Předmět: Proseminář oborové metodologie (divadelní studia)

» Seznam fakult » FIF » KDU
Název předmětu Proseminář oborové metodologie (divadelní studia)
Kód předmětu KDU/POMDK
Organizační forma výuky Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 2
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu nespecifikováno
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Bernátek Martin, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
Studenti prvního ročníku se seznamují se základy metodologie oboru, se základy práce s prameny a literaturou, s bibliografiemi, databázemi a další odbornou dokumentací. Náležitosti odborné práce, bibliografické a citační normy, ediční pravidla. Student získá základní informace o institucích, které informační zdroje poskytují, naučí se je používat a osvojí si identifikaci pramenů a literatury ve vlastních odborných pracech. Součástí přípravy je seznámení s aspekty odborné práce: volba tématu a metodologické přístupy, žánry odborných prací a jejich náležitosti, základní ediční pravidla atd. 1. Výzkum divadla: informační zdroje a jejich uložení Archivy, muzea, archivní fondy a pomůcky. 2. Specializovaná dokumentační pracoviště, divadelní archivy Problematika evidence, dostupnost pramenů a jejich kritické zhodnocení. 3. Dokumentace současného divadla Odborné časopisy, kulturní revue, deníkové recenze, divadelní kontext. 4. Internetové zdroj Divadelní portály, kulturní servery, webové stránky divadel a festivalů. 5. Specializované centrální instituce Divadelní ústav a jeho struktura, střediska mezinárodních organizací, ARTAMA a dokumentace amatérského divadla. 6. Elektronické databáze Databáze Divadelního ústavu (bibliografie, osobnosti, inscenace), soupis repertoáru on-line, databáze českého amatérského divadla (soubory, osobnosti). 7. Příprava odborné práce Volba tématu a metodologické přístupy. 8. Odborná práce: znaky, náležitosti, žánry 9. Informační zdroje: prameny a literatura, jejich identifikace 10. Nauka o pramenech, divadelní prameny 11. Bibliografická norma ČSN ISO 690 12. Tvorba poznámkového aparátu

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž)
Výstupy z učení
Cílem je studentům usnadit a urychlit přístup k metodologii a odbornému zázemí oboru divadelní věda.
Studenti jsou schopni samostatně vyhledávat prameny a odbornou literaturu a pracovat s nimi, získají znalosti o metodologii oboru, osvojí si základní náležitosti odborného textu.
Předpoklady
Není podmíněn absolvováním jiného předmětu. Předmět je určen pouze studentům kombinovaného studia oboru divadelní věda - filmová věda!

Hodnoticí metody a kritéria
Rozhovor

Povinná účast na prosemináři v rozsahu nejméně 3 hodiny. Student splní písemný úkol, v němž prokáže schopnost práce s informačními zdroji a zvládnutí bibliografické normy ISO 690. Studenti vyhledají podle konkrétního zadání uložení pramenů v bibliografické databázi a v databázi archivních a muzejních fondů. Výsledek hledání zapíší formou rešerše s přesnými bibliografickými záznamy a s vlastním popisem metody vyhledání a zpracování. Termín odevzdání: nejpozději do 20. ledna 2019. Rozsah korespondenčního úkolu: bude dán tématem zadání, musí obsahovat všechny požadované informace.
Doporučená literatura
  • BARTOŠ, J. (1999). Úvod do metodiky historického bádání a nauky o pramenech. Olomouc.
  • Brockett, Oscar G. (1999). Dějiny divadla. Praha.
  • Eco, Umberto. (1997). Jak napsat diplomovou práci. Olomouc.
  • Storchová, Lucie a kol. (2014). Koncepty a dějiny: proměny pojmů v současné historické vědě.. Praha.
  • ŠTEFANIDES, Jiří. (2007). Identifikace informačních zdrojů v odborné práci. Pravidla a vzory.. Olomouc.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr