Předmět: Artefaktuální archeologie 3 - kost a paroh, sklo

» Seznam fakult » FIF » KHI
Název předmětu Artefaktuální archeologie 3 - kost a paroh, sklo
Kód předmětu KHI/2AA3
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu nespecifikováno
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
Obsah předmětu
Přednáška: Kost a paroh (Zeman): 1. a 2. Základní charakteristika kostí, parohů a zubů zvířat jako materiální suroviny pro výrobu předmětů. Interpretaci stop vzniklých nejen řemeslným opracováním. Nové poznatky o výrobě těchto předmětů a o způsobu následného použití kostěné a parohové industrie vycházející z traseologických studií, či současně prováděných experimentů (Worked Bone Research Group (WBRG) ICAZ). Vývoj bádání o KPI. 3. až 6. Studium KPI v jednotlivých archeologických kulturách v chronologické posloupnosti od paleolitu po období raného středověku. Sklo (Vostrovská, Černá): 7. a 8. Úvod do dějin sklářského řemesla - doba, místo a podmínky vzniku sklářského řemesla; jednotlivé etapy vývoje; základní pojmy, terminologie, definice - co je to sklo, suroviny (základní a vedlejší), původ a získávání surovin a jejich vliv na kvalitu skla. Prameny ke studiu dějin skla (písemné, ikonografické a hmotné). 9. a 10. Středověké sklo v Evropě - kořeny středověkého sklářství ? antická tradice a úloha klášterů pro šíření znalostí výroby skla ve vnitrozemí; charakter produkce raně středověkého sklářství - sortiment (typologická skladba i chemismus skel); topografie skleněných výrobků; organizace výroby a změny výrobních technologií v závěru raného středověku. 11. a 12. České sklo vrcholného středověku - dějiny bádání ( jednotlivé etapy od sklonku 19. století a osobnosti). Počátky výskytu středověkých skel a jejich nálezový kontext. Základní druhy skel (duté, okenní, ozdobné nebo užitkové předměty). Typologie skleněných nádob (základní typy a jejich vývoj v průběhu tří století). Frekvence výskytu jednotlivých druhů skel. Její proměnlivost v závislosti na době i rozdílném nálezovém prostředí. Otázka provenience dutých skel - základní typy a varianty domácích nádob, importovaná skla; klíčem k jejich rozlišení též výsledky přírodovědných metod. Kvalita domácích výrobků a jejich rozšíření do jiných evropských zemí Archeologické doklady domácí výroby ?doba vzniku nejstarších skláren polohy hutí a jejich posuny v rámci užších výrobních okruhů - tzv. lesní stěhovavé hutě. Sortiment domácích skláren a lokální specifika jednotlivých. Semináře: Praktické procvičení metod třídění studovaných souborů a jejich kresebné dokumentace.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Grafické a výtvarné činnosti
Výstupy z učení
Předmět seznamuje s artefakty vyrobenými z kosti, parohu a skla. Základní charakteristika, technologie zpracování, typologie a časové zařazení jednotlivých artefaktů. V rámci seminářů je realizována výuka kresebné dokumentace.
Student má přehled o formách a typech kostěné a parohové industrie a o metodách jejich výzkumu. Získá dovednosti spojené s jejich kresebnou dokumentací.
Předpoklady
Základní znalosti z dějin pravěku a raného středověku.

Hodnoticí metody a kritéria
Analýza výkonů studenta

Účast ve výuce, plnění zadaných úkolů.
Doporučená literatura
  • Hejdová, D. (1987). Středověké umělecké řemeslo ze sbírek UPM v Praze.. Praha.
  • Kaván, J. (1981). Užití kosti a parohu v životě člověka od paleolitu až po středověk. Břeclav.
  • Podborský, V. ed. (1993). Pravěké dějiny Moravy. Brno.
  • Sklenář, K. (1994). Archeologický slovník IV. Keramika a sklo.. Praha.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr