Předmět: Proseminář a nauka o pramenech

» Seznam fakult » FIF » KHI
Název předmětu Proseminář a nauka o pramenech
Kód předmětu KHI/XPNP
Organizační forma výuky Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Burešová Jana, prof. PhDr. CSc.
  • Myšák Miroslav, Mgr.
  • Peřinová Markéta
Obsah předmětu
Obsahem seminářů bude seznámení s různými knihovnami a archivy formou exkurzí, nácvik vyhledávání informací pomocí internetu, užívání bibliografií, průvodců po archivních fondech, inventářů a katalogů, soupisů rukopisů, knihopisů. Posluchači se budou učit správně citovat literaturu a prameny, tvořit poznámkový aparát, resumé, anotaci a recensi a provádět korektury. Budou se učit psát odborný text, přednášet vědecké pojednání a vystupovat v diskusi formou modelových situací. Budou vedeni k tomu, aby tvořivým způsobem pojednali o daném tématu s ohledem na své čtenáře (posluchače). Exkurze po historickém centru Olomouce Odborná exkurze v Zemském archivu Opava, pobočka Olomouc Odborná exkurze v Okresním archivu Olomouc Odborná exkurze v Archivu Univerzity Palackého Olomouc Odborná exkurze ve Vědecké knihovně Olomouc Odborná exkurze ve Vlastivědném muzeu Olomouc Podle možností odborné exkurze dalších odborných historických pracovišť mimo Olomouc Typy a formy odborných prací v oboru historie Zásady zpracování odborné práce v oboru historie Typy historických pramenů, jejich ukázky, studium, rozbor (na základě samostatného studia studentů a základního zpracování charakteristik)

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming)
Výstupy z učení
Cílem seminářů je upevnit v budoucích archivářích správné návyky technického charakteru, naučit je tvořivě nalézat informační zdroje ke zvolenému tématu, vycházet z dobře provedeného rozboru pramenů a literatury a dovést své poznatky až ke konečným závěrům v publikace schopné podobě, zohledňující čtenáře či posluchače. Semináře jsou zaměřeny na praktické procvičení základních informačních, řemeslně technických a metodických zásad. Je využita forma odborných exkurzí na historických pracovištích (muzeum, archívy, knihovna), písemné zpracování a seminární diskuse o vymezených cvičných tématech.
Absolvent získá základní přehled o informačních zdrojích v oboru historie, měl by si také osvojit pravidla pro psaní odborného textu, včetně citace pramenů a literatury.
Předpoklady
Absolvování předmětu nemá speciální předpoklady.

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška

Účast na výuce, zvládnutí studované látky, aktivní účast v diskusi, podmínkou zápočtu je aktivní účast na exkurzi historickou Olomoucí (referát k památce), představení odborného periodika a informačních zdrojů k problematice, dále powerpointová prezentace tématu a esej o životě zvolené osobnosti.
Doporučená literatura
  • Bartoš, J. (1992). Úvod do metodiky a techniky historické práce. Olomouc: Rektorát Univerzity Palackého.
  • Bartoš, J. (1999). Úvod do metodiky historického bádání a nauky o pramenech. Olomouc: Univerzita Palackého.
  • Bartoš Josef. (1992). Úvod do nauky o historických pramenech. Olomouc.
  • Beneš, Z. (1995). Historický text a historická kultura. Praha: Universita Karlova.
  • Bloch, M. L. B., & Ondrušková, A. (1967). Obrana historie aneb Historik a jeho řemeslo. Praha: Svoboda.
  • Herout, J., & Kryl, A. (2011). Slabikář návštěvníků památek. V Praze: Národní památkový ústav, Územní odborné pracovistě středních Čech.
  • Marek, J. (1992). O historismu a dějepisectví. Praha: Academia.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Archivnictví (2015) Kategorie: Obory z oblasti historie 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Zimní