Seminář provede studenty historicky nejvlivnějšími směry západního, resp. euroamerického politického myšlení: 1. Demokracie a klasický republikanismus (Periklés, Machiavelli, Locke) 2. Liberalismus (Hobbes, Locke, Rawls) 3. Konzervatismus (Burke, de Maistre) 4. Komunitarismus a komunismus (Rousseau, Marx a Engels) 5. Fašismus a nacismus (Mussolini, Hitler) 6. Anarchismus, anarchokapitalismus a libertariánství (Kropotkin, Nozick) 7. Feminismus a identity politics (Wollstonecraft, Livingstone, manifest Black Lives Matter). Literatura: Základní: Ball, T., R. Dagger a D. I. O'Neill. Ideas and Ideologies: A Reader. 11. edice. New York: Routledge, 2020. Základní: Burke, E. Úvahy o revoluci ve Francii. Brno: Centrum pro studium demokracie a kultury, 1997. Základní: Hobbes, T. Leviathan. Praha: Oikúmené, 2015. Základní: Kropotkin, P. Anarchistická etika. Olomouc: Votobia, 2000. Základní: Locke, J. Druhé pojednání o vládě. Praha: Svoboda, 1992. Základní: Machiavelli, N. Úvahy o vládnutí a vojenství, Praha: Argo, 2001. Základní: Marx, K., Engels, F. Manifest Komunistické strany. Praha: Mladá fronta, 1962. Základní: Nozick, R. Anarchie, stát a utopie. Praha: Academia, 2015. Základní: Periklés, "Řeč nad padlými". In Thúkydidés, Dějiny peloponnéské války. Praha: Odeon, 1977. Základní: Rawls, J. Teorie spravedlnosti. Praha: Victoria Publishing, 1995. Základní: Rousseau, J.-J. Rozpravy. Praha: Svoboda, 1989. Základní: Wollstonecraft, M. A Vindication of the Rights of Woman. Londýn: Penguin, 1992. Doporučená: Miller, D. Blackwellova encyklopedie politického myšlení, Barrister & Principal, 2003. Doporučená: Skinner, Q.. The Foundations of Modern Political Thought, Vol. 1: The Renaissance, Cambridge University Press, 2002. Doporučená: Skinner, Q.. The Foundations of Modern Political Thought, Vol. 2: The Age of Reformation. Cambridge University Press, 2004. Doporučená: Zalta, E. N. (hl. ed.). Stanford Encyclopaedia of Philosophy [online]. < https://plato.stanford.edu/>.
|
Seminář provede studenty historicky nejvlivnějšími směry západního, resp. euroamerického politického myšlení. Student získá nejen rámcovou představu o vývoji uvažování o politice v čase, ale také lepší orientaci v současných společensko-politických diskurzech; např. citlivost na přetrvávající projevy těch ideologií, které se obecně jeví jako překonané (komunismus, fašismus). Kurz se zaměřuje na četbu a analýzu primárních, tzv. "klasických" textů daných směrů. Vyučující poskytne ke každému textu orientační úvod týkající se primárně kontextu jeho vzniku, hlavní náplní semináře je však analýza čteného ze strany studentů, a je tedy vyžadována domácí příprava a aktivní účast v diskuzi.
Student získá základní vhled do oboru politické filozofie, rámcovou představu o vývoji uvažování o politice v čase a schopnost orientace v současných společensko-politických diskurzech.
|