Vyučující
|
-
Slavíková Věra, Mgr. Ph.D.
-
Peřinová Markéta
|
Obsah předmětu
|
Témata seminářů 1. Základní seznámení s předmětem, způsoby výuky, orientace v literatuře (základní tituly ke studiu). 2. Základní charakteristika pramenů a literatury, rozdíly, různé přístupy. 3. Knihovny, základní klasifikace a možnosti jejich využití. 4. Odborná exkurze ve Vědecké knihovně v Olomouci. 5. Archivy, základní klasifikace a možnosti jejich využití. 6. Muzea, základní klasifikace a možnosti jejich využití. 7. Odborná exkurze ve Vlastivědném muzeu v Olomouci. 8. Představení základních slovníků, encyklopedií a příruček a děl historické topografie. 9. Představení základních internetových zdrojů pro práci historiků a archivářů. 10. Typy a formy odborných prací v oboru historie. 11. Zásady zpracování odborné práce v oboru historie, stylistika. 12. Citační pravidla pro literaturu a jejich praktická aplikace. 13. Citační pravidla pro prameny a jejich praktická aplikace.
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou)
- Příprava na zkoušku
- 4 hodiny za semestr
- Domácí příprava na výuku
- 12 hodin za semestr
- Účast na výuce
- 31 hodin za semestr
- Příprava na zápočet
- 4 hodiny za semestr
|
Výstupy z učení
|
Cílem předmětu je představit základní vhled do historického bádání, včetně přehledu terminologie. Dále seminář seznámí studenty s institucemi, které poskytují zdroje pro práci historika, a to nejen teoreticky, ale i formou exkurzí. Pozornost bude věnována také encyklopediím, topografickým příručkám a internetovým zdrojům. Důraz bude kladen na formální stránku historikovy a archivářovy práce - budou představeny zásady zpracování odborných prací, jejich typy a příslušná stylistika. Dále bude probrána problematika citací literatury a pramenů, včetně praktické aplikace.
Posluchač se orientuje v základních pojmech a literatuře, získá přehled o informačních zdrojích a příslušných institucích, má prakticky osvojena pravidla pro psaní odborného textu, včetně citace pramenů a literatury.
|
Předpoklady
|
Absolvování předmětu nemá speciální předpoklady.
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Ústní zkouška, Esej, Analýza výkonů studenta, Rozbor produktů pracovní činnosti studenta (technické práce), Rozhovor, Písemný test
účast minimálně 80 % zápočet na základě aktivní účasti v rámci semináře a za vypracované drobné referáty (představení odborného periodika), za závěrečnou seminární práce (esej o životě zvolené osobnosti), za powerpointovou prezentaci zvoleného tématu a za úspěšné vykonání zápočtového testu; ústní kolokvium
|
Doporučená literatura
|
-
(2014). Úvod do studia dějepisu I. a II.. Brno.
-
BARTOŠ, Josef:. (1999). Úvod do metodiky historického bádání a nauky o historických pramenech. Olomouc.
-
BERNHEIM, Ernst. (1931). Úvod do studia dějepisu. Praha.
-
BLOCH, Marc. (2011). Obrana historie aneb historik a jeho řemeslo. Praha: Argo.
-
BURKE, Peter. (2011). Co je kulturní historie. Praha.
-
BŮŽEK Václav a kolektiv. (1994). Úvod do studia historie. České Budějovice.
-
ECO, Umberto. (1997). Jak napsat diplomovou práci. Olomouc.
-
HROCH, Miroslav a kol. (1985). Úvod do studia dějepisu. Praha.
-
KALISTA, Zdeněk. (2002). Cesty historikova myšlení. Praha.
-
RAMEŠ, Václav. (2005). Slovník pro historiky a návštěvníky archivů. Praha.
-
SGALL Petr, PANEVOVÁ, Jarmila. (2004). Jak psát a nepsat česky. Praha.
-
STELLNER, František, POLÁČEK, Jaroslav. (2003). Internet nejen pro historiky. Praha.
-
ŠANDEROVÁ Jadwiga. (2014). Jak číst a psát odborný text ve společenských vědách. Praha.
|