Vyučující
|
-
Fialová Ingeborg, prof. PhDr. Dr.
-
Krappmann Joerg, doc. Mgr. Ph.D.
|
Obsah předmětu
|
Seminář podá na základě stěžejních publikací (Mecklenburg, von Heydebrand, Joachimsthaler) přehled o dosavadních teoriích a hodnocení regionální literatury a následně se soustředí na jejich porovnání s nejnovější teorií tzv. regional turn (Weinberg, Krappmann). Seznámení s tímto teoretickým základem umožní studujícím jednak porozumět literárním textům z českých zemí (mj. K. H. Strobl, E. W. Freißler, M. Reich, F. Bernt) s ohledem na jejich literární specifika, resp. všeobecné podmínky a způsoby literární tvorby v 'provincii', ukáže jim však také, jak je možné dané literární včlenit do kánonu německé literatury. Seminář se koná v rámci institucionálního partnerství germanistiky v Olomouci a v Oldenburgu. Jednotlivé Semináře se budou proto od poloviny dubna konat formou blokové výuky společně se studujícími a docenty z oldenburské Univerzity. Tato společná část zprostředkuje také úvod do metodologie digitální literární vědy.
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou), Metody písemných akcí (např. u souborných zkoušek, klauzur)
|
Výstupy z učení
|
Seminář podá na základě stěžejních publikací (Mecklenburg, von Heydebrand, Joachimsthaler) přehled o dosavadních teoriích a hodnocení regionální literatury a následně se soustředí na jejich porovnání s nejnovější teorií tzv. regional turn (Weinberg, Krappmann). Seznámení s tímto teoretickým základem umožní studujícím jednak porozumět literárním textům z českých zemí (mj. K. H. Strobl, E. W. Freißler, M. Reich, F. Bernt) s ohledem na jejich literární specifika, resp. všeobecné podmínky a způsoby literární tvorby v 'provincii', ukáže jim však také, jak je možné dané literární včlenit do kánonu německé literatury. Seminář se koná v rámci institucionálního partnerství germanistiky v Olomouci a v Oldenburgu. Jednotlivé Semináře se budou proto od poloviny dubna konat formou blokové výuky společně se studujícími a docenty z oldenburské Univerzity. Tato společná část zprostředkuje také úvod do metodologie digitální literární vědy. V prvních hodinách se metodou výkladu s diskusí shrnou dějiny německé literatury z Moravy a Čech od středověku do současnosti v kontextu obecně historických česko-německých vztahů a projednají se také metodologické problémy spojené s regionálním výzkumem ("regional turn", vztahy regionů a centra, region a "provincie", vztah moravské a tzv. pražské německé literatury, použitelné metody regionálního výzkumu, možné výstupy atd.) V následujících hodinách se na základě studentských referátů analyzují jednotlivá vybraná díla německé literatury z Moravy a Čech, přičemž se výběr děl může seminář od semináře lišit v závislosti na akcentu, který bude zvolen (např. díla z období expresionismu = epochový akcent, díla s problematikou česko-německých vztahů = tematický akcent, židovská témata = sociologicko-historický akcent atd.)
|
Předpoklady
|
Určeno pro všechny studenty magisterského studia.
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Analýza výkonů studenta, Didaktický test
|
Doporučená literatura
|
-
Fiala-Fürst, Ingeborg. (2011). Kurze Geschichte der deutschmährischen Literatur. Olomouc.
-
Krappmann, Jörg. (2014). Allerhand Übergänge. Bielefeld.
-
Krolop, Kurt. (1967). Zur Geschichte und Vorgeschichte der Prager deutschen Literatur des ?expressionistischen Jahrzehnts?. In: Goldstücker, Eduard: Weltfreunde. S. 47-96.. Praha.
|