Předmět: Artefaktuální archeologie VII - kovy

» Seznam fakult » FIF » KHI
Název předmětu Artefaktuální archeologie VII - kovy
Kód předmětu KHI/5AA7
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu nespecifikováno
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Peřinová Markéta
  • Golec Martin, doc. Mgr. Ph.D.
  • Zeman Tomáš, Mgr. Ph.D.
  • Šlézar Pavel, PhDr. Ph.D.
  • Hlava Miloš, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
Přednášky: 1. a 2. Suroviny a jejich základní charakteristika (zlato, stříbro a elektron; měď, bronz a mosaz; železo, ostatní kovy); těžba a získávání surovin. Rudařství - techniky prospekcí rud, typy a lokalizace ložisek, techniky dolování, případy pravěkych dolů (Alpy, Karpaty, střední hory, Egejská oblast, Předni Orient), těžba rud (měď, cín, zlato, stříbro, železo). Ekonomické a společenské aspekty využití kovů - výroba a distribuce, význam metalurgie v pravěkém hospodářství a společnosti, ekologické konsekvence těžby rud, kulturní dějiny rudařství a kovářství. 2. a 3. Základy archeometalurgie, slévačství, hutnictví, hlavní kovářské a šperkařské techniky; archeologické doklady zpracovávání kovových artefaktů; archeometalografická zkoumání (RFA, INAA, AAS, LFK). Kovářství - výroba kovu, vlastnosti různých kovů (hlavně co se týče tvrdosti, zpracování, bod tání a schopnost slevání), techniky hutnictví, případy pravěkých instalací na zhutnění rud (tavicí pece, haldy atd.), charakteristické nálezy (kameny, strusky, dyzny atd.), případy pravěkých nalezišť s doklady výroby kovů, charakteristika různých montánních regionů, hřivny. Zpracování kovu - techniky zpracování kovu, nástroje na zpracování kovu , nálezové kontexty pravěkých nástrojů. Analytické techniky pro kovy (rentgenová fluorescence, hmotová spektrometrie, neutronová aktivace, mikroskopie). 4. a 5. Hlavní skupiny kovových artefaktů (nástroje, pracovní potřeby, zbraně a zbroj, nádoby, součásti oděvu, ozdoby a toaletní potřeby, předměty jiných funkcí) a jejich typologická a funkční klasifikace. Základní typologická literatura kovových artefaktů (od neolitu po dobu bronzové včetně). 6. až 9. Hlavní skupiny kovových artefaktů (nástroje, pracovní potřeby, zbraně a zbroj, nádoby, součásti oděvu, ozdoby a toaletní potřeby, předměty jiných funkcí) a jejich typologická a funkční klasifikace. Základní typologická literatura kovových artefaktů (od halštatu po protohistorii včetně) 10. až 12. Hlavní skupiny kovových artefaktů (nástroje, pracovní potřeby, zbraně a zbroj, nádoby, součásti oděvu, ozdoby a toaletní potřeby, předměty jiných funkcí) a jejich typologická a funkční klasifikace. Základní typologická literatura kovových artefaktů (středověk a novověk). Semináře: Praktické procvičení metod třídění studovaných souborů a jejich kresebná dokumentace.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Demonstrace
Výstupy z učení
Seznámit studenty s metodami získávání a zpracování kovů v minulosti a s typologií kovových artefaktů. Přehled jednotlivých kovových artefaktů v jednotlivých archeologických kulturách. Seznámení se s kresebnou dokumentací kovových artefaktů.
Student zná metody zpracování kovů v minulosti a typologii kovových artefaktů. Umí zařadit jednotlivé kovové artefakty do příslušné archeologické kultury a datovat je.
Předpoklady
Základní znalosti z dějin pravěku, protohistorie a středověku.

Hodnoticí metody a kritéria
Písemný test

Vstup do předmětu - 1 hodina: seznámení s obsahem a formou studijního předmětu, materiálem pro samovýuku. Navštěvovat studijní program na UP, výuka půldenní - dvě přednášky, úvod do studia kovových artefaktů; dvě cvičení - příklad vybraných kovových artefaktů z prehistorie nebo historických dob. Konzultace - Konzultace jsou minimálně dvě na začátku a na konci semestru: stanovení postupu jednotlivých studií a stanovení úkolů. Když student, pokud potřebuje, může navázat další konzultace. Student si může vybrat formu konzultace s lektory - osobní, e-mailem, skype, facebookem, apod. Předmět je ukončen testem.
Doporučená literatura


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr