Předmět: Paleografie II. 2

» Seznam fakult » FIF » KHI
Název předmětu Paleografie II. 2
Kód předmětu KHI/XPAI4
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Kaňák Bohdan, PhDr. Ph.D.
  • Oppeltová Jana, Mgr. Ph.D.
  • Slavíková Věra, Mgr. Ph.D.
  • Peřinová Markéta
Obsah předmětu
Kurs novověké latinské paleografie navazuje na předchozí semestr a sleduje vývoj písma nejen v českých zemích, ale i v evropském kontextu v období od poslední čtvrtiny 18. století, přes celé 19. století až do první poloviny 20. století. Výuka se opět zaměřuje jak na písmo novogotického stylu, tak i na písmo humanistického stylu. Popisuje, jak se oba styly ovlivňovaly navzájem i jak působily na novogotické písmo v prostředí jednotlivých sledovaných zemí se zvláštním zřetelem k českému vývoji. Zvláštní zřetel je věnován též písmu tištěnému, které vychází z duktu rukopisného písma, liší se však svoji následnou genezí, typologií i klasifikací.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Nácvik pohybových a pracovních dovedností
Výstupy z učení
Cílem přednášek v této semestrální výuce prolegomen novověké latinské paleografie je seznámení studentů s hlavními směry vývoje latinského písma v době poslední čtvrtiny 18. století, celého 19. století a první poloviny 20. století v návaznosti na výklad z předchozího semestru. Jedná se zejména o genezi německého novogotického písma, určeného jak pro jazykově německé, tak i jazykově české texty, i o implementaci rozvinutého humanistického písma v českých zemích, které ve druhé polovině 19. století nahradilo v jazykově českých textech písmo novogotické. Studenti též získají základní přehled o historických řezech tiskového písma. Zároveň se naučí správně klasifikovat popsané typy novověkého latinského písma a v seminářích si osvojí základy jejich čtení s pomocí vzorových textů úředních dokumentů a dobových školních písařských učebnic. Kurs je zakončen zápočtem, skládaným písemnou formou, a následnou ústní zkouškou.
Student prakticky zvládá četbu historických písem latinského okruhu.
Předpoklady
Očekávají se znalosti z chronologicky starší latinské paleografie.

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška, Analýza výkonů studenta

Aktivní účast na přednáškách, plnění zadaných úkolů. Pravidelná příprava na semináře, spočívající v transliteraci reprodukcí zadaných paleografických textů. Pro získání zápočtu bude třeba provést transliteraci vybraných textů. Zkouška bude ústní a bude čerpat z doporučené literatury, z přednášek a z reprodukcí paleografických textů, které studenti obdrželi při výuce.
Doporučená literatura
  • Ebelová, I. Klíč k novověké paleografii. Schlüssel zur neuzeitlichen Paläographie. Praha 2004..
  • Hledíková, Z. - Kašpar, J. - Ebelová, I. (2008). Paleografická čítanka. Praha.
  • Kaňák, B. Paleografické texty I-II. Olomouc 1999-2002..
  • Kaňák, B. Příspěvek k metodice užití slabikářů z 19. století pro současnou elementární výuku čtení kurentu. In: AUC, Philosophica et Historica V, 1996. Z pomocných věd historických XIV. Praha 1999, s. 93-110..


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Archivnictví (2015) Kategorie: Obory z oblasti historie 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Letní