Předmět: Vznik doby bronzové

» Seznam fakult » FIF » KHI
Název předmětu Vznik doby bronzové
Kód předmětu KHI/3VDB
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
Obsah předmětu
1.-12. Postupné seznamování s jednotlivými projevy počátku doby bronzové. Semináře 1.-12. Rozbory diskuse nad jednotlivými informačními zdroji (odbornou literaturou) - studenti si budou předem připravovat rešerše jednotlivých informačních zdrojů, které budou následně v semináři rozebírány s vyučujícím

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming)
  • Domácí příprava na výuku - 64 hodin za semestr
  • Účast na výuce - 36 hodin za semestr
Výstupy z učení
Závěr jedné a nástup nové periody patří k nejsložitějším a nejméně prozkoumaným obdobím pravěku. Pozvolný vznik nové epochy charakterizovaný mimo jiné používáním nového kovu (slitiny mědi a cínu) byl v zásadě v mnoha ohledech kontinuální s inovací některých kategorií (změny v sídelním systému, pravidel pohřebního ritu, móda, součásti kroje apod.). Nejasný je podíl obou předchozích pohárových kultur, kořeny však náležejí časově ještě tomuto období, jako rozhodující se ukazují podněty z vyspělejších jihovýchodních oblastí (Karpatská kotlina: Makó/Kosihy-Ćaka, Somogyvár-Vinkovci, nagyrévská kultura). Nositelem počátečního stadia doby bronzové (nově formulovaný horizont "A0") je protoúnětická kultura na Z řeky Moravy a počátky epišňůrového přikarpatského kulturního komplexu na východ od řeky Moravy a s nimi současné komponenty (geneze únětické civilizace). Bipolarita vývoje s řadou odlišností, ale také společnými rysy je signifikantní na Moravě skoro pro celou starší dobu bronzovou. Popis tohoto procesu se všemi charakteristikami a průvodními jevy, včetně absolutní chronologie bude námětem studijního předmětu.
Dobrá orientace ve studované problematice
Předpoklady
Základní orientace v archeologických kulturách z absolvovaných předmětů v bakalářském studiu, zejména předmětu Neolit a eneolit, Doba bronzová a halštat, popř. Výběrové přednášky z archeologie 2,4, 5, 7.

Hodnoticí metody a kritéria
Analýza výkonů studenta

Aktivní účast na výuce, studium odborné literatury, orientace v problematice, rešerše odborných pramenů a příprava na seminář.
Doporučená literatura
  • Peška, J. (2009). Protoúnětické pohřebiště z Pavlova. Olomouc.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Archeologie (2016) Kategorie: Obory z oblasti historie 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Letní