Předmět: Historická chronologie

» Seznam fakult » FIF » KHI
Název předmětu Historická chronologie
Kód předmětu KHI/XACH
Organizační forma výuky Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 2
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Oppeltová Jana, Mgr. Ph.D.
  • Topičová Soňa, Mgr.
  • Peřinová Markéta
Obsah předmětu
Obsah seminářů bude zaměřen na objasnění terminologie a historiografie oboru, včetně problematiky měření a počítání času v dějinách (i s nastíněním technických možností). Větší prostor bude věnován práci s chronologickými tabulkami, aby si posluchač osvojil určování roku (různé éry a epochy, léta panování a pontifikátu, indikce) a jeho částí, měsíce, denního data i částí dne a hodin. Zvláštní důraz bude položen na křesťanský rok a svátky sanktorálu a temporálu. V souvislosti s určováním data velikonoc budou posluchači seznámeni i s dalšími chronologickými údaji souvisejícími s slunečním a měsíčním cyklem (nedělní písmena, konkurenty, reguláry sluneční, zlatý počet, epakty, reguláry měsíční). Budou také zpřesňovat či určovat neúplná data a dešifrovat další časové údaje. Po objasnění příčin a podmínek juliánské a gregoriánské reformy kalendáře budou semináře zaměřeny na praktické převádění denních dat pocházejících z pramenů.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming)
Výstupy z učení
Cílem seminářů bude obeznámení posluchačů se základními pojmy, literaturou a vývojem historické chronologie. Absolvent předmětu by měl umět za pomoci různých chronologických příruček samostatně převádět data uvedená v historických pramenech (úředních pramenech i literárních rukopisech) dle církevního kalendáře, římského i bononského počtu, cisiojánu a rozlišovat další chronologické údaje.
Posluchač by měl především zvládat přepis a převedení různých typů historických dat (uváděná dle církevního kalendáře, římského či bononského počtu, cisiojánu), dále by se měl orientovat v dalších chronologických údajích a ve způsobech jejich uvádění a užívání.
Předpoklady
Nejsou zvláštní předpoklady.

Hodnoticí metody a kritéria
Analýza výkonů studenta

Aktivní účast ve výuce. Zápočet bude udělen za správný převod různých typů historických dat, ústní kolokvium bude zaměřeno na objasnění některých chronologických pojmů a jejich širších souvislostí.
Doporučená literatura
  • Bláhová, M., Pokorný, P. R., & Martínek, M. (2001). Historická chronologie. Praha: Libri.
  • Emler, J., Friedrich, G., & Hrubý, V. (1996). Chronologické tabulky převzaté z prací: Josef Emler: Rukověť chronologie křesťanské, zvláště české, Praha 1876, Gustav Friedrich: Rukověť křesťanské chronologie, Praha 1934, Václav Hrubý: Úvod do archivní teorie a prakse, Praha 1930. Olomouc.
  • Emler, J. (1876). Rukověť chronologie křesťanské, zvláště české: potřebná pomůcka pro archiváře, dějepisce, duchovní, soudce a advokáty. V Praze: Nákladem Spolku historického.
  • Friedrich, G. (1934). Rukověť křesťanské chronologie. Praha: Filosofická fakulta University Karlovy.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Archivnictví (2015) Kategorie: Obory z oblasti historie 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Letní