREJČÍK, Tomáš. (1998). Pečeť v kultuře středověku. Šenov u Ostravy.
  • KREJČÍK, Tomáš, PSÍK, Richard. (2008). Základy heraldiky. Ostrava.
  • KREJČÍKOVÁ, Jarmila, KREJČÍK, Tomáš. (1989). Úvod do české sfragistiky. Ostrava.
  • KREJČÍKOVÁ, Jarmila, KREJČÍK, Tomáš. (1987). Základy heraldiky, genealogie a sfragistiky. Brno.
  • LOBKOWICZ, František. (1995). Encyklopedie řádů a vyznamenání. Praha.
  • MARÁZ, Karel. (2007). Pečeti Jana Lucemburského. Brno.
  • PHILIPPI, Friedrich. (1914). Siegel. Leipzig, Berlin.
  • PILNÁČEK, Josef. (2009). Občanské znaky. Brno.
  • SCHWARZENBERG, Karel František. (2007). Heraldika: heraldika, čili, Přehled její theorie se zřetelem k Čechám na vývojovém základě. Praha.
  • ZENGER, Zdeněk Maria. (1978). Česká heraldika. Praha.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Archivnictví minor (2019) Kategorie: Obory z oblasti historie 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Zimní
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Archivnictví (2019) Kategorie: Obory z oblasti historie 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Zimní
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Archivnictví maior (2019) Kategorie: Obory z oblasti historie 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Zimní