Předmět: Seminář analýzy inscenace 1

» Seznam fakult » FIF » KDU
Název předmětu Seminář analýzy inscenace 1
Kód předmětu KDU/SAI1
Organizační forma výuky Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Pavlišová Jitka, Mgr. Ph.D.
  • Kubina Lukáš, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
Vyučujeme prostřednictvím výkladu pojmů analytických přístupů a navazující diskuze nad vybranými texty a společně zhlédnutými záznamy představení. Součástí kurzu jsou i společné návštěvy divadelních představení, avizované v předstihu na začátku semestru. V semináři postupně procházíme následujícími tématy: 1. předpoklady analýzy divadelního představení, 2. analýza časoprostoru představení, 3. analýza herectví. Podrobný obsah předmětu a výukové materiály najdete ve studijní podpoře v Moodle.

Studijní aktivity a metody výuky
Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming)
Výstupy z učení
ZS 2023 ve skupinách vyučují Jitka Pavlišová a Lukáš Kubina. Cílem kurzu je seznámit studující s předpoklady analytické práce a uvést je do jazyka a pojmů, jehož prostřednictvím budou schopni popsat, objektivizovat a konceptualizovat svůj divácký zážitek. Pozornost věnujeme nejprve rozdílům mezi názorem a argumentem, dojmem a pojmem odlišení pretextu, inscenace a představení. Následně se zaměříme na analýzu představení na příkladu časoprostoru a herectví/aktérství v představení. Na předmět přímo navazuje v letním semestru Seminář analýzy inscenace 2, který představuje specifické analytické přístupy.
Studenti překročí hranici diváka-laika a naučí se vnímat různé funkce, postupy a vyjadřovací prostředky současného divadla, způsoby a možnosti dramaturgicko-režijní interpretace textové předlohy, různé typy divadel od kamenných po alternativní. Zvládnou základní odbornou terminologii a osvojí si principy odborné diskuse.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Analýza výkonů studenta, Seminární práce

Základní požadavky, práva a povinnosti studujících, zejména docházku a ukončení předmětu zápočtem, upravuje Studijní a zkušební řád. Docházka je v semináři zpravidla povinná, evidujeme ji. Kreditová hodnota předmětu: 1 kr za docházku, 1 kr za četbu odborného textu v ČJ, ověřené na hodině, 0,5 za domácí přípravu (sledování AV záznamů), 0,5 kr za písemnou práci. Předmět úspěšně ukončíte pokud: ? Pravidelně se účastníte výuky a vaše absence nepřesáhne 3 hodiny. ? Připravujete se na výuku a nepřipravenost nepřesáhne 3 materiály. ? Odevzdáte písemnou práci v dostatečné kvalitě (viz níže) do 15. ledna prostřednictvím odevzdávárny v Moodle. Práci můžete odevzdat i během semestru. Písemná práce - analýza divadelního díla dle vlastní volby - má minimální rozsah 5 normostran (9 000 znaků včetně mezer). Vítáme neortodoxní přístupy s důrazem na "trénink" práce s pojmy představenými ve výuce. Vítáme konzultování práce ještě před odevzdáním. Využijte odbornou literaturu probranou ve výuce. Práce bude přehledně členěná, s důrazem na úvodní vymezení cílů a na závěrečné shrnutí. Jádro práce bude vystavěno na přesvědčivých argumentech a na názorných příkladech. Text bude psán jasným stylem bez klišé, floskulí, pravopisných a formálních a chyb a základních faktografických omylů. Veškeré zdroje a citace budou spojeny s odkazy.
Doporučená literatura
  • FISCHER-LICHTE, Erika. (2014). The Routledge Introduction to Theatre and Performance Studies. London, New York: Routledge.
  • PAVIS, Patrice. (2020). Analýza divadelního představení. Praha, AMU.
  • ROUBAL, Jan. (2000). Hledání jména (K problematice televizních převodů divadelní inscenace). Olomouc, Kontext(y). II. Poznámka: sborník Kontext(y). II. AUPO.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Divadelní studia maior (2019) Kategorie: Teorie a dějiny umění 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Zimní
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Divadelní studia minor (2019) Kategorie: Teorie a dějiny umění 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Zimní
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Filmová, divadelní, televizní a rozhlasová studia (2017) Kategorie: Teorie a dějiny umění 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: -