Předmět: Vybrané kapitoly ze sociálních dějin raného novověku

» Seznam fakult » FIF » KHI
Název předmětu Vybrané kapitoly ze sociálních dějin raného novověku
Kód předmětu KHI/QVKSD
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 5
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Viktořík Michael, doc. PhDr. Ph.D.
  • Peřinová Markéta
Obsah předmětu
Produkce a distribuce zboží po celé období raného novověku spočívala zejména na malovýrobě, která byla ve většině případů organizována v cechovních korporacích. V 17. a zejména 18. století dochází nejen k růstu obyvatel, ale také počtu řemeslníků. Tento trend se týkal jak městských lokalit, tak i zemědělského venkova. Obyvatelé venkova našli uplatnění především v textilní výrobě (plátenictví). Historiografie hovoří to zvané proto-industrializaci. Obsah: 1. Nekoná se z důvodu zahraniční cesty. 2. Úvod do sociálních dějin raného novověku: seznámení s českou a zahraniční historiografii a metodologii sociální dějin. 3. Starý demografický režim a sociální dějiny rodiny v raně novověkých českých zemích - úvod I. 4. Starý demografický režim a sociální dějiny rodiny v raně novověkých českých zemích ? prameny II. 5. Problematika migrace a sociální mobility v raném novověku. 6. Patrimoniální správa, poddanství a venkov. 7. Urbánní síť středovýchodní Evropy 1400 ? 1900 ? urbánní vývoj před moderní urbanizací. 8. Korporativismus, cechy a jejích institucionální dějiny. 9. Různé podoby řemeslné výroby v raném novověku s přehlednutím k českých zemím ? malovýroba, protoindustrializace, manufaktury. 10. Vnitřní život řemeslných cechů ? řemeslníci jako ?stavovská? a sociální skupina raného novověku. 11. Trh, tržní právo a obchod v českých zemích. 12. Raně novověký stát, absolutismus a ?státní? hospodářská politika. 13. Závěrečná hodina.

Studijní aktivity a metody výuky
Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming)
Výstupy z učení

Seminář vede posluchače k samostatnému uvažování nad problematikou, schopnosti dohledat a využít příslušné informační zdroje.
Předpoklady
Seminář předpokládá alespoň základní orientaci v sociálních dějinách českých zemí a obecněji středoevropského prostoru daného období. Vítána je elementární znalost německého a anglického jazyka.

Hodnoticí metody a kritéria
Písemná zkouška

Aktivní účast, diskuze, písemná práce.
Doporučená literatura
  • BUCHNER Thomas. (2004). Möglichkeiten Von Zunft: Wiener Und Amsterdamer Zünfte Im Vergleich (17. ? 18. Jahrhundert).. Wien.
  • Farr, J. R. (2000). Artisans in Europe, 1300-1914. Cambridge: Cambridge University Press.
  • Herbert HAUPT. (2007). Das hof- und hofbefreite Handwerk im barocken Wien, 1620 bis 1770. Wien.
  • James R. FARR. (1988). Hands of honor: artisans and their world in Dijon, 1550-1650. Ithaca.
  • James R. FARR. (2003). The Industrial Revolution in Europe, 1750-1914. Detroit.
  • Jan LUCASSEN (Ed.). (2008). The return of the guilds. Cambridge.
  • Janáček, J. (1963). Přehled vývoje řemeslné výroby v českých zemích za feudalismu. Praha: Státní pedagogické nakladatelství.
  • Klíma, A. (1953). Manufakturní období v Čechách. Praha: Nakladatelství Československé akademie věd.
  • Lars EDGREN ? Geoffrey CROSSICK. (2007). The artisan and the European town, 1500-1900. Aldershot.
  • Mainuš, F. (1959). Plátenictví na Moravě a ve Slezsku v XVII. a XVIII. století. Ostrava: Krajské nakladatelství.
  • Mainuš, F. (1960). Vlnařství a bavlnářství na Moravě a ve Slezsku v XVIII. století. Praha: Státní pedagogické nakladatelství.
  • Markus CERMAN ? Sheilagh C. OGILVIE (Hg.). (2004). Proto-industrialisierung in Europa. Industrielle Produktion vor dem Fabrikszeitalter.. Wien.
  • Winter, Z. (1913). Český průmysl a obchod v XVI. věku. V Praze: Nákladem České akademie císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění.
  • Winter, Z. (1909). Řemeslnictvo a živnosti XVI. věku v Čechách (1526-1620). V Praze: Nákladem České akademie císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Historie (2012) Kategorie: Obory z oblasti historie - Doporučený ročník:-, Doporučený semestr: Zimní