Předmět: Teorie TV

» Seznam fakult » FIF » KDU
Název předmětu Teorie TV
Kód předmětu KDU/TTVMN
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 5
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Feikusová Klára, Mgr. Ph.D.
  • Rufer Bílá Anna, Mgr. Ph.D.
  • Jirsa Tomáš, doc. Mgr. Ph.D.
  • Bojda Tomáš, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
Témata: Ontologická krize, mediální esencialismus, specificita vs. konvergence Kritická reflexe kulturního statusu televize a TV studies Quality TV Nová média a webseriály Televizní styl Tok, živost Glokalizace, transnárodní TV Evropská tvorba Branding (Mgr. Zach) Přesný harmonogram témat bude upřesněn na začátku semestru prostřednictvím Moodlu. Pozn.: výuka neprobíhá během festivalových týdnů Prix Europa (6.-11.10.) a Prix Bohemia Radio (13.-17.10.)

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou), Projekce (statická, dynamická), Aktivizující práce ve skupinách, Metody práce s audiovizí
  • Účast na výuce - 20 hodin za semestr
  • Domácí příprava na výuku - 25 hodin za semestr
  • Příprava na zkoušku - 30 hodin za semestr
  • Příprava na zápočet - 25 hodin za semestr
Výstupy z učení
Vyučují: Anna Rufer Bílá, Klára Feikusová Cílem kurzu bude prohloubení znalosti vybraných oblastí a okruhů teorie TV a klíčových textů, které je reprezentují. Akcent je kladen zejména na schopnost porozumět teoretickým konceptům, kriticky je zhodnotit a umět je aplikovat či revidovat v kontextu praxe kreativních a kulturních průmyslů. Nedílnou součástí je také prezentace interpretací před skupinou. Kurz tvoří základ pro státní zkoušku z oboru TV studií. Předpokladem je pečlivá příprava na hodiny, jejichž součástí bude dialog a diskuze nad probíranými tématy.
Po absolvování kurzu zvládají studující použít rozvinout teoretickou terminologii pro popis a interpretaci řady jevů zkoumaných na poli TV studies, od textuálních a naratologických aspektů, přes problematiku výzkum průmyslové sféry, diváckých praktik a reprezentací.
Předpoklady
Ideálním základem je kurz Teorie televize z bakalářského studijního programu FDTRS či TRS. Nicméně žádné prerekvizity nejsou pro tento předmět nastaveny.

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška, Analýza výkonů studenta, Závěrečný projekt

- povinná docházka (max. 2 absence) a povinná aktivní účast - přípravy na hodinu, čtení zadaných textů - zápočet: průběžné úkoly a testy - ústní zkouška: studující si losují otázku, v rámci které mluví o 1) historii, 2) teorii, 3) příkladu (mikroanalýza)
Doporučená literatura


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Televizní a rozhlasová studia minor (2024) Kategorie: Teorie a dějiny umění 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Zimní
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Televizní a rozhlasová studia maior (2024) Kategorie: Teorie a dějiny umění 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Zimní