Vyučující
|
-
Novák Martin, Mgr. Ph.D.
-
Peřinová Markéta
|
Obsah předmětu
|
Přednášky: 1. Úvod do archeologie paleolitu - periodizace a chronologie paleolitu; dějiny bádaní na Moravě a v Čechách. 2. Chronologie a charakteristika kvartéru - vývoj podnebí; pleistocenní fauna a flóra; přehled kvartérních sedimentů. Vývoj lidského rodu; fosilní antropologické nálezy ve střední Evropě. 3. Starý paleolit - nejstarší kamenné industrie na území Moravy a Čech. 4. Střední paleolit - neandertálci a jejich kulturní adaptace u nás: taubachien, moustérien, micoquien. 5. Počátek mladého paleolitu a problematika přechodových kultur: bohunicien, szeletien. 6. Starší fáze mladého paleolitu - aurignacien: první typická mladopaleolitická kultura anatomicky moderního člověka. 7. Střední fáze mladého paleolitu - komplexní lovecko-sběračská společnost gravettienu. 8. Kulturní vývoj střední Evropy po posledním glaciálním maximu - problematika epigravettienu a epiaurignacienu. 9. Mladší fáze mladého paleolitu - magdalénien jako poslední velká mladopaleolitická kultura Evropy. 10. Pozdní paleolit - kulturní okruhy v Evropě; tišnovien a epimagdalénien na Moravě; kulturní skupiny v Čechách. 11.-12. Mezolit - vývoj podnebí a přírodního prostředí v holocénu; ekonomické a sociální změny v mezolitické společnosti; hlavní kulturní okruhy v Evropě; mezolitické osídlení na Moravě a v Čechách. 13. Exkurze do Dolních Věstonic a Pavlova - prohlídka Archeoparku Pavlov a Střediska pro paleolit a paleoantropologii Archeologického ústavu AV ČR Brno; návštěva hlavních gravettských lokalit v areálu Dolní Věstonice - Pavlov - Milovice. Semináře: Semináře budou věnovány vybraným tématům z archeologie paleolitu a mezolitu, především z oblasti metod paleolitického výzkumu (geoarcheologie, datovaní, technologie a typologie štípané kamenné industrie a industrie z tvrdých živočišných materiálů, traseologie, prostorová analýza sídlišť, etnoarcheologie, experimentální archeologie apod.). Semináře budou realizovány za aktivní účasti studentů. Studenti písemně vypracují referát z doporučené odborné literatury k vybrané problematice, který odprezentují formou krátké přednášky, a společně s vyučujícím budou na probírané téma diskutovat.
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Pozorování
- Příprava na zkoušku
- 25 hodin za semestr
- Domácí příprava na výuku
- 13 hodin za semestr
- Příprava na zápočet
- 25 hodin za semestr
- Účast na výuce
- 39 hodin za semestr
|
Výstupy z učení
|
Přednášky přiblíží studentům aktuální stav poznaní starší a střední doby kamenné ve střední Evropě, především na území Moravy a Čech. Úvod bude věnovaný dějinám bádaní, charakteristice přírodního prostředí v kvartéru a fyzickému vývoji človeka. Hlavní část pak představí základní přehled a charakteristiku archeologických kultur v paleolitu a mezolitu z hlediska chronologie, geografického rozšíření, náplně materiální kultury, jakož i ekonomických a spoločenských aspektů (sídelní a lovecké strategie, využívání přírodních zdrojů, struktury sídlišť, umění, pohřby).
Orientace ve studované problematice, schopnost interpretovat kulturní vývoj paleolitu a mezolitu ve střední Evropě, přehled o aktuální literatuře k dané problematice.
|
Předpoklady
|
Základní orientace v antropogenezi a charakteristice období paleolitu a mezolitu.
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Esej, Analýza výkonů studenta, Písemný test
Účast na výuce (přednáška + seminář): 39 hodin = 1,5 kreditu; studium informačních zdrojů a příprava na zkoušku: 25 hodin = 1 kredit; příprava na seminář (četba zadané odborné literatury): 13 hodin = 0,5 kreditu; vypracování a prezentace odborného referátu: 25 hodin = 1 kredit.
|
Doporučená literatura
|
-
Fridrich, J. (2005). Ecce Homo. Svět dávných lovců a sběračů. Praha.
-
Inizan, M.L.; Reduron-Ballinger, M.; Roche, H.; Tixier, J. (1999). Technology and Terminology of Knapped Stone. , Préhistoire de la Pierre Taillée.
-
Kaminská, L'. (zost.). (2014). Staré Slovensko 2: Paleolit a mezolit.. Nitra.
-
Malina, J. (2009). Antropologický slovník. Brno.
-
Musil, R. (2014). Morava v době ledové. Prostředí posledního glaciálu a metody jeho poznávání.. Brno.
-
Neruda, P. (2016). Čas neandertálců. Brno.
-
Nerudová, Z. (2018). Základní příručka paleolitických technologií: jak přežít ve starší době kamenné.. Brno.
-
Oliva, M. (2005). Civilizace moravského paleolitu a mezolitu. Brno.
-
Oliva, M. (2016). Encyklopedie paleolitu a mezolitu českých zemí. Brno.
-
Podborský, V. ed. (1993). Pravěké dějiny Moravy. Brno.
-
Pokorný, P. (2011). Neklidné časy. Praha.
-
Přichystal, A. (2009). Kamenné suroviny v pravěku východní části střední Evropy. Brno.
-
Sklenář, K.; Hartl, J. (1990). Archeologický slovník I. Kamenné artefakty.. Praha.
-
Svoboda, J. a kol. (2009). Paleolit Morava a Slezska. Aktualizované vydání.. Brno.
-
Svoboda, J. (1999). Čas lovců. Brno.
-
Svoboda, J. (2016). Dolní Věstonice - Pavlov. Praha.
-
Svoboda, J. (2011). Počátky umění. Praha.
-
Svoboda, J. (2014). Předkové. Evoluce člověka.. Praha.
-
Šída, P. (2012). Metody terénního výzkumu a vyhodnocení paleolitických a mezolitických situací. Ústí nad Orlicí.
-
Valoch, K.; Lázničková-Galetová, M. (eds.). (2009). Nejstarší umění střední Evropy. První mezinárodní výstava originálů paleolitického umění.. Brno.
-
Vencl, S. (ed.), Fridrich, J. (2007). Paleolit a mezolit. Archeologie pravěkých Čech 2.. Praha.
|