Předmět: Seminář analýzy rozhlasu C

» Seznam fakult » FIF » KDU
Název předmětu Seminář analýzy rozhlasu C
Kód předmětu KDU/SARCN
Organizační forma výuky Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu nespecifikováno
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Bojda Tomáš, Mgr. Ph.D.
  • Hanáčková Andrea, doc. Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
Při jednotlivých setkáních pak budou frekventanti konfrontováni s různými přístupy k práci se zvukem, rozhlasovým prostorem a později také slovem jako vrcholným interpretačním zvukovým projevem. Během poslechů a diskusí nad vybranými pořady si tak nejprve teoreticky osahají možné přístupy k realizaci slovesných a slovesně hudebních děl, různé způsoby, jakými je možné v rozhlasové tvorbě tvarovat prostor i slovo (v možných významech těchto slov), aby v druhé polovině semináře sami pomocí těchto znalostí a dovedností vytvořili krátký, dostatečně vrstvený komponovaný rozhlasový útvar. V semináři bude především kladen důraz na schopnost individuálně promýšlet slyšenou, viděnou, žitou realitu a zpracovávat ji právě takovými prostředky, aby došlo k autorské interpretaci prostoru, slova, myšlenky či jednoduché dramatické scény. Tedy aby se frekventant v závěru semináře stal autorem a režisérem krátkého rozhlasového díla, jeho tvůrcem, který je schopen také svůj tvůrčí projev dostatečně formulovat a obhájit. Termíny setkání: vždy ve středu, 15-18, konkrétně: 28. 2. setkání na UPOL 14. 3. setkání na UPOL 28. 3. setkání na UPOL 11. 4. setkání na UPOL 25. 4. individuální konzultace UPOL/ČRo 16. 5. závěrečné setkání, prezentace

Studijní aktivity a metody výuky
nespecifikováno
Výstupy z učení
Téma: Tvar slova a prostoru v rozhlasové tvorbě Vyučující: Tomáš Soldán Výuka 1x14 dní Seminář je koncipován jako ateliérový předmět s praktickým tvůrčím přesahem. Frekventanti budou seznámeni se základními stavebními prvky slovesných a slovesně-hudebních pořadů, bude po nich vyžadováno, aby do jisté míry zvládli střih a základní principy montáže, což jsou nezbytné řemeslné předpoklady pro další práci.

Předpoklady
Předmět nemá prerekvizity.

Hodnoticí metody a kritéria
nespecifikováno
Zájem o tvůrčí práci se zvukem a slovem. Touha improvizovat, interpretovat svět ve vší jeho nesmyslnosti. Hravost. Jistý druh posedlosti (zvukem, slovem, rytmem, pohybem). Schopnost být aktivní. Poznámka: Studenti by měli mít přístup k nahrávacímu zařízení a k počítači se střihovým a mixážním programem (v nejhorším případě freeware Audacity či podobný, ideálně Sony Soundforge + Vegas či podobný).
Doporučená literatura


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr