Předmět: Praktický výzkum metodami orální historie

» Seznam fakult » FIF » KHI
Název předmětu Praktický výzkum metodami orální historie
Kód předmětu KHI/QOH
Organizační forma výuky Cvičení
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Oppeltová Jana, Mgr. Ph.D.
  • Šotola Jaroslav, Mgr. Ph.D.
  • Peřinová Markéta
Obsah předmětu
Úvodní část kurzu proběhne v seminární pracovně archivnictví, kde se bude v několika vyučovacích blocích konat výuka a seznámení se základy orální historie a zaměřením kurzu, dále praktický nácvik komunikace s respondentem, zásady přepisu a vyhodnocování rozhovoru. Druhá část kurzu se bude sestávat z několikadenní práce v terénu po čtyřčlenných skupinách v jednotlivých, dopředu vytipovaných lokalitách, nahrání a přepis rozhovoru s respondenty, jeho kódování a analýza dat, zpracování získané fotodokumentace, konzultace postupu a výsledků s lektorem kurzu. Závěr kurtu předpokládá analýzu výsledků, hodnocení studentských prací a evaluaci kurzu, součástí bude i příprava publikace výsledků na www stránkách projektu.

Studijní aktivity a metody výuky
Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Demonstrace, Pracovní činnosti (dílny)
  • Domácí příprava na výuku - 22 hodin za semestr
  • Účast na výuce - 54 hodin za semestr
  • Semestrální práce - 20 hodin za semestr
Výstupy z učení
Cílem semináře je seznámit studenty s orální historií jako moderní, rozvíjející se disciplínou, která se nachází na pomezí humanitních a sociálně-vědných oborů. Důraz bude kladen na metodologii výzkumu, a to ve vztahu k realizovaným domácím i zahraničním projektům. Studenti si pod vedením pedagoga nacvičí jednotlivé fáze kvalitativního zkoumání: výběr tématu projektu, okruh osob vhodných k interview, realizace a přepis rozhovorů, kódování a analýza získaných dat. Výsledkem by mělo být zachycení mizejících informací o opravách a záchraně chátrajících kostelů v 70. a 80. letech 20. století, a to z několika úhlů pohledu ? jak duchovních správců, tak lidí podílejících se aktivně na opravách či místní komunity. Tento kurz vznikl v rámci projektu Inovace studia Historických věd na Univerzitě Palackého, reg. č. CZ.1.07/2.2.00/28.0025.
Studenti si pod vedením pedagoga nacvičí jednotlivé fáze kvalitativního zkoumání: výběr tématu projektu, okruh osob vhodných k interview, realizace a přepis rozhovorů, kódování a analýza získaných dat.
Předpoklady
20 studentů bakalářského studia jednooborové či dvouoborové historie nebo archivnictví ? předmět B, pro ostatní předmět C.

Hodnoticí metody a kritéria
Rozbor produktů pracovní činnosti studenta (technické práce)

Aktivní účast na celém semináři, práce v terénu, jejímž výsledkem bude přepis rozhovorů o opravě kostela a jeho analýza. Zápočet a kolokvium bude ceněno 4 kredity.
Doporučená literatura
  • Haukanes, Haldis. (2004). Velká dramata ? obyčejné životy. Poskomunistické zkušenosti českého venkova. Praha.
  • Miroslav Vaněk a kol. (2003). Orální historie. Metodické a "technické" postupy.. Olomouc: UP.
  • Otáhal, Milan - Vaněk, Miroslav:. Sto studentských revolucí. Studenti v období pádu komunismu - životopisná vyprávění. NLN, Praha 1999..
  • Vaněk, M. (ed.). Obyčejní lidé??! Pohled do života tzv. mlčící většiny. Životopisná vyprávění příslušníků dělnických profesí a inteligence..
  • Vaněk, Miroslav - Mücke, Pavel - Pelikánová, Hana:. Naslouchat hlasům paměti. Teoretické a praktické aspekty orální historie. Ústav pro soudobé dějiny AV ČR, Praha 2007..
  • Vaněk, Miroslav - Urbášek, Pavel (eds.):. Vítězové? Poražení? Životopisná interview 1. 2. Prostor, Praha 2005..
  • Vaněk, Miroslav (ed.):. Ostrůvky svobody. Kulturní a občanské aktivity mladé generace v 80. letech v Československu. Votobia, Praha 2002..


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Archivnictví (2015) Kategorie: Obory z oblasti historie - Doporučený ročník:-, Doporučený semestr: Zimní
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Historie (2015) Kategorie: Obory z oblasti historie - Doporučený ročník:-, Doporučený semestr: -
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Historie (2015) Kategorie: Obory z oblasti historie - Doporučený ročník:-, Doporučený semestr: -