Předmět: Metody a interpretace paleolitického výzkumu

» Seznam fakult » FIF » KHI
Název předmětu Metody a interpretace paleolitického výzkumu
Kód předmětu KHI/7MIPV
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 5
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu nespecifikováno
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Peřinová Markéta
  • Novák Martin, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
1. Úvod do problematiky charakteristika archeologie lovecko-sběračských populací, odlišnosti vůči mladšímu pravěku, základní terminologie a teoretická východiska v kontextu paleoetnologie, procesuální a postprocesuální archeologie. 2. 3. Dokumentace archeologického záznamu nedestruktivní metody průzkumu; metody a postupy exkavace; metodika plavení sedimentu; třídění a inventarizace archeologického materiálu; kresební a fotografická dokumentace horizontálních a vertikálních struktur; zaměřování archeologických nálezů a objektů pomocí GPS a totální stanice; digitalizace analogových výzkumných dat. 4. Datování archeologického záznamu - možnosti, metody (14C, K-Ar, OSL aj.), vhodnost a hranice jejich použitelnosti, metodika odběrů vzorků; problematika datování 14C AMS, kalibrace, předpříprava ABA vs. ABox. 5. 7. Přírodovědné analýzy představení jednotlivých metod a jejich využití v archeologii paleolitu a mezolitu, odběr a laboratorní zpracování vzorků; geoarcheologie (geochemie, sedimentární mikromorfologie, mikrostratigrafie); paleobotanika (palynologie, analýza makrozbytků, fytolitů), malakologie, zooarcheologie a paleontologie; analýza stabilních izotopů (studium výživy dané populace) a histologické analýzy mikrostruktur tvrdých tkání z kosterních nálezů (studium stáří uloveného zvířete a sezóny, kdy bylo uloveno); analýza DNA. 8. 9. Analýza a interpretace archeologického záznamu - počítačové zpracování naměřených prostorových dat v prostředí GIS, v statistických a modelačních programech, pokročilé prostorové analýzy a jejich interpretace; metodické postupy analýzy paleolitických/mezolitických artefaktů, techno-typologická analýza, operační řetězce, traseologie; metodika výzkumu a interpretace paleolitického umění. 10. Archeologické analogie a interpolace etnoarcheologie, experimentální archeologie, evolucionistické interpolace. 11. 12. Případové studie příklady konkrétních výzkumů, vědeckých projektů a syntetických studií v rámci archeologie paleolitu/mezolitu u nás a ve světě; představení způsobu a metodiky práce Střediska pro paleolit a paleoetnologii ARÚB AV ČR v Dolních Věstonicích a na obdobných pracovištích ve světe, např. Max-Planck Institute for Evolutionary Antropology, Lipsko nebo Center for Obsidian and Lithic Studies, Meiji University, Tokio.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming)
  • Domácí příprava na výuku - 50 hodin za semestr
  • Účast na výuce - 52 hodin za semestr
  • Příprava na zkoušku - 25 hodin za semestr
Výstupy z učení
Přednášky přiblíží posluchačům aktuální metody, analogie a interpretace používané ve výzkumu paleolitu a mezolitu. Archeologie paleolitu, která představuje hraniční disciplínu na pomezí archeologie, kvartérní geologie a paleoantropologie, je tu prezentována jako metodicky komplexní obor zkoumající život a adaptace lovecko-sběračských společností v měnícím se klimatu a krajině pleistocénu a holocénu. V tomto smyslu vedený výzkum má široký interdisciplinární charakter, využívající širokou škálu metod a analogií, které umožňují detailně zdokumentovat, analyzovat a interpretovat archeologické nálezy a situace.
Orientace ve studované problematice, přehled o aktuální literatuře, schopnost kriticky zhodnotit jednotlivé metodické postupy a samostatně zvolit vhodné metody a analýzy pro interpretaci různých archeologických situací.
Předpoklady
Základní orientace v problematice paleolitu a mezolitu na úrovni bakalářského studia, je doporučeno absolvování předmětu Aktuální trendy v archeologii paleolitu a mezolitu v ZS a zapsání předmětu Movité artefakty paleolitu a mezolitu v LS.

Hodnoticí metody a kritéria
Analýza výkonů studenta

Účast na výuce (52 hodin = 2 kredity); studium informačních zdrojů (50 hodin = 2 kredity); příprava na kolokvium (25 hodin = 1 kredit).
Doporučená literatura
  • Binford, L.R. (1983). In Pursuit of the Past. Decoding the Archeological Record.. London.
  • Butzer, K. (1982). Archaeology as human ecology. Cambridge.
  • Gould, R.A. (1980). Living archeology. Cambridge.
  • Hodder, I. (1991). Reading the past (revised edition). Cambridge.
  • Malina, J. (1980). Metody experimentu v archeologii. Praha.
  • Nigst, Ph.R.; Viola, T.B.; Doneus, M.; Antl-Weiser, W. (2004). Digitale Dokumentation paläolithischer Grabungen. , Archäologie Österreichs 15/1.
  • Renfrew, C.; Bahn, P. (2004). Archaeology. Theories, methods, and practice.. London.
  • Svoboda, J. (1999). Metody, analogie a interpretace v paleolitickém výzkumu. , Přehled výzkumů 39 (1995-1996).
  • Svoboda, Jiří. (2009). Čas lovců. Aktualizované dějiny paleolitu.. Brno.
  • Šída, P. (2012). Metody terénního výzkumu a vyhodnocení paleolitických a mezolitických situací. Ústí nad Orlicí.
  • Wheatley, D.; Gillings, M. (2002). Spatial Technology and Archaeology. The archeological applications of GIS.. London.
  • Yellen, J.E. (1977). Archaeological approaches to the present: Models for predicting the past.. New York.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr