Vyučující
|
-
Horňáček Milan, Mgr. Ph.D.
-
Krappmann Joerg, doc. Mgr. Ph.D.
-
Voda Eschgfäller Sabine, Mgr. Dr.
|
Obsah předmětu
|
Přednáška se skládá ze tří částí, které musí studující absolvovat a znalosti z nich dát do souvislostí. První část sestává z přehledové přednášky, která zprostředkuje nejprve přehled o dějinách německy mluvících zemí (Spolková republika Německo, Rakousko a Německá demokratická republika, stejně jako znovusjednocené Německo) po skončení druhé světové války. Na to navážou dějiny literatury dané doby a literárních hnutí. Dále bude poukázáno na specifické jevy v lyrice a próze, např. na zásadní romány od roku 1945 do současnosti, tendence v lyrice nebo na recepci literárních tradic a motivů (např. magický realismus, zpracování klasické literatury DDR atd.). Mimo jiné bude také ukázáno, jaké vztahy vznikaly mezi literaturou německy mluvících zemí a moravskou resp. českou oblastí. Obsah přednášek bude doplněn druhou částí, kterou tvoří povinná četba knihy Einführung in die deutschsprachige Literatur seit 1945 od Jürgena Egyptiena. Studující si tak doplní informace získané na přednáškách o obecné literárně historické informace. Tak budou doplněny případné mezery a studující budou moci neustále rozšiřovat své poznatky. Poslední část by měla dopomoci k tomu, aby byl studující schopen získávat obsáhlé znalosti o literárním vývoji po roce 1945 a prezentovat je také u zkoušky. Tato část sestává z četby deseti textů (próza, drama) zvolených na základě přednášky a seznamu četby zveřejněného na stránkách katedry a z 30 básní, jež budou také k dispozici na stránkách katedry. Propojení teoretických znalostí a četby primární literatury by mělo zajistit jisté základní znalosti literatury od roku 1945 až po současná literární díla. Struktura: 1. Přehled dějin německy mluvících zemí po roce 1945 2. Literární teorie po roce 1945 3. Literární hnutí po 1945 4. Lyrika po roce 1945 5. Drama po roce 1945 6. Próza po roce 1945 7. Německy psaná literatura po roce 1945 a české země
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Metody práce s textem (učebnicí, knihou), Metody písemných akcí (např. u souborných zkoušek, klauzur)
|
Výstupy z učení
|
Přednáška se skládá ze tří částí, které musí studující absolvovat a znalosti z nich dát do souvislostí. První část sestává z přehledové přednášky, která zprostředkuje nejprve přehled o dějinách německy mluvících zemí (Spolková republika Německo, Rakousko a Německá demokratická republika, stejně jako znovusjednocené Německo) po skončení druhé světové války. Na to navážou dějiny literatury dané doby a literárních hnutí. Dále bude poukázáno na specifické jevy v lyrice a próze, např. na zásadní romány od roku 1945 do současnosti, tendence v lyrice nebo na recepci literárních tradic a motivů (např. magický realismus, zpracování klasické literatury DDR atd.). Mimo jiné bude také ukázáno, jaké vztahy vznikaly mezi literaturou německy mluvících zemí a moravskou resp. českou oblastí. Obsah přednášek bude doplněn druhou částí, kterou tvoří povinná četba knihy Einführung in die deutschsprachige Literatur seit 1945 od Jürgena Egyptiena. Studující si tak doplní informace získané na přednáškách o obecné literárně historické informace. Tak budou doplněny případné mezery a studující budou moci neustále rozšiřovat své poznatky. Poslední část by měla dopomoci k tomu, aby byl studující schopen získávat obsáhlé znalosti o literárním vývoji po roce 1945 a prezentovat je také u zkoušky. Tato část sestává z četby deseti textů (próza, drama) zvolených na základě přednášky a seznamu četby zveřejněného na stránkách katedry a z 30 básní, jež budou také k dispozici na stránkách katedry. Propojení teoretických znalostí a četby primární literatury by mělo zajistit jisté základní znalosti literatury od roku 1945 až po současná literární díla.
|
Předpoklady
|
Určeno pro studenty magisterskégho stupně studia.
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Známkou
Přednáška je ukončena písemnou zkouškou, požadavky ke zkoušce budou sděleny během první přednášky.
|
Doporučená literatura
|
-
Egyptien, Jürgen. (2006). Einführung in die deutschsprachige Literatur seit 1945. Darmstadt.
-
Glaser, Horst A. (1996). Deutsche Literatur zwischen 1945 und 1995. Eine Sozialgeschichte. Bern - Stuttgart - Wien.
-
Grub, Frank Thomas. (2003). Wende und Einheit im Spiegel der deutschsprachigen Literatur. Ein Handbuch. Band 1: Untersuchungen. Berlin - New York.
-
Hahn, Barbara. (2007). Im Nachvollzug des Geschriebenseins. Theorie der Literatur nach 1945. Würzburg.
-
Rusterholz, Peter - Solbach, Andreas (Hrsg.). (2007). Schweizer Literaturgeschichte. Stuttgart ? Weimar.
-
Schmidt-Dengler, Wendelin. (2012). Burchlinien. Band 1: Vorlesungen zur österreichischen Literatur 1945 bis 1990. Wien.
-
Zeyringer, Klaus. (2008). Österreichische Literatur 1945-1998: Überblicke, Einschnitte, Wegmarken. Innsbruck.
|