Vyučující
|
-
Oppeltová Jana, Mgr. Ph.D.
-
Peřinová Markéta
|
Obsah předmětu
|
Únor 2015 (v seminární pracovně archivnictví, termín bude upřesněn na webu KHI): Krátká informativní schůzka pro zájemce o tento seminář (organizační záležitosti, potřebné vybavení, studijní materiály), seznámení se s členy realizačního týmu a přednáška R. Martinka (Textilie v katolické bohoslužbě). Dále bude navazovat výklad o pravidlech popisu heraldických památek. Květen 2015 - čtvrtek - neděle (termín bude upřesněn na webu KHI): Seznámení s dalšími organizačními a metodickými záležitostmi, včetně výkladu, jak vyplňovat evidenční karty parament. Skupiny se budou dopoledne a odpoledne střídavě podílet na inventarizaci liturgických textilií a zároveň provedou jejich fotodokumentaci. Dále se budou věnovat samostatné práci, v jejímž rámci v místě vyhledají, popíší a zrealizují fotodokumentaci heraldických památek a nápisů. Na konci prací studenti pod vedením lektorů provedou výběr liturgických textilií a dalších exponátů na výstavu. Přelom květně a června - pátek (termín bude upřesněn na webu KHI): Příprava a realizace výstavy v rámci Noci kostelů, evaluace kurzu.
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Demonstrace, Pracovní činnosti (dílny)
- Účast na výuce
- 32 hodin za semestr
- Domácí příprava na výuku
- 8 hodin za semestr
- Semestrální práce
- 10 hodin za semestr
|
Výstupy z učení
|
Záměrem semináře je naučit posluchače evidovat a popisovat liturgické textilie a dokumentovat epigrafické a heraldické památky. Dvě čtyřčlenné skupinky účastníků se budou se svými lektory podílet na dokumentaci nápisů a heraldických památek ve zvolené lokalitě. Výsledkem jejich úsilí bude doprovodnou výstavu k Noci kostelů, jejíž podobu navrhnou a zrealizují frekventanti kurzu pod vedením lektorů. Tento kurz vznikl v rámci projektu Inovace studia Historických věd na Univerzitě Palackého, reg. č. CZ.1.07/2.2.00/28.0025.
Student se naučí katalogizovat paramenta a liturgické textilie, rozeznávat jejich základní typy a získá praktické zkušenosti s tříděním textilního materiálu. Stejně tak by měli účastníci získat poznatky, jak se popisují heraldické a epigrafické památky.
|
Předpoklady
|
Seminář je určen pro 8 studentů bakalářského studia jednooborové či dvouoborové historie nebo archivnictví je to předmět skupiny B, pro ostatní posluchače bakalářského studia je to předmět C. Seminář není vázán na absolvování žádného předchozího předmětu, ovšem znalosti z heraldiky, epigrafiky a paleografie jasou výhodou.
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Rozbor produktů pracovní činnosti studenta (technické práce)
Aktivní účast na celém semináři a přípravě výstavě (výběr exponátu, jejich popis a instalace), dále vypracování a odevzdání min. 8 katalogových karet liturgických textilií a 4 popisů (včetně fotodokumentace) epigrafických a heraldických památek. Zápočet a kolokvium bude ceněno 2 kredity.
|
Doporučená literatura
|
-
Buben, M.:. Encyklopedie heraldiky. Praha 1999.
-
Kolář, M. - Sedláček, A. Českomoravská heraldika. Praha 1902-1925. Praha .
-
Král z Dobré Vody . (1900). Heraldika . Praha .
-
Martinek Radek - Oppeltová Jana et al. (2008). Záchrana a inventarizace drobných církevních fondů: archiválie, knihy, notový materiál a liturgické textilie. Olomouc.
-
Roháček, J. (2007). Epigrafika v památkové péči. Praha.
-
Schwarzenberg Karel. (2007). Heraldika : heraldika čili přehled její theorie se zřetelem k Čechám na vývojovém základě. Praha.
-
Zenger, Z.:. Česká heraldika. Praha 1978.
|