Předmět: Numismatika a historická metrologie

» Seznam fakult » FIF » KHI
Název předmětu Numismatika a historická metrologie
Kód předmětu KHI/XANM
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Hradil Filip, PhDr.
  • Peřinová Markéta
Obsah předmětu
Tematické okruhy: Historie a současnost numismatiky Předmět numismatického bádání Vnější znaky a popis mince Organizace mincovnictví a technologie výroby mincí Metrologie a analýza mincovního materiálu Nálezy mincí jako historický pramen Peněžní vývoj ve starověku Peněžní vývoj ve středověku Peněžní vývoj v novověku Praktické cvičení (určování mincí) Literatura Jiří Hána, Technické aspekty vývoje středoevropského mincovnictví do konce 19. století, Klatovy 2007. Karel Kurz, Mince starověkého Řecka a Říma. Antická numismatika, Praha 2006. Emanuela Nohejlová-Prátová, Základy numismatiky, Praha 1987. Emanuela Nohejlová-Prátová Eduard Šimek, Dvě století vědecké numismatiky v Českých zemích (1771-1971), Praha 1971. Jiří Sejbal, Dějiny peněz na Moravě, Brno 1979. Jiří Sejbal, Základy peněžního vývoje, Brno 1997. Petr Vorel, Od pražského groše ke Koruně české 1300-2000, Praha 2000. Petr Vorel, Stříbro v evropském peněžním oběhu 16. a 17. století, Pardubice 2009. Miloslav Bělohlávek, Staré míry, váhy a peníze. Stručný přehled, Plzeň 1984. Ladislav Dušek, Zavedení dolnorakouských měr a vah v Čechách, Historický sborník Ústecka, 1971, s. 346. Čestmír Hladík, Metrologický přehled, in: Archivní časopis 3, 1953, s. 87114. Gustav Hofmann, K převodu českých měr a vah na metrickou soustavu. Archivní časopis 27, 1977, s. 2026. Gustav Hofmann, Metrologická příručka pro Čechy, Moravu a Slezsko do zavedení metrické soustavy, Plzeň 1984. Miloš Chvojka - Jiří Skála, Malý slovník jednotek měření, Praha 1982. Jaroslav Novotný, Míry, měny a ceny v urbářích a odhadech na Moravě a ve Slezsku, in: Slezský sborník 58, 1960.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž)
Výstupy z učení
Seminář představí základní problematiku a smysl oboru numismatiky v rámci pomocných věd historických. Seznámí posluchače s peněžně historickým vývojem od antiky po novověk s důrazem na region českých zemí. Představí nejdůležitější typy platidel a jejich význam v kontextu hospodářsko-politického vývoje. Pozornost bude věnována výrobnímu procesu mince, její metrologii, technickému zpracování, určení a popisu.
Student má přehled o měnových a měrných jednotkách používaných v minulosti na území našeho státu, o odborné literatuře a terminologii z numismatiky a historické metrologie. Posluchač dokáže identifikovat alespoň základní neurčená platidla a poradí si s převodem údajů o mírách a vahách z různých typů historických pramenů.
Předpoklady
Nejsou specifické předpoklady.

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška, Seminární práce

Aktivní účast na seminářích. Zápočet (seminární práce a její prezentace), zkouška (rozprava nad numismatickým materiálem)
Doporučená literatura
  • Bělohlávek, M. (1984). Staré míry, váhy a peníze. Stručný přehled.. Plzeň.
  • Hofmann, G. (1984). Metrologická příručka pro Čechy, Moravu a Slezsko do zavedení metrické soustavy. Plzeň.
  • Nohejlová-Prátová, E. (1986). Základy numismatiky. Praha: Academia.
  • Sejbal, J. (1979). Dějiny peněz na Moravě. Brno.
  • Sejbal, J. (1997). Základy peněžního vývoje. Brno: Masarykova univerzita. Ekonomicko-správní fakulta.
  • Šimek, E., & Nohejlová-Prátová, E. (1971). Dvě století vědecké numismatiky v českých zemích (1771-1971). Praha: Ústav československých a světových dějin ČSAV.
  • Vorel, P. (2000). Od pražského groše ke koruně české : průvodce dějinami peněz v českých zemích (1300-2000). Praha.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Archivnictví (2015) Kategorie: Obory z oblasti historie 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Letní