Vyučující
|
-
Bernátek Martin, Mgr. Ph.D.
|
Obsah předmětu
|
Osnova kurzu: 5. 10. Úvod, herectví 20. 10 Teorie divadla 9. 11. Drama a analýza inscenace 26. 11. Hudební divadlo a taneční divadlo 14. 12. Aplikované divadlo, divadlo a média Podrobnější osnovu a literaturu k jednotlivým hodinám obsahuje studijní e-learningová podpora (moodle).
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming)
- Příprava na zkoušku
- 13 hodin za semestr
- Domácí příprava na výuku
- 26 hodin za semestr
- Účast na výuce
- 26 hodin za semestr
|
Výstupy z učení
|
Cílem přednášky je seznámit studující se základní strukturou studia divadla, jeho klíčovými metodami, pojmy a problémy a se základní teatrologickou literaturou. Představeny budou základní typy divadelních a teatralizovaných aktivit, stěžejní estetické a umělecké koncepty spojené s divadelní tvorbou, základní kategorie prostoru, textu či tělesné akce ve vztahu k divadlu a události představení, základní badatelské směry a jejich dějiny a také divadelní a teatrologické instituce se zaměřením na Českou republiku a Evropu. Kurz vychází z publikace Úvod do divadelních studií Christophera Balmeho. Kopíruje strukturu publikace, studující budou číst jednotlivé části vždy z týdne na týden a po ukončení kurzu budou písemně zkoušeni výhradně ze znalosti informací a konceptů obsažených v této knize.
Studující získají přehled o současné teatrologii, jejích klíčových konceptech, pojmech a aktuálních problémech a jsou schopni o nich kriticky uvažovat a diskutovat. Také znají základní oborovou literaturu a umí ji používat. Záskají podrobnou znalost Úvodu do divadelních studií Christophera Balmeho.
|
Předpoklady
|
Předmět je určen především studujícím v prvním ročníku bakalářského studia. Předpokládám dodržování studijního a zkušební řádu UP, respektování harmonogramu akademického roku, pozorné čtení popisu předmětu, plnění zadaných úkolů na hodině a v rámci studijní podpory (moodle). Jelikož je tento kurz určen studujícím v kombinované formě studia, podstatná část výukových aktivit se bude odehrávat v e-learningovém prostředí, zejména zasíláním písemných úkolů a jejich komentováním.
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Známkou, Písemná zkouška
Základní předpoklady k absolvování kurzu: Schopnost orientovat se v odborném textu, zvládnout psaných projev bez zásadních pravopisných a stylistických lapsů. Četba odborného textu v AJ v rozsahu cca 200 ts, průběžné připravovaných krátkých referátů z přečteného nebo ze zadaného úkolu v celkovém rozsahu max 3 ns, příprava na závěrečnou písemnou zkoušku v rozsahu cca 13h. Ukončení: Předmět bude ukončený písemným testem. Předpokladem pro přístup k testu je splnění všech semestrálních studijních povinností a zadaných úkolů. Studující několikrát za semestr připravují krátké písemné úkoly v průměrném rozsahu 3 normostrany (5400 znaků včetně mezer) na základě četby zadané literatury, které odevzdávají prostřednictvím e-learningové podpory do určeného data. Struktura úkolů: 1. obecná charakteristika textu a jeho hlavních myšlenek, 2. podrobný popis a rozbor hlavní myšlenky 3. souvislost textu s podobnými texty či koncepty a s osobní zkušeností a názorem autora či autorky. Studující, kteří vždy včas splní úkoly zadané ve výukových týdnech, získávají bonus 5 bodů k testu. Studující, kteří nesplní včas úkoly je mohou doplnit do 31. 12. 2018. Studující, kteří nesplní všechny úkoly do 31. 12. 2018 nebudou klasifikováni.
|
Doporučená literatura
|
-
Balme, Christopher B. (2010). The Cambridge introduction to theatre studies.. Cambridge.
-
Barba, Eugenio - Savarese, Nicola. (2000). Slovník divadelní antropologie. Praha.
-
BARBA, Eugenio - SAVARESE, Nicola. (2000). Slovník divadelní antropologie. Praha.
-
Kotte, Andreas. (2010). Divadelní věda. Úvod..
-
Musilová, Martina. Teatralita veřejných událostí - uvedení do problematiky..
-
OSOLSOBĚ, Ivo. (1986). Zichova filozofie divadelního tvaru. Doslov.. Praha.
-
Pavis, Patrice. (2003). Divadelní slovník. Praha.
-
Pavlovský, Petr a kol. (2004). Základní pojmy divadla - Teatrologický slovník. Praha 4.
-
Roubal, Jan. (2005). Několik slov o pár stránkách (z) německé divadelní teorie.
-
Roubal, Jan. (2010). Teatrologie po performativním obratu jako věda o představení..
-
Veltruský, Jiří. (1994). Divadelní teorie Pražské školy.. Praha.
-
Veltruský, Jiří. (1994). Příspěvky k teorii divadla.. Praha.
|