Vyučující
|
-
Zeman Tomáš, Mgr. Ph.D.
-
Golec Martin, doc. Mgr. Ph.D.
-
Šlézar Pavel, PhDr. Ph.D.
-
Hlava Miloš, Mgr. Ph.D.
-
Peřinová Markéta
|
Obsah předmětu
|
Přednášky: 1.-4. Suroviny a jejich základní charakteristika (zlato, stříbro a elektron; měď, bronz a mosaz; železo, ostatní kovy); těžba a získávání surovin. Techniky prospekcí rud, typy a lokalizace ložisek, techniky dolování, příklady pravěkych dolů (Alpy, Karpaty, Středomoří, Egejská oblast, Přední Orient), těžba rud (měď, cín, zlato, stříbro, železo). Kovářství - výroba kovu, vlastnosti různých kovů (hlavně co se týče tvrdosti, zpracování, bod tání a schopnost slévání), techniky hutnictví, případy pravěkých instalací na zhutnění rud (tavicí pece, haldy atd.), charakteristické nálezy (kameny, strusky, dyzny atd.), příklady pravěkých nalezišť s doklady výroby kovů, charakteristika různých montánních regionů, hřivny. Zpracování kovu - techniky zpracování kovu, nástroje na zpracování kovu, nálezové kontexty pravěkých nástrojů. Základní typologická literatura kovových artefaktů. Hlavní skupiny kovových artefaktů (nástroje, pracovní potřeby, zbraně a zbroj, nádoby, součásti oděvu, ozdoby a toaletní potřeby, předměty jiných funkcí) a jejich typologická a funkční klasifikace od neolitu po střední dobu bronzovou (Golec). 5.-7. Hlavní skupiny kovových artefaktů (nástroje, pracovní potřeby, zbraně a zbroj, nádoby, součásti oděvu, ozdoby a toaletní potřeby, předměty jiných funkcí) a jejich typologická a funkční klasifikace v období mladší a pozdní doby bronzové a v době halštatské (Golec). 8.-10. Nástin chronologického vývoje hlavních typologických skupin kovových předmětů podle jejich funkčního zařazení (výzbroj a výstroj, šperky, součásti oděvu, toaletní potřeby, pracovní nástroje, mince, nádoby, kultovní předměty) včetně základních typologických systémů; přímé a nepřímé doklady výroby kovových předmětů (železářství, metalurgie barevných kovů, zpracování zlata a stříbra) od doby laténské přes dobu římskou po dobu stěhování národů (Zeman). 11.-13. Hlavní skupiny kovových artefaktů (nástroje, pracovní potřeby, zbraně a zbroj, nádoby, součásti oděvu, ozdoby a toaletní potřeby, předměty jiných funkcí) a jejich typologická a funkční klasifikace v období středověku a novověku (Šlézar). Semináře a cvičení: Praktická ukázka vybraných skupin kovových artefaktů dle jednotlivých období s diskusí nad možností jejich funkce, typologického zařazení a chronologického postavení.
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Grafické a výtvarné činnosti
- Účast na výuce
- 39 hodin za semestr
- Domácí příprava na výuku
- 13 hodin za semestr
- Příprava na zkoušku
- 25 hodin za semestr
|
Výstupy z učení
|
Seznámit studenty s metodami získávání a zpracování kovů v minulosti a s typologií kovových artefaktů. Přehled jednotlivých kovových artefaktů v jednotlivých archeologických kulturách. Seznámení se s kresebnou dokumentací kovových artefaktů.
Student zná metody zpracování kovů v minulosti a typologii kovových artefaktů. Umí zařadit jednotlivé kovové artefakty do příslušné archeologické kultury a datovat je.
|
Předpoklady
|
Znalosti z dějin pravěku, protohistorie a středověku získané na základě dosavadního studia.
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Analýza výkonů studenta, Didaktický test, Rozhovor
Písemný test (kolokvium), účast ve výuce, plnění zadaných úkolů (zápočet). (1) Účast na výuce: 39 hodin = 1,5 kreditu; (2) samostudium - příprava na cvičení: 13 hodin = 0,5 kreditu; (3) příprava na atestace: 25 hodin = 1 kredit.
|
Doporučená literatura
|
-
Almgren, O. (1897). Studien über nordeuropäische Fibelformen der ersten nachchristlichen Jahrhunderte, mit Berücksichtigung der provinzialrömischen und südrussischen Formen.. Stockholm.
-
Bartelheim, M. - Pernicka, E. - Krause, R. (Hrsg.). (2002). Die Anfänge der Metallurgie in der Alten Welt.. Rahden/Westf.
-
Bartelheim, M. (1998). Studien zur böhmischen Aunjetitzer Kultur - Chronologische und Chorologische Untersuchungen.. Bonn.
-
Čižmářová, J. (2004). Encyklopedie Keltů na Moravě a ve Slezsku.. Praha.
-
Droberjar, E. (2002). Encyklopedie římské a germánské archeologie v Čechách a na Moravě.. Praha.
-
Niederschlag, E. - Pernicka, E. - Seifert, T. - Bartelheim, M. (2003). Bronze Age metal artefacts from Central Germany and Bohemia and their possible relation to regional ore deposits, Archaeometry 45, 61-100.. Oxford.
-
Ottaway, B. S. (1994). Prähistorische Archäometallurgie.. Espelkamp.
-
Otto, H. - Witter, W. (1952). Handbuch der ältesten vorgeschichtlichen Metallurgie in Mitteleuropa.. Leipzig.
-
Pernicka, E. (1990). Gewinnung und Verbreitung der Metalle in prähistorischer Zeit, Jahrbuch des Römisch-Germanischen Zentralmuseums Mainz 37, 21-129.. Mainz.
-
Salač, V. (ed.). (2008). Archeologie pravěkých Čech 8. Doba římská a stěhování národů.. Praha.
-
Sklenář, K. - Lutovský, M. a kol. (1992). Archeologický slovník 2. Kovové artefakty 1.. Praha.
-
Venclová, N. (ed.). (2008). Archeologie pravěkých Čech 7. Doba laténská.. Praha.
|