Předmět: Prostorová archeologie

» Seznam fakult » FIF » KHI
Název předmětu Prostorová archeologie
Kód předmětu KHI/6PAR
Organizační forma výuky Cvičení
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Peřinová Markéta
  • Nováček Karel, doc. Mgr. Ph.D.
  • Starková Lenka, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
Předmět je koncipován jako kombinace výuky teoretické báze prostorové archeologie ve spojení s konkrétními tématy, řešenými prostřednictvím praktických cvičení. Výuka bude probíhat v předem zvoleném GIS softwaru. Studenti budou moci využít tento kurz pro zpracování a analýzu vlastních datových celků. Znalosti a dovednosti si studenti osvojí na konkrétních příkladech vybraných témat archeologie. 1. Rastrové/vektorové typy dat, zpracování v GIS, atributové tabulky. 2. Digitalizace a editace objektů, tvorba shapefile souborů. 3. Zpracování analogových a leteckých snímků - georeferencování, rektifikace. 4. Data tachymetrického měření a jejich zpracování. 5. Moderní metody prospekce prostřednictvím dálkového průzkumu Země (letecké snímkování, UAV, satelitní snímkování, letecké laserové skenování), typy dat. 6. Letecké laserové skenování (LiDAR) - formáty dat, zpracování. 7. 3-D modelování - typy vstupních dat, tvorba elevačních modelů (TIN, GRID), vizualizační aspekty. 8. Tvorba výškových modelů. 9. Základní vizualizační analýzy. 10. Satelitní systémy a principy analýzy satelitních snímků. 11. Geodatabáze - tvorba, správa, typy vstupních dat. 12. Tvorba výstupních mapových produktů (vložení měřítka, severky, kolorování, legenda atp.). 13. Základní analytické postupy v GIS (analýza dohlednosti, svažitosti, vzdálenosti od vodních toků), prostorové analýzy v prostředí GIS.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Laborování
  • Účast na výuce - 26 hodin za semestr
  • Semestrální práce - 25 hodin za semestr
  • Příprava na zápočet - 26 hodin za semestr
Výstupy z učení
Výuka je založena na výkladu spojeném s praktickým řešením jednotlivých úloh ve speciální učebně. Koncepce výkladu a praktických cvičení rozšíří základní znalosti studentů ve sféře využití geografických informačních systémů (GIS) v archeologii. Studenti budou seznámeni s aktuální problematikou prostorové archeologie v rámci evropského prostředí.
Schopnost aktivního vyhledávání, analýzy a interpretace prostorových dat v archeologii, praktická aplikace v konkrétních úlohách. Student získá znalosti v oblasti aktuálních témat prostorové archeologie a praktického využití geografických informačních systémů (GIS) v archeologii. Bude schopen samostatně pracovat se specializovaným softwarovým vybavením a získané znalosti využít v průběhu tvorby diplomové práce. Obecná znalost GIS má široký přesah do dalších vědních oborů (technického i humanitního rázu).
Předpoklady
Absolvování výběrové přednášky z interdisciplinárního oboru zaměřené na krajinou archeologii, využití počítačů v archeologii, GIS apod. v bakalářském stupni studia.

Hodnoticí metody a kritéria
Seminární práce

Doporučená literatura
  • Kuna M. a kol. (2004). Nedestruktivní archeologie. Praha.
  • Macháček J. (ed.). (1997). Počítačová podpora v archeologii 1. Brno.
  • Macháček J. (ed.). (2008). Počítačová podpora v archeologii 2. Brno - Praha - Plzeň.
  • Neustupný E. (ed.). (2003). Příspěvky k prostorové archeologii 1. Dobrá Voda.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Archeologie pro praxi (2023) Kategorie: Obory z oblasti historie 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Letní