Předmět: Dějiny archeologické památkové péče

» Seznam fakult » FIF » KHI
Název předmětu Dějiny archeologické památkové péče
Kód předmětu KHI/6DAPP
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Peřinová Markéta
  • Hlava Miloš, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
1. Definice základních pojmů; praxe nakládání s archeologickými nálezy a první dekrety v rakouské monarchii z přelomu 18. a 19. století. 2. Zemská muzea, Archeologický sbor Musea království Českého. 3. C. k. Ústřední komise pro výzkum a zachování uměleckých a historických památek. 4. Snahy o památkovou legislativu na říšské a zemské úrovni; nové instituce a spolky (přelom 19. a 20. století). 5. Československo v letech 1918-1938 - instituce a praxe ochrany památek. 6. Konzervátoři ministerstva školství a národní osvěty, jednatelé Státního archeologického ústavu. 7. Archeologická památková péče v Protektorátu Čechy a Morava; vládní nařízení o archeologických památkách z roku 1941. 8. Archeologická památková péče v Říšské župě Sudety (1938/1939-1945). 9. Poválečné desetiletí (1945-1955) v archeologické památkové péči z pohledu kontinuity a diskontinuity. 10. Archeologie a památkové zákony z let 1958 a 1987; archeologická památkové péče od 50. do 80. let 20. století. 11. Trendy v archeologické památkové péči po roce 1989. 12. Případové studie nalezišť z hlediska archeologické památkové péče: Pražský hrad, Vyšehrad, Staré Město u Uherského Hradiště, Předmostí u Přerova. 13. Případové studie nalezišť z hlediska archeologické památkové péče: Stradonice, Staré Hradisko, Kotouč u Štramberka, zaniklé středověké osady na Drahanské vrchovině.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Metody práce s textem (učebnicí, knihou)
Výstupy z učení
Předmět Dějiny archeologické památkové péče si klade za cíl seznámit studenty s vývojem ochrany archeologických památek a archeologické památkové péče v českých zemích od přelomu 18. a 19. století po současnost, a to v chronologických, resp. tematických celcích. Pozornost bude věnována především legislativním normám a institucím, které se podílely na organizaci, resp. praktickém naplňování archeologické památkové péče.
Přehled o vývoji ochrany archeologických památek v českých zemích a jejích souvislostech, s důrazem na legislativní záměry a normy ve 20. století.
Předpoklady
Pro absolvování tohoto předmětu se vyžaduje dobrá orientace v dějinách archeologie českých zemí na úrovni bakalářského studia.

Hodnoticí metody a kritéria
Rozhovor

Účast na přednáškách, studium základní a doporučené literatury.
Doporučená literatura
  • Doležel, J. Památková péče v brněnském Archeologickém ústavu Akademie věd. Památková péče v brněnském Archeologickém ústavu Akademie věd. In: L. Poláček et al., Jdeme pod povrch. Příběhy Archeologického ústavu Akademie věd ČR v Brně. 1920 - 1970 - 2020. Brno 2021, s. 56-67.
  • Hlava, M. Jednatelé a dopisovatelé Státního archeologického ústavu. Kapitola z dějin Státního archeologického ústavu. Archeologie ve středních Čechách 24/2020, s. 15-31. .
  • Hlava, M. Jindřich Wankel a vídeňská c. k. Centrální komise pro výzkum a zachování uměleckých a historických památek. Přehled výzkumů 62/2021(2), s. 159-175. .
  • Hlava, M. Zánik Úřadu pro pravěk (Amt für Vorgeschichte). Kapitola z dějin Státního archeologického ústavu. Archeologie ve středních Čechách 21/2017, s. 443-462. .
  • Nejedlý, V. Obrysy přístupů k památkové péči na Moravě do poloviny 20. století. In: I. Řeholka - E. Dvořáková (red.), Památková péče na Moravě. 150 let od vzniku první instituce na ochranu památek na Moravě. Brno 2002, s. 9-110.
  • Nejedlý, V. Vznik a vývoj státem organizované památkové péče v českých zemích od počátků do konce habsburské monarchie. In: H. Kruisová - J. Míšková (red.), Péče o architektonické dědictví. Sborník prací I. Vybrané kapitoly k tématu. Praha 2008, s. 29-44.
  • Novotný, V. Cesta k prvnímu českému památkovému zákonu. E-Monumentica 4/2016(2), s. 18-31. .
  • Sklenář, K. Vývoj péče o archeologické památky v českých zemích do roku 1989. Sborník Národního muzea, řada A - Historie 65/2011. .
  • Štoncner, P. Organizační vývoj státní památkové péče v letech 1918-1945. In: H. Kruisová - J. Míšková (red.), Péče o architektonické dědictví. Sborník prací I. Vybrané kapitoly k tématu. Praha 2008, s. 45-93. .


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Archeologie pro praxi (2023) Kategorie: Obory z oblasti historie 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Zimní
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Teorie a dějiny výtvarných umění se specializací památková péče (2022) Kategorie: Teorie a dějiny umění - Doporučený ročník:-, Doporučený semestr: Zimní
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Teorie a dějiny výtvarných umění (2022) Kategorie: Teorie a dějiny umění - Doporučený ročník:-, Doporučený semestr: Zimní